دشت لاله های واژگون الیگودرز لرستان

3695 دفعه

این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه در منطقه سردسیر شرق  استان لرستان  قرار دارد و توسط کوه های دیگری همچون مورزرین ، قالی کوه ، شاه کول و نسارتخت  احاطه شده و زیبایی آن دو چندان شده است دشت لاله های واژگون الیگودرز در منطقه حفاظت شده اشترانکوه با وسعت 2900 هکتار می باشد.
دشت لاله های واژگون الیگودرز دارای  مناظر چشم نواز و بی بدیل و طبیعت بکر است که همه ساله خیل عظیم گردشگران و دوست داران طبیعت را از سراسر کشور به خود جذب می­کند. در این دشت زیبا ومنحصر به فرد دو نوع کمیاب از گل های لاله واژگون به نام های 'سوسن چلچراغ' و 'اشک مریم' با ارتفاعی بالغ بر ۱۲۰ سانتی متر می روید.
رویش هزاران لاله واژگون در آغاز هر بهار در دشت زیبای لاله های واژگون منظره ای بی نظیر و نادر از طبیعت را نمایان می کند. این دشت زیبا که رویشگاه گل منحصر به فرد و کمیاب «لاله های واژگون» و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است. با ذوب برف ها در دامنه کوه های منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک می رویند و در دامن باد سرود زندگی آغاز می کنند. در کنار رویش لاله های واژگون ،گون، موسیر و انواع دیگری از گیاهان مرتعی در هر بهار زینت بخش دشت لاله ها است.

از مجموع ۱۲ گونه گل تزیینی لاله، لاله واژگون، گل بومی سرزمین ایران است که در قرن شانزدهم میلادی به اروپا برده شد و در اقلیم مناسب اروپا  پرورش یافت. لاله واژگون برخلاف سایر گونه های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده اند و برخی نیز به سبب آنکه در میان گلبرگ هایش همواره قطره آبی جاری است، بدان «گل اشک» نیز می گویند.
دشت لاله های واژگون الیگودرز به عنوان بزرگترین دشت لاله واژگون جهان یکی از مناظر دیدنی است که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند و همه ساله در فصل بهار دامنه‌های زاگرس پوشیده از گلهای زیبا‌ی لاله واژگون در رنگهای سرخ و زرد می‌شود و این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه های زاگرس ادامه می یابد.

این منطقه به دلیل رویش گونه های منحصر به فرد از گیاهان مرتعی و همچنین لاله های واژگون در دومین ماه از بهار هرسال، غنیمتی از طبیعت در استان لرستان است که به تدریج از دست می رود. هر دوستدار طبیعتی می داند که گلهای وحشی تنها در اقلیم خود می رویند و متاسفانه با کندن لاله ها، غافل از اینکه این گل زیبا تا چند ساعت دیگر پژمرده میشود و به کنار جاده پرتاب خواهد شد و در صورت کاشت پیاز آن در حیاط خانه به ندرت رشد خواهد کرد، باید توجه داشت بوته کنی و چیدن لاله های واژگون آن هم در فصل تکثیر ورویش، عامل مرگ گلهاست و دیگر دراین منطقه  گلی نخواهد روئید.

مسیر دسترسی:

به شهر الیگودرز در شرق استان لرستان میرویم. دشت لاله های واژگون در روستای دالانی یا دالایی در۴۰کیلومتری الیگودرز واقع شده است. در طول مسیر مناظر زیبا و شگفت انگیزی وجود دارد که می توانید در مکان های مختلف توقف داشته و به استراحت و عکاسی بپردازید.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 مرداد 1398 14:09