چشمه های شهر ارومیه

657 دفعه

مجموعه چشمه های هفت آباد در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر ارومیه در بخش سیلوانا و محال مرگور و در روستای به نام هفت آباد قرار دارد این چشمه در کنار رود باراندوز چای و در دامنه سرسبز یک کوه آتشفشانی خاموش قرار گرفته و همین امر باعث ایجاد ترکیبی زیبا از طبیعت شده است و مکان مناسبی برای گردش مردم ایجاد کرده است.
بر روی چشمه اصلی آب گرم هفت آباد و استخری توسط یکی از اهالی روستا که چشمه در زمین های او قرار دارد ساخته شده است ساخت این استخر برای جمع آوری آب چشمه و شنای بهتر گردشگران صورت گرفته است.دمای تقریبی آب چشمه بین ۳۲ تا ۳۴ درجه است و برای بسیاری از بیماری های استخوانی خاصیت درمانی دارد.چشمه آب گرم هفت آباد در روزهای گرم تابستان پذیرای مهمانان و گردشگرانی است که می خواهند خاطره خوبی از منطقه داشته باشند.

محل استقرار:

این چشمه در 45 کیلومتری شهر ارومیه در بخش سلوانا و محال مرگور و در روستایی به نام هفت آباد قرار دارد. این چشمه در کنار رود باراندوزچای و در دامنه سرسبز کوه آتشفشانی قرار گرفته است و به همین دلیل از مناظر بسیار چشم نوازی برخوردار است

امکانات:

یکی از اهالی روستای هفت آباد بر روی این چشمه استخری ایجاد کرده است که باعث جذب ساکنین محلی و نیز گردشگران شده است.

دمای چشمه:

دمای این چشمه حدود 32 تا34 درجه است.

خاصیت درمانی:

آب این چشمه برای بسیاری از بیماری های استخوانی و پوستی خاصیت درمانی دارد.

عامل پیدایش:

در مجاورت این چشمه ها چندین گسل اصلی و یک تراس دیده می شود که به نظر می رسد که عاکل پیدایش این چشمه باشد.

ab madni kohe zanbil

 


چشمه آب معدنی کوه زنبیل ارومیه:

 

در یک کیلومتری دریاچه ارومیه در دهستان نازلو چای کوهی به نام زنبیل وجود دارد که چشمه های آب از دامنه های شرقی این کوه و شرق سپرغان نشأت می گیردکه یکی از چشمه های به چشمه کوه زنبیل معروف است . این چشمه در فاصله تقریبی ۳۶ کیلومتری از شمال شرق ارومیه قرار دارد .

چشمه آب معدنی زنبیل به صورت طبیعی حوضچه ای دایره ای شکل دارد که قطر تقریبی آن ۴ متر و عمق آن نیز بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر است و از کف این چشمه به صورت مداوم گاز خارج می شود .دور تا دور چشمه سنگ کاری شده است و از زمانهای نه چندان دور در هر ثانیه حدود ۱۰ لیتر آب از این چشمه خارج می گردید که این مقدار هم اکنون کاهش چشمگیری داشته است .
آب این چشمه دارای سولفات و بی کربنات کلسیک و منیزیم آهن دار است که بر روی سنگ کاریهای اطراف آن رسوبات آهنی دیده می شود . اگر حدود ۶۰ ۷۰ متر به سمت جنوب این چشمه حرکت کنیم چشمه ای دیگر می بینیم که دارای همین خاصیت آبی می باشد ولی مقدار آبی که از آن خارج می شود کمی بیشتر از چشمه زنبیل است .

 

cheshme ab garme haft khan

آخرین ویرایش در سه شنبه, 05 آذر 1398 12:32