مقبره الشعرای تبریز

2711 دفعه

تبریز، شهر فرهنگ و صنعت، شعر و ادب است. اگر به ادبیات علاقه دارید مقبره‌الشعرا یکی از بهترین گزینه ها در تبریز است. مقبره‌الشعرا در محله‌ی سرخاب تبریز واقع شده و یکی از گورستان‌های تاریخی این شهر است که بیش از ۴۰۰ پیکر شاعر، عارف و مردان سرشناس داخلی و خارجی در آن دفن شده‌اند و باعث اهمیت یافتن این مکان شده است. مقبره الشعرا یکی از مکان‌های گردشگری تبریز است که میزبان مسافران داخلی و توریست‌های بسیاری است.

مقبره الشعرا

در گذشته مقبره الشعرا با نام‌های مختلفی از جمله حظیره‌الشعرا و قبرستان سرخاب نیز شناخته می‌شد. براساس اسناد تاریخی، این قبرستان قبل از قرن هشتم هجری وجود نداشت. بعد از زلزله‌های سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری، این قبرستان متروک شد ولی بخاطر شاعران و عارفان زیادی که در آن مدفون هستند و از این حیث از اهمیت زیادی برخوردار است، در شهریور ۱۳۵۰ شمسی مسابقه‌ای توسط روزنامه‌ی اطلاعات، کیهان و مجله‌ی یغما برگزار شد تا بهترین طرح پیشنهادی برای احداث بنای یادبود برای مقبره‌الشعرا انتخاب شود. در نهایت طرح «غلامرضا فرزان‌مهر» انتخاب شد و اجرای آن را آغاز کردند. امروزه این بنای یادبود، به یکی از نمادهای تبریز بدل شده است.

مقبره الشعرا

از افراد مشهوری که در مقبره الشعرا مدفون هستند می‌توان به حکیم اسدی طوسی، خاقانی شروانی ، قطران تبریزی، همام تبریزی، ، شاپور نیشابوری، لسانی شیرازی، مجیرالدین بیلقانی، ظهیرالدین فارابی، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی، ثقه‌الاسلام تبریز، سید محمد حسین شهریار و ... نام برد.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرای تبریز در حوالی تکیه‌ی حیدر در در خیابان ثقه الاسلام و در ضلع شمالی بقعه سید حمزه واقع است. مقبره‌الشعرا با شماره‌ی ۲۵۱۹۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 15:13