چشمه های آبگرم گنو هرمزگان

488 دفعه

 به طور کلی استان هرمزگان یکی از مناطقی است که سالانه گردشگران زیادی به آن سفر می کنند تا به تماشای جاذبه های گردشگری در آن بپردازند. چشمه ی آبگرم گنو در کوه گنو در فاصله ی ۳۴ کیلومتری شمال شرقی بندرعباس قرار گرفته و این چشمه و بخش های اطراف آن مکانی است برای استراحت و تفرج های خانوادگی که اغلب اووقات هم در فصل های تابستان شلوغ است.
با توجه به اینکه آب و هوای استان هرمزگان در اغلب اوقات سال گرم و شرجی است اما در منطقه ای که کوه گنو و چشمه های آبگرم گنو قرار گرفته اند به دلیل ارتفاع زیادی که دارد آب و هوای متعدلی در آن محدوده برقرار است و همین خود دلیلی است که برای گذراندن اوقات فراغت آخر هفته گزینه ی مناسبی باشند. جالب است بدانید که کوه گنو با ارتفاع ۲۳۴۷ متر ششمین کوه بلند این استان به شمار می رود و همین خود دلیلی است تا مانع از عبور بخارات آب دریا بشود و در نتیجه هوای این منطقه شرجی است. معتدل بودن آب و هوای این کوه باعث می‌شود که گردشگران زیادی به این منطقه سفر کرده و ساعاتی را در آنجا سپری کنند. لازم به ذکر است که گنو به‌عنوان منطقه حفاظت شده شناخته می ‌شود.
چشمه های آبگرم گنو در دره ای از شمال تا جنوب در دره ای واقع شده است و آن را ارتفاعات آهنگی کوه گنو پوشانده است. البته تنها چشمه های آبگرم گنو در این منطقه جلوه گری نمی کنند بلکه چشمه های دیگری نظیر انارون، تنگ باغ، کهنو، چاهو، پشتنگ، هوبیر، پشت بنگرو، رمر، سرچربه، پرکوه، مردو و خرگو از جمله چشمه‌ هایی هستند که در این منطقه واقع هستند.
در فصل زمستان صبح ها دمای آب چشمه های آبگرم گنو در بندرعبارس حدود ۴۱ درجه ی سانتی گراد است و تا ارتفاع یک متری بخار آب محدود را فرا می گیرد که جلوه زیبایی به محیط می ‌بخشد.

cheshme geno dar hormozgan

ویژگی های چشمه های آبگرم گنو در بندرعباس:

در آب چشمه های آبگرم گنو در بندرعباس ترکیباتی نظیر هیدروژن سلفوره و کلر وجود دارد که این مواد به همراه دمای بالای آب محیط نیز ایجاد می شود که در آن تنها گیاهان و حیوانات اندک می توانند زندگی کنند. نکته ی جالبی که وجود دارد این است که در چنین شرایطی که چشمه های آبگرم گنو در بندرعباس دارا هستند نوعی ماهی به نام آوینیوس گینویس زیست می کند که نمونه ای بی نظیر در کل دنیا می باشد. البته با نگاه گذرا نمی توانید ماهی هایی که در آب این چشمه زندگی می کنند را مشاهده کنید چرا که این ماهی های بسیار کوچک و سریع هستند و به همین دلیل در جریانات تند آبگرم گنو نمی‌ توانید آن را مشاهده کنید. اما در آب‌های نهر این چشمه اگر مدتی را برای این موضوع اختصاص دهید، می‌توانید ماهی مذکور را مشاهده کنید.

امکانات موجود در منطقه گنو:

دو استخر زنانه و مردانه در منطقه چشمه های آبگرم بندرعباس وجود دارد که گردشگران می توانند از آن ها استفاده کنند. همچنین چندین مجتمع برای استراحت و اقامت مسافران در این محل نیز تعبیه شده است و فروشگاه هایی هم برای خرید وسایل مورد نیاز در این منطقه وجود دارد. آلاچیق‌ هایی در محیط اطراف این بخش وجود دارند که گردشگران می‌ توانند در آن‌ ها ساعاتی را بنشینند و از مناظر و هوای خوب منطقه استفاده کنند.
آب این استخرها از چشمه های آبگرم گنو در بندعباس تامین می شود و پساب روخانه از استخر خارج شده و سپس به شکل آبشاری کوچک به پایین می ریزد و از آن برای آبیاری نخلستان های موجود در اطراف این منطقه استفاده می شود.
هر چه به بخش‌ های بالاتر کوه گنو بروید، هوای خنک‌ تری را تجربه خواهید کرد و البته باید بدین نکته نیز توجه داشته باشید که جاده ‌ای آسفالته و پیچ در پیچ تا بالای این ارتفاعات کشیده شده است.

پوشش گیاهی منطقه گنو در بندرعباس:

پوشش گیاهی منطقه گنو بسیار متنوع است و شما زمانی که به آن وارد می شوید بین درختان گرمسیر، استپ های بیابانی، استپ کوهپایه ای و گونه های گیاهی در نواحی سردسیر نیز مواجه خواهید شد. گیاهانی که در این منطقه روییده می شود نیز شامل پرسیاوش، سرخس معطر، گون گاوی، زیره، آویشن بومادران، پونه، اورس، استبرق، مسواک، کنار، پرخ، ناترک، آکاسیا، بنه و رزوک می شود و گفته می ‌شود که در منطقه مذکور ۳۶۰ گونه از گیاه آوندی نیز یافت می شود. مهرخوش، بادام وندلیو و پامچال صخره‌ای از گیاهانی هستند که به طور اختصاصی در این منطقه از ایران رشد می کنند

cheshme ab garm geno .

دسترسی به چشمه های آبگرم گنو:

چشمه مذکور در کنار جاده بندرعباس به سیرجان واقع شده و یک راه آسفالته منتهی به آن می‌شود.

امکانات و خدمات رفاهی:

برای بهره بردن از آبگرم چشمه گنو دو استخر مردانه و زنانه در این منطقه ایجاد کرده‌اند که گردشگران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. چندین مجتمع نیز برای استراحت و اقامت مسافران در این محل تعبیه شده است و فروشگاه‌هایی نیز برای خرید وسایل مورد نظر در این منطقه یافت می‌شود. ألاچیق‌هایی در محیط اطراف این بخش وجود دارند که گردشگران می‌توانند در آن‌ها بنشینند و از مناظر و هوای خوب منطقه استفاده کنند.
آب استخر‌های مذکور از طریق چشمه گنو تامین می‌شود و پساب استخر‌ها نیز مثل رودخانه از استخر خارج شده و سپس به شکل آبشاری کوچک به پایین می‌ریزد. لازم به ذکر است که از این پساب جهت آبیاری نخلستان‌های موجود در اطراف این منطقه استفاده می‌شود.
هر چه به بخش‌های بالاتر کوه گنو بروید، هوای خنک‌تری را تجربه خواهید کرد و البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که جاده‌ای آسفالته و پیچ در پیچ تا بالای این ارتفاعات کشیده شده است.

cheshme ab garm geno

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 04 شهریور 1398 16:05
محتوای بیشتر در این بخش: « چشمه ابگرم سیاهکش هرمزگان