آبشار آتشگاه مینیاتور لردگان

270 دفعه

آبشار اتشگاه لردگان کجاست؟

آبشار زیبای لردگان که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود.
آبشار آتشگاه لردگان یکی از طولانی‌ترین آبشارهای ایران است که در فاصله 190 کیلومتری شهرکرد و 40 کیلومتری شهر لردگان در دره‌ای روح‌افزا به طول 3 کیلومتر قرار گرفته است.

ابشار اتشگاه لردگان

مناظر زیبای آبشار مینیاتور لردگان:

آبشار مینیاتور لردگان با حرکت مواج خود سکوت منطقه را شکسته و بی‌‎بدیل‌‌ترین جلوه‌های طبیعی را در این خطه رقم زده است.
آبشار لردگان چشمگیر از جوش و خروش یکی از سرچشمه‌های پر آب رودخانه بزرگ کارون به نام رود خراسان بر روی پستی بلندی ها به وجود آمده است.
این رود از ارتفاعات برف گیر و سرد دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد و در نهایت در دریاچه سد کارون ۳ خوزستان آرام می شود.
مسیر آبشار لردگان از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خراسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است.
آتشگاه به دره‌ای می‌ریزد که با پستی و بلندی‌های خود، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد می‌کند و یکی از بی‌نظیرترین‌ترین جلوه‌های طبیعت را به وجود می‌آورد. مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان از فضای پرسیب و سرسبزی می‌گذرد که در آن می توانید انواع درختان و گیاهان جنگلی کمیاب را ببینید.
پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبزه زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می آورد.
روستا آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را به یاد می‌آورد در دره‌ای تنگ و زیبا قرار گرفته که در میان دره نهر خروشانی جاری است.

ابشار اتشگاه لردگان

مسیر دسترسی به آبشار مینیاتورآتشگاه :

برای رسیدن به آبشار اصلی آتشگاه، باید مسیری را به صورت پیاده طی کرد. از زمانی که پیاده روی خود را از روستای آتشگاه آغاز کنید، همواره صدای جوش و خروش آب را خواهید شنید.
برای دیدن زیبایی این آبشار باید در مسیری خلاف حرکت آب قدم بردارید، اما در طول مسیر این آبشارهای پلکانی متعدد و پوشش گیاهی زیبای منطقه است که همراه شما هستند.
شما در این مسیر سنگ‌های آهکی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک را دیده که هر کدام جلوه ای خاص برای خود دارند. از هیچ کدام از این زیبایی ها نمی توان غافل شد و باید از تک تک آن ها لذت برد.
لازم است بدانید که در فصول پرآب مثل فروردین و اردیبهشت، به دلیل افزایش حجم آب ممکن است مجبور شوید در قسمت هایی از مسیر از داخل آب عبور کنید.
هنگام رسیدن به آبشار اصلی آتشگاه، می توان از دیواره های سنگی که بیشتر در سمت راست آبشار قرار دارد استفاده کرد و به بالا رفت. این صخره نوردی، کار دشواری نیست و همه حتی سالمندان با کمک صخره ها که به شکل یک پله عمل می کنند، می توانند خود را به بالای آبشار برسانند.
از آن جا به بعد با چیزی در حدود ۲ ساعت پیاده روی، می توانید به یکی از سرچشمه های آبشار برسید.
جاده مسیر آبشار مینیاتور لردگان آسفالته است همچنین نشیمن‎گاه، آلاچیق، سرویس بهداشتی و دسترسی به روستاهای اطراف از امکانات موجود در این آبشار برای پذیرایی از مسافران است.

 

آخرین ویرایش در شنبه, 15 تیر 1398 16:30
محتوای بیشتر در این بخش: « دریاچه کوه گل سی سخت یاسوج