بازارچه مرزی جلفا

2347 دفعه

نام جلفا با بازارهایش گره خورده است و این روزها با مجتمع های مدرن تجاری که تعداد آن ها در سال های اخیر افزایش زیادی داشته است. و البته کالای همراه مسافر که باعث می شود، اجناس مختلف ارزان تر به دست مشتری رسیده و گردشگران از خریدهای خود راضی باشند. بازارچه مرزی جلفا در کنار رودخانه ارس و در شهر جلفا، درست در مرز ایران با جمهوری خودمختار نخجوان ایجاد گردیده است. این بازارچه در سال ۱۳۷۳ شروع به فعالیت نمود. که در حال حاضر یکی از بازارهای پر رونق استان آذربایجان شرقی محاسبه میشود. در بازارچه مرزی جلفا بیشتر کالاهای آرایشی و بهداشتی همچنین لباس و لوازم برقی خرید و فروش میشوند. تبدیل شدن جلفا به منطقه آزاد ارس باعث رشد و گسترش بازارچه مرزی جلفا و مراکز خرید زیادی در این منطقه گردید. این بازارچه محوطه‌اي است محصور در نقطه صفر مرزي و در جوار گمركات، مجاز به انجام تشريفات ترخيص كالا يا مكانهايي كه طبق تفاهم نامه هاي منعقده بين جمهوري اسلامي ايران و كشـورهاي همجوار تعيين مي‌شود. اهالي دو طرف مي توانند توليدات و محصولات كشور را با رعايت مقررات صادرات و واردات جهت دادو ستد در اين بازارچه ها عرضه نمايند.


در غرب بازارچه مرزی بازاری پر رونق با ورودی از خیابان پل چوبی قرار دارد که در آن خرید برای عموم آزاد است که در این بازار بیشتر لوازم بهداشتی و آرایشی وارداتی از نخجوان با قیمت های مناسب فروخته میشود.

با توجه به تسهيلات آمد و شد مرزنشينان و تردد مسافران بسیار از مرز جلفا و تردد هزاران مسافر از اقصي نقاط شهرستان، استان و حتي كشور بدنه تجاري جلفا با رشد و توسعه همراه بوده است. ارزاني كالاهاي وارداتی همچون لوازم بهداشتی از نخجوان از يك سو وهمچنین نيازمسافران نخجوانی به مايحتاج روزمره خود از شهر جلفا از طرف ديگر رونق روز افزون برای جلفا به همراه داشته است.

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 15:26
محتوای بیشتر در این بخش: « مقبره الشعرای تبریز