موزه هنرهای معاصر اصفهان

586 دفعه

با راهنماسفر همراه باشید تا با یکی دیگر از موزه های اصفهان آشنا شوید و برای برنامه ریزی سفری دلنشین آماده شوید...

موزه هنرهای معاصر اصفهان در خیابان استانداری، مقابل کاخ عالی قاپو و در نزدیکـی بـاغ زیبـای چهلستون قرار گرفته است. در زمان گذشته، کاخی باقی مانده از عهد صفوی به نام جبه خانه در این محل قرار داشت که پـس از ویران شدن در زمان قاجار، ساختمان» دارالحکومه روی خرابه‌های آن ساخته شـد. این عمارت، محـل سکونت مسعود میرزا ظل السلطان حاکم اصفهان بود. زیرزمین این بنا به عنوان زندان مورد اسـتفاده قـرار مـی گرفت. در زمان احداث دارالحکومه، اکثر بناهای عصر صفوی تخریب شده بودند و برای ساخته شدن این عمـارت، تنهـا جبه خانه صفوی ویران گردید. حیاط موزه، ۱۲۵۰ متر مربع وسعت دارد.
موزه هنرهای معاصر اصفهان
از این بنای تاریخی تا ۲۵ سال قبل به عنوان ساختمان اصلی استانداری اصفهان بهره برداری می‌شد. با انتقال استانداري اصفهان به محل جديد اين عمارت كه تقريباً مخروبه شده بود در سـال ۱۳۷۳ به همت شهرداري اصفهان با ترمیم اساسی این بنا، ساختمان مرمت شده تحت و در اسفند ماه ۱۳۷۳ رسماً مورد بهره برداري قرار گرفت و با عنوان موزه هنرهای معاصر افتتاح گردید. پس از عبور از یک پیش فضا، حیاطی وسیع قرار گرفته که محیطی بسیار دلنشین دارد. در شــمال و غـرب حیاط، ساختمان موزه به حالت کرسی شکل، با پایه‌ای بلند همراه با پنجره‌های مشبک و زیرزمینی بسـیار جالب ســاخته شده است.
در حال حاضر، از بعضی قسمتهای این مجموعه به عنوان گالری هنری استفاده شده و آثار هنری هنرمندان ایرانــی و‌گاه غیر ایرانی به شکل دوره‌ای به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین‌گاه نشستهای فرهنگی در حیـاط یا ساختمان این بنای تاریخی برگزار می‌گردد.
اين عمارت زيبا در دو طبقه بنا شده و داراي ۶ سالن نمايشگاهي، كتابخانه، امور اداري و سالن اجتماعات مي باشد.
موزه قرآن:
موزه هنرهای معاصر اصفهان حاوي قرآن‌هاي نفيسي است كه بازديد از آن براي علاقه‌مندان رايگان است
از نمونه قرآن‌هايي كه در اين موزه هستند قرآني است كه از اول هر سطر تا آخر قرآن با حرف "الف" يا حرف "واو" شروع مي‌شود، بدون اين كه تغيير خط به صورت ريز يا درشت‌نويسي صورت گيرد.
قرآني با ۷۰ ترجمه خارجي در اين موزه وجود دارد. همچنين قرآني با خط "ريحان" كه بعد از ۱۰۰ سال دوباره به اين خط كار شده و هر برگ اين قرآن با تذهيب متفاوتي تزيين شده است. و نمونه قرآن‌هاي ديگري كه در دنيا منحصر به فرد است و يك نمونه از آن در موزه قرآن، موزه هنرهاي معاصر به نمايش گذاشته شده است.
در اين موزه بيش از ۵۵ جلد از نفيس‌ترين قرآن‌هاي كريم و ارزشمندي از آثار نادقلي نادري اهدا شده است. اين قرآن ها با بيش از ۴۰۰ سفر به نقاط مختلف دنيا گردآوري شده است. در اين سفرها تحقيقات فراواني در كتابخانه‌ها و موزه‌هاي دنيا انجام شده كه در نتيجه اين يافته‌ها از ۱۴ جلد قرآن كريم عكس‌برداري انجام شد. قدمت قديمي‌ترين قرآني كه در اين تحقيقات گردآوري شده است، به دوره عثماني و صدر اسلام باز مي‌گردد.
موزه هنرهای معاصر اصفهان
فعاليت ها :
برپايي نمايشگاههاي هنري در سطوح استاني، ملي و بين المللي
برگزاري جلسات سخنراني و سمينارهاي تخصصي در ارتباط با رشته هاي مختلف هنري
گردآوري، حفظ، مرمت و نمايش آثار هنري نفيس
آشنا نمودن مردم و هنرمندان با هنرهاي معاصر
برقراري ارتباط با موزه هاي و مراكز فرهنگي، هنري داخلي و خارجي
تحقيق و پژوهش در زمينه هاي هنري
فراهم نمودن محلي مناسب براي تجمع هنرمندان
ارتباط با موزه :
تلفن: ۳۲۲۲۹۱۲۱
آدرس: ميدان امام حسين خيابان استانداري

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 مرداد 1398 11:12