آبشار تیرکن سواد کوه مازندران

3804 دفعه

آبشار تیرکن در روستای تیرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابلکنار شهرستان بابل در استان مازندران واقع است. آبشار تیرکن را با نام هفت آبشار سوادکوه نیز می شناسند. هفت آبشار کوچک و بزرگ در روستای تیرکن (در دهستان درازکلا) و مرز میانی شهرستان سواد کوه و بابل، در میان جنگل انبوه لفور، قرار دارند.

مجموعه آبشار در مسیری به طول 3 کیلومتر در دل جنگلهای درازکلا واقع شده اند. ارتفاع آبشار در حدود 9 متر است و آبشار اصلی که به آبشار تیرکن معروف می باشد حوضچه کوچکی ایجاد کرده است.

مسیر دسترسی به آبشار به این صورت است که ایتدا به روستای تیرکن رفته که مسیری آسفالته دارد و از آنجا تا مجموعه آبشارها در حدود 2 ساعت پیاده روی در شیب ملایم است. برای دسترسی به روستای تیرکن ابتدا به بابلکنار، سپس درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستای تیرکن خواهد بود.

یکی از مراتع بسیار زیبای روستای تیرکن، مرتع کالبکوشت به مساحت حدود ۲۰۰هزار متر مربع می باشد که 4 راه ارتباطی جنگلی دارد. گونه های درختی این منطقه شامل توسکا، افرا، کراد، کهلو، ممرز، ازگل، انجیلی است.

با توجه به آب و هوای منطقه بهترین زمان سفر در فصل بهار و پاییز است. در فصل بهار، آبشارها پرآب شده و جلوه ی زیبایی دارند و در فصل پاییز پاییز درختان لباسی زرد و نارنجی و قرمز به تن می کنند و جلوه ای با شکوه می آفرینند. در فصل تابستان، هوا گرم و شرجی است ولی به خاطر تعطیلات گردشگران به سمت این منطقه می روند و در زمستان هوا بسیار سرد و برفی است. این منطقه با زیبایی های منحصربفردش شما را به سوی خود فرا می خواند تا ساعتی خوش برایتان رقم بزند.

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 08:42