دریاچه شورابیل در اردبیل

2352 دفعه

دریاچه شورابیل کجاست؟

دریاچه تفریحی شورابیل به مساحت ۱80 هکتار و در دو کیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل به سمت خلخال واقع شده است و قدمتی بیشتر از دریاچه ارومیه دارد. دریاچه شورابیل، درحریم شهری اردبیل قرار دارد و شهرک‌ های کوثر، مهر، راه و ترابری، دادگستری، ولیعصر و دانشگاه‌ های محقق اردبیلی، پیام نور، علوم پزشکی، و نیز نمایشگاه بین‌المللی اردبیل در حاشیه این دریاچه قرارگرفته ‌اند. جالب است بدانید که قدمت دریاچه شورابیل به اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی باز می گردد و از قدمتش دریاچه ارومیه نیز بیشتر است و با گذشت زمان کم کم در حومه شهر قرار گرفت.

آشنایی با دریاچه شورابیل | نگین فیروزه ای اردبیل

نتایج مطالعات زمین شناختی در مورد دریاچه شورابیل نشان می دهد این تالاب وسیع در اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی در این بخش ایران شکل گرفته و طی میلیون ها سال به شکل امروزی اش درآمده است و تنها دریاچه طبیعی داخل شهری در ایران می باشد. دریاچه 180 هکتاری شورابیل بصورت گودالی است که اطراف آن را خاکریزهای طبیعی یا انسان ساخت در بر گرفته است و حداکثر عمق آب دریاچه ۲۰ متر است و میزان نوسانات سطح آب در حدود ۰٫۵ متر می باشد.

تامین آب دریاچه
آب دریاچه شورابیل از بارش باران و برف، چشمه های آب شیرین و نیمه شور جنوب و داخل دریاچه و همچنین رودخانه بالخلو تامین می شود. ویژگی خاص شورابیل تنها دریاچه طبیعی داخل شهری در ایران می‌باشد. علت نام‌گذاری این دریاچه شور بودن آب آن است.
در گذشته و به صورت طبیعی مسیری برای خارج شدن آب از آن وجود نداشت و آب وارده تنها از طریق تبخیر و نفوذ در زمین، تنظیم می شد و جنس بستر دریاچه از گل و لای بود اما در سال های اخیر اداره امور آب بدون توجه به مسایل زیست محیطی اقدام به شیرین سازی آب این دریاچه نموده و از طریق کانال آبرسانی سطح آب دریاچه را افزایش داده و در ضلع شرقی جهت کنترل میزان آب دریاچه دریچه تخلیه ایجاد نموده است.
هرچند این روزها با اضافه شدن آب شیرین رودخانه به این دریاچه از شدت شوری آن کم شده است تا اندازه ای که امروزه در آن ماهی قزل آلای رنگین کمان پرورش داده می شود. دریاچه شورابیل با عمقی بین 4 تا 18 متر، از مناطق شکار ممنوع استان اردبیل به حساب می آید و قرار است با انجام و بهره برداری از طرح های بزرگ تفریحی، اقامتی و گردشگری در اطراف دریاچه به منطقه نمونه گردشگری شورابیل تبدیل شود.

دریاچه شورابیل اردبیل

جاذبه های اطراف دریاچه شورابیل

اگر دوست دارید بعد از بازدید از دریاچه شورابیل از دیگر دیدنی های اردبیل نیز دیدن کنید پیشنهاد ما به شما جاذبه های زیر است:
بازار تاریخی اردبیل در فاصله تقریبی 5 کیلومتر
مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فاصله تقریبی 5.5 کیلومتر
موزه تاریخ طبیعی اردبیل در قسمت شرق دریاچه

موقعیت زیستی دریاچه شورابیل

این منطقه قبلا مکان مناسبی برای زیست پرندگان بوده است. در حال حاضر بدلیل ساخت و سازهای مختلف جمعیت های کمی از پرندگان در این دریاچه زیست می کنند. به دلیل شوری آب، این دریاچه در گذشته دارای گیاهان قابل توجه از قبیل نی، گز، اویارسلام، سازو، سلمه، گل گندم، جو و غیره بود اما پس از شیرین کردم آب دریاچه و کاشت درختان ناسازگار با محیط بسیاری از این ها از دست رفته اند. پلیکان های خاکستری، اردک تاجدار، اردک چشم طلایی، غاز خاکستری، غاز زنگوله بال، لک لک سیاه و… از پرندگان مهاجر و دراج ، قرقاول ، مرغابی ، خوتکا ، حواسیل ، چنگر، آنگوت و…از جمله پرندگان بومی هستند که در این دریاچه زیبا زیست می کنند. هرسال صدها پرنده مهاجر در پاییز از روسیه به سمت این دریاچه حرکت می کنند و زمستان را در این تالاب می گذرانند. سابق بر این به خاطر شوری و لجن طبی خود مشهور بود ولی طی سالهای اخیر با شیرین تر کردن آب آن نوعی ماهی قزل آلا پرورش داده می شود.

