آبشار لاتون گیلان

792 دفعه

آبشار لاتون کجاست؟

آبشار لاتون که با نام بارزاو هم شناخته می شود با ارتفاع ۱۰۵ متر، لقب بلندترین آبشار ایران را دارد و در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر آستارا شهر لوندویل روستای کوته کومه و در مرز استان اردبیل قرار گرفته است. آب سر ریز آبشار میزان معینی ندارد و دائما در حال تغییر است. اما مقدار آن به صفر نمی رسد و همیشه آب در آن جریان دارد.
فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی این مسافت ۳/۵ ساعتی در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود.
این منطقه دارای آب و هوایی شرجی و گرم و برای رسیدن به آبشار پیاده روی لازم است. پس برای تجربه ی بهترین لحظات در کنار آبشار، اواخر زمستان و یا اوایل بهار را برای سفر به آن انتخاب کنید.

آبشار لاتون گیلان

سرچشمه آبشار لاتون

آبشار لاتون گیلان از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رویت است.آب این آبشار از دامنه های شرقی بلندترین کوه منطقه ی آستارا یعنی کوه اسپیناس با ۲۱۰۵ متر ارتفاع سرچشمه می گیرد. علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و عرض آن بیشتر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد و پس از سر ریز شدن از آبشار به رودخانه ی لوندیل که ۱۷ کیلومتر امتداد دارد می ریزد. این رودخانه نیز با شیب تندی از کوته کومه و لوندیل عبور کرده و به دریای خزر می پیوندد.

جنگل نوردی در اطراف آبشار لاتون:

در منطقه آبشار لاتون جنگل بسیار زیبای لاتون متراکم و بکر که در ۹ ماه از سال کاملا سرسبز وجود دارد و انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی در آن جای دارند.
در این جنگل جانورانی نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی و همچنین اسب، گاو و گوسفند که اهالی محلی منطقه نگهداری می کنند، اشاره نمود.
بالای آبشار لاتون قلعه ای به همین نام وجود دارد که متعلق به بابک خرم دین و معروف به قلعه ی اسپینه یا اسپیناس می باشد. اگر اهل کوهنوردی هستید دیدن آن را که در ارتفاع ۲۰۰۵ متری است، از دست ندهید. صخره نوردی هم در این مکان امکان پذیر است و صخره نوردان هم لذت بالا رفتن از آبشار را تجربه می کنند .
در حاشیه ی آبشار زیبایی های زیادی وجود دارد . با گشت و گذار در این منطقه از دیدن مناظر طبیعی لذت ببرید. کلبه ی کوچک و باصفای عمو یدالله با چای ذغالی در نزدیکی آبشار خاطرات خوبی را برای شما خواهد ساخت.

تورهای جنگل نوردی

چنانچه علاقه به طبیعت گردی در ایران یا جنگل نوردی دارید و با این مناطق آشنا نیستید، در تورهای یکروزه یا دو روزه جنگل نوردی که توسط برخی از آژانس های مسافرتی که معمولا در تعطیلات آخر هفته برگزار می شود, ثبت نام کنید.

 ضمن اینکه این تورهای جنگل نوردی به همراه راهنما اجرا می شود که آشنایی کامل با مسیر ها و تجهیزات لازم برای هر سفر را دارند.

امکانات آبشار لاتون

در ابتدای مسیر پیاده روی آبگرم کوته کومه وجود دارد که دارای ۳ دوش و یک استخر است و البته آب آن خیلی هم گرم نیست اما می توان برای دوش گرفتن از آن استفاده کرد، پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل به شما ارائه می شوند.

اقامت در کنار آبشار لاتون

فرقی نمی کند که چه قدر از این آبشار زیبا فاصله دارید. اگر از راه دور می خواهید به بازدید از آبشار بیایید می توانید در شهر آستارا اقامت کنید و در یک سفر یک روزه به تماشای آبشار بروید. اقامت در شهر لوندویل هم گزینه ی دیگری برای اقامت است .
اگر دلتان ماندن در خانه های روستایی را می خواهد و کمی هم نگران هزینه هایتان هستید به شما اقامت در خانه های روستای کوته کومه را پیشنهاد می کنیم . مردمان محلی با هزینه ای مناسب خانه هایشان را در اختیار شما می گذارند و از شما پذیرایی می کنند .حتی می توانید در صورتی که با منطقه و اصول کمپینگ آشنایی دارید، می توانید ماندن در چادر و کمپینگ را هم تجربه کنید.

مسیرهای دسترسی به آبشار لاتون

در ابتدای مسیر پیاده روی آب گرم کوته کومه وجود دارد که دارای ۳ دوش و یک استخر است. البته آب آن خیلی هم گرم نیست اما می توان برای دوش گرفتن از آن استفاده کرد. پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل به شما ارائه می شوند.
برای رسیدن به آبشار لاتون به سوی شهر لوندیل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید. با طی مسیری ۱۰ کیلومتری در جهت جنوب به روستای کوته کومه می رسید. مسیر مالروی ۶ کیلومتری تا آبشار را باید با قدم هایتان و با کمک راهنمای محلی طی کنید. از روستای کوته کومه تا آبشار تقریبا چهار ساعت پیاده روی دارد .
مسیر صعود آبشار تپه ‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رویت است.
یکی از این جاذبه ها روستای کوچک و متروکه آسیو واشون است که تقریبا خالی از سکنه می باشد و حداکثر ۵ خانوار در آن زندگی می کنند .در خصوص نام این روستا باید بگوییم که در زبان تالشی آسیو به معنی آسیاب و واشون به معنای کنار رودخانه است. در این روستا قهوه خانه ای قدیمی به نام نورمحمد وجود دارد که محل خوبی برای یک استراحت کوتاه مدت و صرف چای است.

بهترین فصل برای سفر به آبشار لاتون

بهار، تابستان و پاییز جنگل‌های آستارا زیبایی مثال زدنی‌ای دارد، اما اگر شرایط آب و هوایی را هم در نظر بگیریم، بهترین فصل برای سفر به آبشار لاتون نیمه اول بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر به صعود آسان شما کمک خواهد کرد.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 اسفند 1397 14:06