شهر قمصر کاشان

3608 دفعه

کاشان و مراکز گلاب‌گيري تابعه در فصل بهار ميزبان موج عظيمي از گردشگران داخلي و خارجي است که از نقاط مختلف ايران و جهان به اين منطقه سرازير مي‌شوند، مي‌باشد. گلاب‌گيري و گلاب کاشان به شهرت ملي و فراملي دست يافته است. به طور کلي در تمام مراکز با شکفتن گل‌هاي محمدي، در آغاز  صبح زن و مرد، کوچک و بزرگ از خانه‌هاي‌شان به سوي گلستان‌ها سرازير مي‌شوند و اکثر اعضاي خانواده به طريقي در گل چيني و مراحل گلاب گيري نقش دارند به همين دلیل در اين مراکز اقتصاد خانواده‌ها از رونق خاصي برخوردار است.

در فصل بهار همه جا پر از زیبایی های طبیعت است، برخلاف انتظار، در دل شهری کویری مثل کاشان خوشبوترین گل ایران یعنی گل محمدی رشد می کند. اردیبهشت ماه، زمان مناسبی برای دیدن زیبایی و بوی خوش و دل انگیز این گل‌ها از نزدیک است. مراسم گلاب گیری باعث شده که صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی به کاشان سفر کنند و این مراسم را شاهد باشند.

گلابگیری در ایران قدمت 7000 ساله و مراسم گلابگیری هم آیین 1000 ساله‌ای دارد. در واقع کاشت گل‌های محمدی در ایران رنگ و بوی خوش این گل‌ها خیلی آرامش بخش است و گلبرگ­های سرخابی آن، همیشه برای زینت سفره‌ها مورد استفاده بوده و ایرانیان جزء اولین کسانی بودند که از قدیم به ویژگی‌های درمانی گل محمدی پی‌بردند و مناطقی مثل قمصر و توابع دیگر کاشان سابقه دیرینه در امر تولید گلاب و اسانس از گل محمدی را دارند. به جز ایران، کشورهای آرژانتین، اسپانیا، پرتغال، سوئیس، بلغارستان، ترکیه به شیوه های ‌ مختلف، مواد معطر این گل را استخراج می‌کنند.
کاشان در  240 کیلومتری تهران، شهری در کویر مرکزی ایران و در استان اصفهان قرار گرفته که آب و هوایی گرم و بیابانی و خشک دارد. دو شهر قمصر و نیاسر از اواسط اردیبهشت بمدت دو تا سه هفته میزبان مهمانانی برای حضور در مراسم گلابگیری است. این دو شهر مملو از باغ‎های گل‎‌محمدی و جویبارهای زلالی هستند که لطف شهر را برای کسانی که پس از طی کویر به شهر رسیده‎اند دوچندان می‎کند.

قمصر در فاصله 30 کیلومتری از جنوب کاشان قرار دارد. گلاب قمصر کاشان از لحاظ مرغوبیت بهترین گلاب جهان بشمار می‎رود، علاوه بر آنکه برای معطر کردن مکان های مذهبی بکار می‎رود، هر ساله در تاریخ 9 ذی‎الحجه خانه خدا توسط این گلاب ناب شسته می‎شود و از نظر مذهبی نیز دارای ارج و قرب است. مردم قمصر، مردمی مهماندوست و خونگرم و با حوصله هستند و به نحوی فرایند تهیه گلاب را توضیح می‌دهند که انگار  از تکرار این توضیحات خودشان لذت بیشتری می‎برند تا مخاطب. علاوه بر دیدن مراسم گلابگیری و طبیعت زیبای قمصر بازدید از امامزاده پیر داوود که بنایی متعلق به دوره آل بویه است و گنبد مخروطی و فیروزه‌ای که رنگ جالبی دارد خالی از لطف نیست.
امکان دیدن مراسم گلابگیری برای گردشگران مهیاست و گردشگرانی که وارد کاشان می‌شوند دست خالی و بدون گلاب از این شهر خارج نمی شوند. قمصر، نیاسر و برزک مهمترین قطب‎های گلابگیری ایران هستند و سالیانه حدود 2 میلیون نفر از مراسم گلابگیران کاشان، قمصر، نیاسر و برزک دیدن می‎کنند.

 

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 13:39