تالاب شیرین سو همدان

2005 دفعه

تالاب شیرین سو از جمله جاذبه های گردشگری شهر شیرین سو در 95 کیلومتری شهر همدان واقع شده است. شهر شیرین سو در حد فاصل دو غار بزرگ و دیدنی دنیا (غار علیصدر و غار کتله خور) قرار گرفته که این امر نیز جلوه خاصی به بخش گردشگری منطقه داده است.
شیرین سو به معنای آب شیرین است و وجه تسمیه شهر شیرین سو نیز از آن جهت بوده که چشمه ای که بنای شهر از آنجا آغاز شده، دارای آب گوارا و شیرینی بوده است.
تالاب شیرین سو، تالابی است که ساخته دست بشر می باشد، از اینرو به تالابی مصنوعی نیز مشهورست. این تالاب با مساحتی درحدود 300 هکتار و وسعت دریاچه آن 43 هکتار می باشد که در محور مواصلاتی همدانـزنجان قرار دارد و با توجه به اینکه تردد مسافران استان‌های شمال غرب و غرب از این مسیر بسیار زیاد است، می‌تواند بهترین مکان برای استراحت و تفریح مسافران و همینطور علاقمندان به ورزش ماهیگیری باشد.
در تالاب شيرين سو 54 گونه پرنده وجود دارند که جزو پرندگان كم نظير و ارزشمند ایران می‌باشند و حداکثر جمعيت پرندگان در تالاب شیرین سو، ارديبهشت ماه می‌باشد. چنگر، كشيم بزرگ، خوتكا، لک‌لک سفيد، آووست، چوب پا، حواصيل خاكستری، حواصيل ارغوانی، اگرت بزرگ، كشيم كوچک، سر سبز، اردک نوک سبز، كاكايی سر سياه، سليم طوقی، تليله كوچک، گاو چرانک و حواصيل شب از جمله پرندگان اين تالاب به شمار می‌آيند. وجود پرندگان نشانه‌ای از سلامت محيط پيرامون تالاب می‌باشد.
به لحاظ وضعیت پوشش گیاهی، گونه‌های درمنه، گون، خانواده‌های نعنائیان، چتریان، شب بو، گل گاوزبان، گندمیان و بقولات پوشش غالب منطقه می‌باشند.
مسیر دستیابی به تالاب شیرین سو :
این تالاب در 95 کیلومتری شهر همدان و 40 کیلومتری شهرستان کبودرآهنگ قرار دارد. مسیر دسترسی به این تالاب از طریق راه آسفالته کبودرآهنگ به شیرین سو- قیدار می‌باشد.

 

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 13:15