تنگه شیرز لرستان

577 دفعه

 تنگه شیرز کجاست؟

تنگه شیرز لرستان یادگاری چند میلیون‌ ساله‌ در رشته کوه زاگرس‌، محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان قرار دارد و زیبایی و شگفتی‌های خود را به نمایش گذاشته است و همچون نگینی در استان لرستان ایران می‌درخشد. تنگه شیرز ۵ کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه‌ای در جریان است که در دهانه ورودی شیرز به رودخانه سیمره می‌پیوندد. رودخانه سیمره یکی از شاخه های اصلی روخانه بزرگ کرخه است و از میان کوه‌ها و رشته کوه زاگرس می‌گذرد.

تنگه شیرز با صخره‌ هایی به ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده است. وجود صخره‌هایی آهکی با رگه‌های مشکی که بر اثر بارندگی و فرسایش به وجود آمده و به صورت چین خورده هستند در میان دیوارهای تنگه جذابیت فوق‌العاده زیبایی به تنگه شیرز می‌بخشد. شیب دیواره های تنگه شیرز با ارتفاعی کمتر از ده متر در نزدیکی روستای گُدارگَه آغاز می‌شود و در پرتگاه هفت رَک و انتهای دره به اوج خود می‌رسد. براساس تحقیقات انجام گرفته این دره به دلیل فرسایش بر اثر بارش باران و گذر جریان آبی که از رود سمیره به وجود آمده و سنگ‌های رسوبی آن به دوران سوم زمین‌شناسی یعنی مزوزوییک تعلق دارد و فسیل نرم‌تن‌ها در بافتشان پیدا میشود . ساختار صخره و دیوارها، پوشش گیاهی و رد شدن رود مسیره از این تنگه، این منطقه را به یکی از جاذبه های گردشگری لرستان تبدیل کرده و تورهای زیادی در فصل‌های مختلف به این مقصد برگزار می‌شود.

جاذبه های طبیعی و دیدنی تنگه شیرز:

تنگه شیرز، محوطه‌هایی باستانی از عهد حجر را نیز در خود دارد. ، مناطقی کهن که آثاری جذاب از زندگی غارنشینی را در دل خود جای داده است این جاذبه طبیعی به عنوان یک پدیده جغرافیایی منحصربه‌ فرد و یکی از جاذبه‌های ژئوتوریسم در ایران در نظر گرفته شده و به ثبت ملی رسیده است.
در این منطقه چشمه های کوچک و بزرگی به چشم می خورد که جوششان از دل تنگه ترسیم گر تصویری تماشایی شده، چشمه هایی دیدنی با آبی گوارا که طراوت و نشاط خاصی به این منطقه بخشیده اند. از زیباترین آنها می توان به چشمه شیرز اشاره کرد. درختان بلوط و چنار در طول دره شیرز دیده می‌شوند. از سوی دیگر دست پر سخاوت طبیعت در فصل‌های مختلف شما را به چشیدن طعم انگور، انجیر و گلابی وحشی مهمان می‌کند. در گذر از شیرز شنیدن صدای پرندگان وحشی و تماشای آنها در میان صخره‌ها برای گردشگران بسیار جالب توجه است. همچنین بزهای کوهی را می‌توان در میان صخره‌ها دید که دیواره‌های بلند دره را با بازیگوشی طی می‌کنند. ماهیان رودخانه هم بخشی از این طبیعت دیدنی را تشکیل می‌دهند که با وجود آب فوق‌العاده زلال رودخانه به سادگی قابل دیدن هستند.

غار پل خدا در تنگه شیرز :

اگر بتوانیم تا آخر تنگه برویم، می‌رسیم به غار پل خدا. طول این غار ۱۵۰ متر است و رودخانه‌‌ای هم وسطش جریان دارد. آب رودخانه حسابی سرد است و در بعضی جاها تا بالای زانو می‌آید، درست مثل تنگه واشی تهران. برای راه رفتن در آب رودخانه باید حتما کفش مناسبی پایمان باشد، چون سنگ‌های کف رودخانه حسابی تیزند.

مناره سنگی در تنگه شیرز:

در میان دره شیرز ستونی وجود دارد که به دست طبیعت و در طی میلیون‌ها سال به دست باد و زلزله پدید آمده است. ارتفاع این ستون از کف صخره تا راس ۸۰ متر و قطر آن ۱۰ متر است و به مناره سنگی شهرت دارد.

بهترین فصل سفر به تنگه شیرز:

بهار و تابستان بهترین زمانی‌ست که می‌توانیم به اینجا بیایم. منطقه سردسیر است و برای همین در مواقع دیگر سال، سرما اذیتمان می‌کند.

جاذبه های اطراف تنگه شیرز لرستان:

سی پله: این مکان نزدیک روستای سرطرهان در حوالی کوهدشت قرار گرفته. سی پله یا سیاه پل در دوره ساسانی روی رودخانه سیمره ساخته شده و هنوز هم هست. در آن زمان این پل راه ارتباطی ایلام و کرمانشاه بوده. هم آدم‌ها از آن استفاده می‌کردند و هم ارابه‌ها از رویش رد می‌شدند. از چهار دهانه پل، دوتا باقیست. پهنای هر پایه پل حدود ۶ و نیم متر است.

مسیر دسترسی به تنگه شیرز:

تنگه شیرز در کوهدشت لرستان ( 86 کیلومتری خرم آباد ) واقع شده و از کوهدشت هم باید ۵۰ کیلومتر برویم تا به تنگه برسیم.

از تهران (از مسیر کرمانشاه):
از تهران تا اول تنگه حدود ۹ ساعت یعنی ۵۹۶ کیلومتر رانندگی باید کنیم. مسیر از ساوه و همدان شروع می‌شود. حدود ۶ ساعت از راه را که برویم به کرمانشاه رسیده‌ایم. بعد از جیران بلاغ و هلشی می‌گذریم تا به اول تنگه برسیم.

از تهران ( مسیر خرم آباد) که مسیر راحتتر است:
از اتوبان قم به اراک، بروجرد و خرم‌آباد می‌رسد. از خرم‌آباد باید از طریق جاده اولادقباد که جاده‌ای پر از گل‌های رنگارنگ است، خودمان را به روستاهای نامجو و اولاد قبا برسانیم.۲ کیلومتر آخر راه خاکی‌ است. این مسیر که سرتاسر دیواره های سنگی دارد ، به پارکینگی می‌رسد که کنار مجتمع شیلات قرار گرفته و آخر مسیر رانندگی‌ست و مسیر پیاده‌ روی برای رسیدن به تنگه شیرز آغاز می‌شود. دیگر خودمان هستیم و منظره‌ عجیب و غریب تنگه و پای پیاده. همین جاده زیبا و مسیر پیاده‌روی تا رسیدن به تنگه شیرز، دلیل رفتن به این منطقه چه به صورت شخصی چه سفر با تور گردشگری است.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 مرداد 1398 14:24