جنگل الیمستان

2108 دفعه

جنگل «الیمستان» جنگلی مه آلود است که یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی و مقاصد مورد علاقه ی طبیعت گردان در ایران است. جنگل الیمستان در مسیر صعود به قله ای به همین نام قرار دارد و کوهنوردیِ لذت بخشی را برایتان به ارمغان می آورد. که به دلیل امکان سفر یک روزه به آن، افراد زیادی به آن سفر می کنند و نگاه عکاسان داخلی و خارجی راه هم به خود جذب کرده و طبیعت بکر و زیبای جنگل و مراتع و سر سبزی آن وصف ناشدنی است.

جنگل الیمستان

این جنگل با داشتن یکی از زیباترین مناظر طبیعی و دشت های پر گل از مقاصد محبوب طبیعت گردی و کمپ زنی است. جنگل های یک سره سرسبز در تابستان، ترکیب دلنشین طیف رنگ زرد و نارنجی در پاییز، سفیدی مطلق زمستان های آن و چند رنگی آن در بهار، همگی زیبایی منحصر به فردی دارند که بی شک ارزش یک بار دیدن را خواهد داشت. خصوصا در فصل های بهار و پاییز که زیبایی آن به اوج خودش می رسد و جشن رنگ در آن برپا می شود.

جنگل الیمستان

طبیعت بکر و زیبای جنگل و مراتع و سر سبزی آن وصف ناشدنی است. این جنگل محل رویش گیاه "الیما" است که در اردیبهشت ماه رشد می کند. می گویند نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن می باشد.

جنگل الیمستان

روستای الیمستان در نزدیکی این جنگل، روستایی توریستی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از آمل واقع شده است. از روستاهای بکری است که دیدن آن و کمی وقت گذرانی در کوچه باغ هایش، خالی از لطف نخواهد بود. آب مردم آن از چشمه تامين مي شود و محصول آن غلات، لبنيات و عسل است.

جنگل الیمستان

قله الیمستان هم یکی دیگر از جاذبه های این روستا است که در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی را به خود جذب می کند. قله ای که حدود ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین گزینه های کوهنوردی در زمستان به شمار می رود. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله با تمام جاذبه های طبیعی اطرافش بهترین گزینه سفر کوهنوردی شما به شمار خواهد رفت. دورنمای بی نظیر قله دماوند، مناظر زیبای جنگلی با پوشش دشت های پر گل، منطقه را به مکانی مجذوب کننده تبدیل کرده است.

منطقه نقش پاي رستم که تعجب همه کوهنوردان را بر مي انگيزد. نرسيده به قله جاي دو شهاب سنگ بزرگ ديده مي شود که حفره هايي به عمق 10 متر ايجاد کرده اند. بوميان منطقه افسانه اي زيبا براي اين چاله ها دارند. آنها معتقدند اين گودال ها جاي زانوهاي رستم است که در اين منطقه زانو زده و از آب دريا نوشيده است.

در کل این جنگل منطقه ای است که با هوای خنک و مه آلود خود بهترین محل برای پیاده روی و لذت بردن از جاذبه های زیبایش می باشد و جاذبه هایی همچون طبيعت زيباي پاييزي جنگل هاي اليمستان، پياده روي در جنگل، ارتفاعات زرشك كوه، دورنماي زيباي قله دماوند بر زیبایی آن افزوده است.

جنگل الیمستان

عموما این جنگل را بی خطر می خوانند اما احتیاط را فراموش نکنید ؛ غذای کافی، لباس مناسب، جعبه کمک های اولیه، چراغ قوه، در صورت داشتن gps و یا کمک گرفتن از بومیان برای جنگل نوردی پیشنهاد می شود. همچنین در شرایط مه امکان گم شدن در جنگل وجود دارد، و برای حفاظت از محیط، آتش روشن نکنید یا در صورت روشن کردن از خاموش شدن آن پیش از رفتن اطمینان حاصل کنید.

راه دسترسي به جنگل الیمستان : از آمل کیلومتر 20 و از تهران، كيلومتر 140 جاده هراز، به جاده فرعي سمت راست با تابلوي امام زاده قاسم يا امامزاده لهاش برمی خورید وارد آن شوید، در اوايل مسير به دو راهي مي رسيد كه باید جاده سمت چپ را دنبال كنيد، جاده فرعي آسفالته باريک با پيچ و خم بسيار حدود 7 كيلومتر است كه ابتدا ما را به روستاي لهاش و پس از 5 كيلومتر مسير خاكي به روستاي اليمستان مي رساند. از آنجا با پشت سر گذاشتن آبادي وارد جنگل مي شويم.

 

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 08:51