قلعه فلک الافلاک در لرستان

856 دفعه

قلعه فلک الافلاک ، قلعه ای از جنس خشت و آجر که در شهر خرم آباد وبر فراز صخره های سنگی قرار گرفته است. قلعه ای زیبا و استوار که یادگار دوره ساسانیان است و به جرات می توان گفت یکی از شاهکارهای معماری جهانی است .

 

قلعه فلک الافلاک در لرستان

این قلعه اشراف کامل بر دره تاریخی خرم آباد دارد و همچنین چشمه پر آب گلستان نیز از دامنه شمالی تپه می گذرد و بیشتر از قبل به زیبایی این قلعه می افزاید.
قلعه فلک و الافلاک که نام دیگر آن دژ شاپور نیز می باشد. یکی از جاذبه های توریستی استان و یکی از پر بازدیدترین بناهای تاریخی ایران است. قلعه ای زیبا و استوار که یادگار دوره ساسانیان است و به جرات می توان گفت یکی از شاهکارهای معماری جهانی است.
قلعه فلک الافلاک در قرن چهارم هجری قمری مرکز حکومت آل حسنویه و گنجور بوده است و همچنین در زمان آل بویه این قلعه خزانه حکومتی خاندان بدر بوده است .

قلعه فلک الافلاک در لرستان

در ادامه اتابکان لر کوچک در این قلعه حکومت می کردند و بعدها در دوران صفویه و قاجار قلعه فلک الافلاک به پادگان نظامی تبدیل شد.
در سال های اخیر این قلعه به زندان سیاسی در حکومت پهلوی تبدیل شد و امروزه این قلعه به عنوان موزه باستان شناسی، مردم شناسی به وزارت فرهنگ و هنر سابق واگذار شده است و در فهرست آثار ملی ایران با شماره ۸۸۳ به ثبت رسید .

این قلعه دو حیاط بزرگ دارد هر حیاط چهار برج دارد که به تالارهای بزرگی ختم می شوند. یکی از سمت شمال ورودی دارد و دیگری در جهت شرقی قرار دارد. در داخل قلعه، موزه های تماشایی زیادی وجود دارد یکی از این آثار، آثاری از غار کلماکره است که قدمت آن به دوران هخامنشی باز می گردد که نمادی از زندگی لرها در طول تاریخ است.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 مرداد 1398 14:20