پارک جنگلی ناهارخوران گرگان

1423 دفعه

جنگل ناهارخوران تفرجگاهی زیبا با چشم اندازی طبیعی و دیدنی را در گرگان مرکز استان گلستان ایجاد کرده که نه تنها مردم استان بلکه دارای شهرتی ملی است و طبیعت گردان وگردشگران بی شماری در تمام ایام سال به آن روی می آورند.

ناهارخوران محدوده ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است با فضای باز جنگلی و در افق دید کوه های زیبا و پوشیده از درخت قرار دارد .که در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی همراه با امکانات گردشگری ناهارخوران است. این منطقه بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی و واقع شدن در دو دامنه پر شیب، دارای آب و هوای نسبتا مطبوع و ملایم تری در مقایسه با شهر و مناطق شمالی این منطقه برخوردار است و همواره پذیرای گردشگران زیادی می باشد. از حدود ۲۰ سال قبل با افزایش جمعیت و وسعت شهر گرگان به مرور زمان فاصله ی بین مرکز شهر و ناهارخوران به صورت یک خیابان عمومی و نسبتا شلوغ و پر رفت و آمد تبدیل شده است. این مسیر که به جاده ناهارخوران مشهور است، مسیری برای پیاده روی و تفریح مردم است و امروزه یکی از خیابان های اصلی گرگان است.

پارک جنگلی ناهارخوران از سال 1338 توسط سازمان جنگلها و مراتع کشور به منظور تامین تفرجگاه اهالی گرگان در اختیار شهرداری گرگان قرار داده شده است و مجموعه ای از فضاهای جنگلی در اطراف جاده و همچنین حاشیه رودخانه و محدوده های تاسیسات شهرداری و جهانگردی را شامل میشود. منابع آبی موجود در پارک جنگلی ناهارخوران شامل چندین چشمه در محدوده این منطقه است که معروف ترین آن سفید چشمه واقع در ارتفاعات اطراف آن است  و تنها رودخانه ناهارخوران نیز زیارت است که از ارتفاعات روستای زیارت سرچشمه گرفته است.

این جنگل طبیعتی مناسب برای چهار فصل سال دارد در فصول بهار و تابستان در ساعات اولیه شب، گاهی در محدوده ای به وسعت دو سه کیلومتر مربع تعداد مردم به بیش از ۳۰ هزار نفر می رسد. در زمستان ها نیز بسیاری از مردم برای روزهای برفی و در فصل پاییز برای رنگهای زیبای درختان انجیلی که بصورت قرمز و زرد و گل بهی اند به این منطقه روانه می شوند.

هم اکنون بیشتر نواحی مورد استفاده گردشگران در کنار بلوار قرار دارد مانند ناحیه معروف به تپه باباطاهر ، محوطه و میدان ناهارخوران ، جنگل دست کاشت و کاج و ناحیه معروف به پارادایز که با هتل ها ، رستوران ها ، شهر بازی بچه ها ، بازارچه خرید و دیگر امکاناتی همچون  آلاچیق، کمپینگ، رستوران، فروشگاه و سرویس بهداشتی ، یکی از مکانهای دیدنی گلستان تبدیل شده و مناسب برای گذران اوقات فراغتی همراه با آرامش در این منطقه می باشد.

همچنین ارتفاعات ناهارخوران گرگان دارای دره ، آبریزها و یال های زیادی است که محیط مناسبی را برای علاقه مندان به طبیعت و کوهپیمایان فراهم می کند و ارتفاعات غرب و جنوب غربی میدان ناهارخوران مورد استفاده کوهپیمایان و مسیر اصلی صعود آنها برای رسیدن به سفید چشمه و ارتفاعات بالاتر است . دسترسی به این ارتفاعات از راه پله های سنگی قدیمی و زیبای موجود در محوطه ناهارخوران امکان پذیر است . پوشش گیاهی منطقه ناهارخوران از نوع معتدل و جنگل های آن خزری متعلق به جغرافیای گیاهی هیرکانی و دارای اراضی جنگلی متراکم است. بیشتر جاذبه های گردشگری ناهارخوران ، طبیعی است و عمده بازدیدکنندگان برای استفاده از محیط ، چشم انداز ها ، آب و هوا ، پیک نیک ، پیاده روی ، ورزش ، کوهپیمایی و فعالیت های مشابه به این منطقه می آیند .

آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 13:02