پارک جنگلی النگدره در گلستان

1910 دفعه

پارک جنگلی النگدره کجاست؟

پارک جنگلی النگدره، پارکی جنگلی واقع در بلوار ناهارخوران در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان در استان گلستان می باشد. این پارک دارای چشم اندازی بسیار زیبا و دل‌ انگیز است و به عنوان پارک جنگلی شاخص شمال کشور و همچنین به عنوان یکی از 7 منطقه نمونه گردشگری کشور انتخاب و معرفی شده است. محوطه‌ی النگدره مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی، شمال پارک جنگلی النگدره واقع شده که این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۹۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پارک جنگلی النگدره

تاریخچه پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در میان مناطق مسکونی است. در دامنه جنگل پوشش گیاهی ویژه و همچنین رودخانه و چشمه‌های بسیار دیدنی، چشم انداز طبیعی خاصی به آن بخشیده است و داخل این جنگل جاده‌ای آسفالته وجود دارد. رودخانه قلاشی تقریباً از وسط پارک می‌گذرد و از قسمت جنوب پارک تا شمال امتداد دارد. در نزدیکی این رودخانه، ۳ چشمه آب با کیفیت بسیار بالا وجود دارد که چشم انداز طبیعی منحصر به فردی ایجاد کرده است.

پارک جنگلی النگدره که با درخت‌هایی همچون انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی پوشیده شده، یک رودخانه و چندین چشمه‌ی زیبا نیز دارد و تقریباً در تمام فصول سال پذیرای گردشگران و طبیعت‌ دوستان زیادی است. آب و هوای این منطقه حداقل ۱۰ درجه خنک تر از نقاط شهری و پرجمعیت است. در بهار و تابستان هوای خنک و مطبوع جنگل، در پاییز رنگ‌آمیزی زیبای درختان و در زمستان پوشش چشم‌ نواز برف و همچنین برف‌ بازی، طبیعت‌ دوستان را به سمت خود فرامی‌خواند.

چند سالی است که شهرداری گرگان در این منطقه امکانات رفاهی را فراهم آورده است تا مردم با آسودگی بیشتری بتوانند در این پارک استراحت و تفریح کنند. ازجمله این امکانات، زمین‌ بازی کودکان، سرویس‌های بهداشتی، شیرهای آب، نمازخانه، و زمین ورزش، مکان‌هایی برای کمپینگ و پیک‌ نیک، ساختمان های نگهبانی است. همچنین در این جنگل جاده‌ی آسفالت زیبایی احداث کرده‌اند که دویدن و قدم زدن و ورزش صبحگاهی را در این جنگل مطبوع و دل‌انگیز کرده است.

پارک جنگلی النگدره

آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 خرداد 1398 15:50

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید