جنگل دالخانی رامسر

849 دفعه

رامسر عروس شهرهای شمال ایران برای جاذبه های طبیعی بی مثالش، نزدیکی دریا به کوه های سرسبز البرز و آب و هوای پاک و فوق العاده خود مقصد سفر بسیاری از گردشگران و دوست داران طبیعت شده است. از جواهرده رویایی که فصل خاطره انگیزی از روستاگردی را برای تان رقم می زند تا پلاژها و تفریحگاه های ساحلی که هر کدام جذابیت و ویژگی منحصر به فردی برای گشت و گذار در اختیارتان قرار می دهند.

جنگل دالخانی کجاست؟

دالخانی یا دالیخانی، دهکده ای است نزدیک به رامسر و تقریبا در فاصله 30 کیلومتری سمت جنوب شرق رامسر قرار دارد. جنگل دالخانی، جنگلی شبه کوهستانی است که حدودا 800 متر بالاتر از سطح دریا در ارتفاعات کوهستان البرز و در مسیر جاده ییلاقِ جنت رودبار واقع شده و در نتیجه، انتخاب مناسبی برای ورشکاران کوهنورد و علاقمندان به طبیعت می باشد.
غلظت مه در جنگل، ویژگی بارز جنگل دالیخانی است که پس از طبیعت بکر و دست نخورده‌اش، طبیعت گردان را به این جنگل زبیا جذب کرده است. جنگل دالخانی، با نام «دالان بهشت» نیز شناخته می شود و با درختان جنگلی درهم تنیده و آب و هوایی بی‌ نظیر، خاطره بهترین سفر در طبیعت‌ را میتواند برای شما ثبت کند. همجواری با جنگلهای وسیع رامسر، باعث نامگذاری این جنگل‌ها به نام دالخانی شده است. این جنگلها در مسیر جاده جنگل دالخانی ادامه دارند و پس از روستای دالخانی، به جنت رودبار و گرسماسر، اکراسر، گلین و… میرسند. این جنگل، به نام جنگل دالیخانی نیز شناخته میشود.

جنگل دالخانی رامسر

جاذبه های گردشگری جنگل دالخانی

1- جنگل نوردی و کوه نوردی
مسیر جنگل پیمایی
برای رسیدن به ابتدای مسیر جنگل نوردی اول باید خود را به شهر رامسر برسانید. در جاده رامسر به تنکابن سراغ سه راهی جنت رودبار را بگیرید. وارد این جاده شوید و راه را تا روستای گالش محله ادامه دهید. در این نقطه باید ماشین سواری را کنار گذاشته و پیاده دل به جاده بزنید. خود را گرم کنید، وسایل لازم را برداشته و راهی شوید. در این قسمت از جنگل (روستای گالش محله) می توانید پیمایش خود را در امتداد رودخانه ای کوچک آغاز کنید. پس از طی چند کیلومتر راه را به سمت جنگل تغییر دهید. درجهت غرب، مسیر خود را ادامه داده و در امتداد یک جویبار کوچک، ارتفاع بگیرید تا به سرِ یال (1) برسید. در امتداد یال دوباره به سمت بالا حرکت کنید تا به جاده جنت رودبار برسید. جنگل هایی که در مسیر از دل آنها گذر می کنید بسیار زیبا و رویایی هستند و اگر خوش شانس باشید انبوه قارچ ها را نیز در راه می بینید. دقت داشته باشید.
تورهای جنگل نوردی

برای جنگل نوردی در دالخانی تورهای متعددی برگزار و بسته به راهنما و بلدِ گروه مسیرهای متفاوتی برای پیمایش جنگل و کوه انتخاب می شود. در این قسمت یکی از مسیرهای جنگل نوردی را برای شما توصیف می کنیم.
چنانچه علاقه به طبیعت گردی یا جنگل نوردی دارید و با این مناطق آشنا نیستید، در تورهای یکروزه یا دو روزه جنگل نوردی که توسط برخی از آژانس های مسافرتی که معمولا در تعطیلات آخر هفته برگزار می شود, ثبت نام کنید.
ضمن اینکه این تورهای جنگل نوردی به همراه راهنما اجرا می شود که آشنایی کامل با مسیر ها و تجهیزات لازم برای هر سفر را دارند.
نکته های مهم:
*توجه داشته باشید که کوه پیمایی و جنگل نوردی به تنهایی و بدون آشنایی با مسیر و جاده بسیار خطرناک است و شاید عواقب ناخوشایندی برای شما به همراه داشته باشید. بنابراین حتما و حتما با یک آشنا به منطقه و فرد حرفه ای به این جنگل سفر کنید.
*هیچ گاه از گروهی که با آنها جنگل نوردی می کنید عقب نمانید یا از آنها به بهانه عکاسی، استراحت کردن یا دلایل دیگر جدا نشوید. گم شدن در جنگل یکی از خطرهای اصلی این نوع تفریح است و شما را به دردسر جدی می اندازد. اگر نیاز به زمان برای استراحت و کارهای دیگر دارید حتما به مسوول گروه اطلاع دهید. اگر به هر دلیلی از گروه عقب افتادید با سر و صدا به آنها اطلاع دهید.
*تحت هر شرایطی دستورها و نکته های راهنمای گروه را رعایت کنید و از آنها سرپیچی نکنید. توجه داشته باشید که جنگل نوردی فعالیتی گروهی است و تنها در صورتی به شما خوش خواهد گذشت که همراه با دیگر اعضای تیم، همکاری خوب و پیوسته ای داشته باشید.
*حتما در مسیر جنگل نوردی و کوه پیمایی خود چند بطری آب همراه داشته باشید. به طور کلی نمی توان به آب های مسیر و رودخانه ها اطمینان کرد و مصرف آنها می تواند شما را دچار بیماری های گوارشی کند. تنها از منابع مطمئن مانند چشمه (در صورت تایید راهنما و بلد گروه) استفاده کنید.
*تا جای ممکن از لباس های نخی برای جنگل نوردی استفاده کنید. برای پیاده روی و کوه پیمایی هم حتما کفش های عاج دار (و نه با کف صاف) بپوشید تا از سر خوردن و لغزیدن جلوگیری کنید. به هیچ عنوان با کفش سبک جنگل نوردی نکنید زیرا گل و لای به کف آن می چسبد و کار را برای شما سخت می کند.
*احتمال بارش باران در جنگل دالخانی همیشه وجود دارد. پس بهتر است همواره قبل از حرکت از شدت و سختی بارش باخبر شوید و به هنگام آماده کردن وسایل هم کاوری برای خود و کوله پشتی تان بردارید.
*خوب است وسایلی مانند طناب، چاقوی تیز، قطب نما و نقشه همراه ببرید.
2- خوشمزه های مسیر
در طول مسیر جنگل دالخانی به غیر از دیدنی های طبیعی، خوشمزه های محلی مانند انواع ماهی های پرورشی، عسل و میوه های محلی نیز به چشم می خورند که می توانند سوغاتی های خوبی از رامسر به شمار بیایند. یا اینکه می توانید در دکه های چوبی بین راه توقفی داشته باشید و خود را میهمان یک چای تازه دم محلی، یک کاسه آش داغ یا یک غذای خوشمزه شمالی و دلچسب کنید.
3- پیچ هفت شهیدان | یادبود شهدای ترور
15 خرداد سال 1361 در دل جنگل دالخانی ناگاه صدایی بر خلاف تمام صداهایی که تا آن روز در اینجا به گوش می خورد، طنین انداز شد. صدایی ناهنجار از رگبار گلوله ها که یک دستگاه خودرو لندرور با 8 تن بسیجی داخل آن را به تیر بسته بود و تمام سرنشیان آن به غیر از یک نفر را به شهادت رساند. عملیاتی که به وسیله گروهک تروریستی منافقان انجام گرفت و یکی از خاطره های تلخ شهر رامسر را رقم زد. امروزه در محلی که این افراد در آن به شهادت رسیده اند، یادبودی ساخته شده است و خیلی ها برای ادای احترام به این مکان سر می زنند. این محل به نام پیچ هفت شهیدان بین مردم شهرت دارد.
4- روستاهای معروف انتهای مسیر جنگل دالخانی
مسیر جنگل دالخانی را اگر تا انتها پیش بروید به دشت های وسیع و سرسبزی می رسید که تعدادی از روستاهای زیبای رامسر را در خود جای داده است. مسیر جنگل را که ادامه بدهید، به ییلاق‌های سبز و معروف رامسر می‌رسید. اولین روستا گرِسماسر یا گرسمه‌سر است که ارتفاع آن از سطح دریا کم نیست. به همین دلیل هم آب و هوای دلچسبی دارد و هم چشم‌انداز خوبی به رامسر و تنکابن.
* روستای گرسماسر
روستای گَرِسماسَر یا گرسمه سر نخستین روستایی ست که در انتهای جاده جنگلی به آن می رسید. روستایی که بیشتر اهالی شهر کتالم رامسر از آب به عنوان ییلاق استفاده می کنند و در ارتفاع بالایی قرار گرفته است. هوای بسیار مطبوع و خنکی دارد و با دشت های وسیع، کوه های بلند و چشمه های خنک منطقه ای جذاب برای گردش و اقامت به شمار می آید. اینجا که هستید می توانید به راحتی دید کاملی به شهرهای رامسر و تنکابن و مناظر اطراف داشته باشید و از چشم انداز خارق العاده ای که در برابرتان قرار می گیرد لذت ببرید. کوه سماموس بلندترین کوه رامسر نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته است به همین دلیل بسیاری از کوه نوردان برای صعود به این قله از مسیر روستای گرسماسر استفاده می کنند.
* ییلاق جنت رودبار
ییلاق جنت رودبار یکی از ییلاق های مهم و محبوب شهر رامسر محسوب می شود و برای دشت های گل گاوزبان خود بسیار مشهور شده است. تعداد دشت های گل گاوزبان در این منطقه به اندازه ای است که از آن به عنوان پایتخت گل گاوزبان ایران یاد می کنند و به طور متوسط سالانه از این روستا تا 40 تن از این گیاه دارویی برداشت می شود. آب و هوایی کوهستانی دارد و امکانات خوب و زیادی در آن ایجاد شده است. ییلاق جنت رودبار در ارتفاعات قرار گرفته است و در کنار دشت های زیبا و بنفش گل گاو زبان خود، با پوشش جنگلی انبوه، مزارع تماشایی، آبشارهای متعدد و چشم اندازهای خیره کننده و مه غلیظی که هر از گاهی روستا را در بر می گیرد، از گردشگران و مردم دلبری می کند.
اکراسر و گلین ییلاق‌های دیگری هستند که در این منطقه قرار دارند.
اگر از جاده جنت رودبار به طرف جاده نیاسته برانید، دوراهی جلوی شما پدیدار می‌شود که تابلوی قلعه مارکوه را نشان می‌دهد. این قلعه که بام رامسر است، چشم‌انداز فوق‌ العاده‌ای دارد.
در ۲۲ کیلومتری رامسر روستای جواهرده رامسر قرار گرفته و جاده و روستایش خیلی دیدنی ست.
5- سد میجران
اول جاده‌ جنگل، مسیر انحرافی در سه‌ راهی شستا می‌ بینید. این مسیر به سد میجران می‌رسد. سدی که محیط و طبیعت اطراف آن کمتر شناخته شده است و یکی دیگر از جاهای دیدنی نزدیک جنگل است. رسیدن به آن خیلی راحت نیست و مسیر پر پیچ و خم است اما منظره ای تماشایی و دیدنی دارد. زمانی که به نزدیکی سد می رسید چشم انداز یک دریاچه فیروزه ای در مقابل شما قرار می گیرد که با جنگلی انبوه احاطه شده است، و چه چیزی بهتر از این. راه تان را در جاده سرپایینی به سمت دریاچه ادامه دهید تا به نزدیکی آن برسید.

