موزه مردم شناسی اصفهان

1247 دفعه

موزه مردم شناسی اصفهان موزه ی دیگری است که در این مطلب به آن پرداخته ایم. این موزه یکی از موزه های پربازدید اصفهان است زیرا شما به هر شهری که سفر کنید تمایل خواهید داشت که شیوه زندگی انها را از ابتدا بشناسید و با آداب و سوم آنها آشنا شوید.

موزه مردم شناسی اصفهان قسمت های مختلفی همچون بازار، چهارسوق و مسجد دارد.که کمتر مطلبی راجع به آن وجود دارد شما اگر در اصفهان زندگی می کنید یا به آنجا سفر کرده اید تجربه های لذت بخش خود را با راهنما سفر در میان بگذارید.
موزه مردم شناسی اصفهان
موزه حمام علیقلی آقا
با نخستین اشعه های نور خورشید و عبور آنها از نورگیرهای شیشه ای سقف، مردی با لباس، عمامه وعصا بدست، که در میان نقشهایی از گیاهان و پرندگان ایستاده است در گرمخانه ی حمام پدیدار می شود. احتمالا این تصویر متعلق به بانی حمام یعنی علی قلی آقا است.
علی قلی آقا یکی از درباریان دو پادشاه عصر صفوی چون شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بود که مجموعه آثاری چون مسجد، بازار، چهارسوق، سرا و حمام را در یکی از محله های قدیمی اصفهان از خود به یادگار گذاشت. در میان این آثار حمام علی قلی آقا علاوه بر معماری چشم نوازش توانسته به فضایی برای نمایش فرهنگ اصیل ایرانی تبدیل گردد.
موزه مردم شناسی اصفهان
حمام علی قلی آقا از دو حمام بزرگ و کوچک تشکیل شده و مساحتی حدود 12 هزار مترمربع دارد. این حمام از بخش های مختلفی چون سربینه ای هشت ضلعی، گرم خانه، خلوت و چال حوض تشکیل یافته است. مخزن حمام از سوختن چوب و زغال گرم می شد و دود حاصل از آن به داخل لوله های موجود در کف حمام هدایت می شد تا برای ضدعفونی و گرم کردن سایر قسمت ها مورد استفاده قرار بگیرد. در چند جای حمام در کنار حوضچه ها، سنگ های یک تکه و سفید رنگی به اندازه یک متر دیده می شود که سطح آنها آجدار و دارای برجستگی های ملایمی است. در گذشته از حفره ی بالای سنگ ها، آب گرمی بر سطح آنها جاری می شد تا آنها بتوانند نقش یک ماساژور را بازی کنند. وجود تعداد زیاد فواره و جوی آب که باعث می شد تا صدای دلنشین آب در تمام فضای حمام به گوش برسد، یکی از نکات جالب توجه در این حمام به شمار می رفت. رسمی بندی سقف، ایجاد نورگیرهای منظم، نقوش متنوع، کاشیکاریهای زیبا و در مجموع توجه به ظرایف و ریزه کاریهای معماری موجب شده این بنا چیزی فراتر از یک حمام معمولی باشد.
امروزه این حمام به عنوان موزه ی مردم شناسی اصفهان برای بازدید کنندگان به نمایش گذاشته است.
حمام علیقلی آقا بخشی از یک مجموعه می باشد بناي حمام ۱۲۰۰ متر‌مربع وسعت دارد و دو قسمت حمام بزرگ و حمام كوچك را در خود جای داده است. هر یک از این قسمت ها از بينه‌هاي هشت‌گوش و مربع‌شكل، گرمخانه‌ها، خلوت و چال‌حوض تشکیل شده و با تزییناتی از سه دوره ی صفوی، قاجار و چهلوی زینت یافته اند. پس از اتمام عملیات احيا و مرمت اين بنا در سال ۱۳۸۳، حمام علی قلی آقا، به عنوان یک موزه که آداب و رسوم و سبک زندگی مردم این منطقه را نشان می دهد شروع به پذیرایی از بازدیدکنندگان نمود.
آدرس: خيابان مسجد سيد - روبروی خيابان طيب - خيابان آيت الله بيد آبادی
ایام بازدید: همه روزه به جز ۲۲ بهمن- ۲۹ اسفند- شهادت امام حسن مجتبی- شهادت امام رضا (ع)- تاسوعا و عاشورا- رحلت رسول اکرم و چهارشنبه آخر ماه
ساعات بازدید: ۸.۳۰ الی ۱۳.۳۰ - ۱۴.۳۰ تا ۱۷.۰۰ - جمعه ها و اعیاد مذهبی ۹.۰۰ الی ۱۳.۰۰
شماره تماس: ۳۳۳۷۵۷۷۹ - ۳۳۳۷۵۷۷۷

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 بهمن 1398 15:26
محتوای بیشتر در این بخش: « موزه هنرهای معاصر اصفهان