کلیسای آنجلی همدان

2281 دفعه

کلیساهای همدان از جمله مکان‌های مذهبی مسیحیان به شمار می‌آیند که مردم ارمنی همدان در آنجا به عبادت و دیگر امور مذهبی خود می‌پردازند. این شهر با پيشينه چند هزار ساله خود، گنجينه‌اي ناب و حيرت انگيز از يادمان هاي با ارزش تاريخي و فرهنگي نياكان را در دل خود جاي داده و وجود سه كليساي تاريخي آنجلي کلیسای گريگوري استپان و كليساي حضرت مريم بر غناي فرهنگي اين شهر افزوده است. در این میان کلیسای آنجلی یکی از کلیساهای تاریخی و از جاهای دیدنی همدان است که در خیابان طالقانی و در محوطه بیمارستان اکباتان قرار دارد. این کلیسا یادگاری از دوران قاجار محسوب می‌شود که توسط شخصی به نام رابی اسحاق با پلانی مستطیل شکل و سقفی شیروانی ساخته‌ شده است.

 

کلیسای آنجلی یا انجیلی همدان بنايي است تقريباً مستطيل شكل كه با مصالح لاشه سنگ به شيوه خشكه چين ساخته شده است و مربوط به دوره قاجار است. كليساي آنجلی در همدان، خیابان طالقانی، داخل محوطه بیمارستان اکباتان قرار دارد. ورودي اصلي بنا در ضلع جنوبي جاي دارد و به صورت پيش ورودي، داراي شيرواني است وبر روي دو ستون چوبي استوار، قرار گرفته است. درفضاي داخلي، قسمت شمالي بنا براي اجراي مراسم مذهبي تخصيص يافته و داراي ورودي اختصاصي وجداگانه است.
قدمت اين كليسا به اواخر دوره قاجاريه مي رسد. بنابر رواياتي، اين بنا توسط شخصي به نام رابي اسحاق  احداث شده است. فضاي داخلي كليسا داراي كلاف بندي هاي چوبي به صورت خرپاهاي هلالي است كه شيرواني سقف به صورت شيب داربا ورقه هاي آن بر روي آن استوارشده است. اين كلاف بندي هاي چوبي از زيباترين مشخصه هاي تزيين بنا در فضاي داخلي كليسا محسوب مي شود. این اثر در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

یشنهاد می‌کنیم در کنار گشت و گذار و بازدید از دیدنی های همدان از تست طعم آش و غذاهای محلی همدان غافل نشوید و غذای "سرداشی" که از غذاهای سنتی همدان به شمار می‌رود، حتما نوشِ جان کنید. چرا که این غذا ترکیبی از گوشت، سبزیجات، گردو و آرد دارد و در تنور سنگی پخت می‌شود و طعم فوق‌العاده‌ای دارد.

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 اسفند 1398 09:06