جنگل دالخانی رامسر

پوشش گیاهی جنگل دالخانی

از جمله گونه های گیاهی بومی که در منطقه جنگل دالخانی مشاهده می شود می توان به درختان ارس در مناطق بالادست و پایین دست، مَندی (کَلهُو)، گوجه جنگلی، ازگیل، زرشک، شاه بلوط، فندق، تمشک، کُوله خاس، ولیک و ... اشاره کرد.

اقامت و امکانات جنگل دالخانی

در مسیر جنگل نیز تعدادی کلبه جنگلی وجود دارد که می توانید برای شب مانی از آن استفاده کنید. همچنین در جای جای شهر رامسر و تنکابن نیز می توانید خانه یا ویلا بگیرید یا از هتل ها و سوئیت های مختلف استفاده کنید. با توجه به نوع جنگل، سرمای شب هنگام و حیوانات وحشی مانند شغال و همچنین حشره های مختلف، به شما توصیه می کنیم که تا جای ممکن از کمپ زدن در این مکان خودداری کنید؛ به ویژه اگر با خانواده به این جنگل سفر می کنید. در جنگل دالیخانی سحرخیز باشید و از غلظت مه صبحگاهی لذت ببرید. شامگاهان نیز کودکان را با یافتن حشره شب تاب که در جنگل می درخشند شگفت زده کنید.
امکانات : در مسیر جنگل نیز کلبه ها، دکه ها و رستوران های مختلفی به چشم می خورند که می توانید در آنها غذا بخورید یا از آنها برای پیک نیک استفاده کنید.
اما در روستای گرسماسر و ییلاق جنت رودبار، اتاق یا ویلا برای اجاره پیدا می‌کنید. گزینه بعدی این است که بعد از گشت و گذار به رامسر برگردید. در شهری مثل رامسر اصلا نباید نگران اقامتگاه باشید. هر بودجه‌ای که داشته باشید، در هتل های رامسر برایتان جایی وجود دارد. از هتل آپارتمان تا متل و هتل لوکس.
قیمت‌ رزرو از ۱۴۲ هزار تومان شروع می‌شود و در گران‌ترین حالت به ۴۴۶ هزار تومان می‌رسد. اگر بخواهید جاده را به سمت تنکابن یا شهسوار ادامه بدهید، بین هتل ‌های تنکابن هم می‌توانید گزینه مناسبی پیدا کنید. در این شهر هم هتل ارزان ۱۴۷ هزار تومانی پیدا می‌شود و هم هتل لوکس ۹۳۲ هزار تومانی.

جنگل دالخانی رامسر

بهترین فصل سفر به جنگل دالخانی

جنگل دالخانی هر موقع از سال جذابیت ها و زیبایی های خاص خود را دارد.
بهار: جوانه های سبز بهاری، مه و نم نم باران، شکوفه های ریز گل ها که در گوشه گوشه زمین به چشم می خورند از زیبایی های بهار دالخانی هستند.
تابستان: هوای شرجی و نفسگیر تابستان رامسر را پشت سر بگذارید و از هوای خنک و فرحبخش دالخانی لذت ببرید.
پاییز: نقش زیبای پاییز به دالخانی نیز می رسد و آن را غرق در رنگ های شگفت انگیز خود می کند. این زمان از سال، هوا به نسبت در جنگل سرد است و باران های مداوم باعث لغزندگی جاده و گل شدن زمین می شود. بنابراین با تجهیزات کافی به دل جنگل بزنید.
زمستان: زمستان های دالخانی سرد است؛ اما مگر می شود از منظره حیرت انگیز سپید برف بر روی درختان سر به فلک کشیده دست کشید و از زیبایی های بی حد و حصر آن لذت نبرد

مسیرهای دسترسی به جنگل دالخانی

آدرس: استان مازندران،30 کیلومتری جنوب شرق شهرستان رامسر، جاده ییلاق جنت رودبار، جنگل دالخانی
از سمت شهر رامسر پس از حدود هفت کیلومتر در جاده آسفالته رامسر به تنکابن (شهسوار)، به سه راهی جنت رودبار خواهید رسید. پس از 23 کیلومتر به جنگل دالخانی خواهید رسید.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 23 بهمن 1397 09:53