دیدنی ها و تفریحات دریاچه شورابیل

1- قایقرانی و جت اسکی
ساده ترین و در عین حال یکی از جذاب ترین تفریح ها در هر دریاچه و دریایی، قایق سواری و گشت آبی در آن است. این امکان در دریاچه شورابیل نیز وجود دارد و شما می توانید با حضور در اسکله قایق سواری (در ضلع شمالی دریاچه) سوار بر قایق های پدالی به میان پهنه زیبای شورابیل بروید و از سکوت و چشم انداز اطراف تان نهایت را لذت ببرید.
اگر هم دوست دارید مقداری هیجان چاشنی سفرتان کنید می توانید قایق موتوری یا جت اسکی کرایه کنید و به دل دریاچه بزنید.
هزینه:
قایق موتوری با ظرفیت 5 نفره: یک دور اطراف دریاچه 30000 تومان
قایق پدالی 4 نفره: نیم ساعت 20000 تومان
قایق پدالی 2 نفره: نیم ساعت 10000 تومان


2- دوچرخه سواری، پیاده روی، کالسکه سواری و ماشین برقی
از امکانات خوب و جذابی که در اطراف دریاچه شورابیل ایجاد شده، پیست های دوچرخه سواری و پیاده روی مناسب و استاندارد است. پیست دو و میدانی اطراف دریاچه که به چمن مصنوعی نیز مجهز است، یکی از طولانی ترین پیست های پیاده روی در کشور به شمار می رود و بسیاری از مردم اردبیل و گردشگران برای ورزش و قدم زدن همراه با خانواده و دوستان از آن استفاده می کنند.
رینگ آسفالت ایجاد شده در اطراف دریاچه همچنین فضای مناسبی برای کالسکه سواری ایجاد کرده است. اگر دوست دارید به ایران قدیم بازگردید، این تفریح جذاب را از دست ندهید. ماشین برقی هم تفریح خانوادگی و هیجان انگیز دیگری ست که اطراف دریاچه شورابیل می توانید از سواری آن همراه با خانواده و دوستان لذت ببرید.
اگر هم علاقه به دوچرخه سواری دارید، پیست دوچرخه سواری اطراف دریاچه با چشم اندازی به شورابیل و آب و هوای خوشش گزینه ای عالی برای شما محسوب می شود. شما می توانید از کیوسک دوچرخه سواری نبش خیابان شورابیل و پارک اطراف دریاچه دوچرخه کرایه کنید و از ورزش در هوای عالی اطراف دریاچه لذت ببرید.
انواع دوچرخه های اجاره ای:
دوچرخه هایی که اینجا اجاره می شود چند نوع دارد، دوچرخه های معمولی، دوچرخه های دونفره و دوچرخه های برقی. بسته به علاقه تان می توانید یکی از این دوچرخه ها را کرایه کنید و از سواری اطراف دریاچه لذت ببرید.
هزینه ها:
هزینه ماشین برقی هر خانواده: 40000 تومان
هزینه دوچرخه یک نفره: هر نیم ساعت 5000 تومان
هزینه دوچرخه دونفره: هر نیم ساعت 20000 تومان


3- زیپ لاین
تفریح هیجان انگیز و جذاب دیگری که در ساحل دریاچه شورابیل ایجاد شده، زیپ لاین 920 متری آن است. این زیپ لاین اولین زیپ لاین رفت و برگشت موتوری ایران و طولانی ترین زیپ لاین کشور محسوب می شود و تجربه ای متفاوت، از دیگر زیپ لاین سواری هایی که در ایران وجود دارد در اختیارتان قرار می دهد.
اطلاعات بازدید
شنبه تا پنج شنبه: از 16:00 تا 22:30
جمعه: از 09:00 تا 22:30
هزینه: 20000 تومان


4- فضای سبز و شهربازی های روباز و سرپوشیده اطراف دریاچه
بخش بزرگی از ساحل اطراف دریاچه با فضای سبز و پارک ها و بخش های ساحلی متنوع پوشیده شده است. از پارک باغ بهشت و پارک صخره ای بگیرید تا پارک شورابیل که محیط دلچسب و زیبایی را برای گشت و گذار و بازی و سرگرمی به وجود آورده اند. در کنار اینها شهربازی روباز شورابیل در میان مردم اردبیل طرفداران بسیاری دارد و خیلی از آنها برای تفریح به اینجا می آیند.
اگر هم اطراف دریاچه به دنبال مکان مناسبی برای بازی کودکان تان هستید شهربازی شهر خورشید در قسمت جنوبی دریاچه مکان مناسبی برای بازی و سرگرمی بچه ها فراهم کرده است. دست فرزند دلبندتان را بگیرید و ساعت خوش و شادی را در این شهربازی بگذرانید.


5- پیست کارتینگ
پیست کارتینگ هانی در قسمت شرقی، دُز هیجان گردش در شورابیل را بالا نگه می دارد. اگر از علاقه مندان مسابقه و برتری در رقابت های هیجانی هستید حتما با دوستان تان سری به اینجا بزنید و لحظات هیجان انگیزی را تجربه کنید.


6- پیک نیک و عکاسی
چه چیزی بهتر از پیک نیک با دوستان و خانواده کنار دریاچه شورابیل، در میان پارک های زیبای آن با چشم اندازی رو به این پهنه آبی می تواند حال تان را سرجا بیاورد و انرژی از دست رفته تان را به شما برگرداند؟ پس معطل نکنید، یک زیرانداز و قدری خوراکی سبک و یک توپ والیبال یا راکت های بدمینتون را بردارید و از دورهمی تان لذت ببرید.
اگر هم اهل عکاسی هستید، شورابیل می تواند مکان دلخواهی برای ثبت هنر شما باشد. دوربین یا گوشی موبایل تان را بردارید، کمی خلاقیت چاشنی کارتان کنید و یادگاری های زیبایی با خود به خانه ببرید.


7- پرنده نگری
همان طور که پیش تر اشاره کردیم، آب دریاچه شورابیل در گذشته بسیار شور بود و این شوری باعث می شد آب آن هرگز یخ نبندد، مساله ای که آن را به محیط مناسبی برای توقف کوتاه پرنده های مهاجر تبدیل می کرد و در فصل پاییز شما می توانستید انواع مختلف پرنده مانند پلیکان های خاکستری، اردک تاجدار، اردک چشم طلایی، غاز خاکستری، غاز زنگوله بال، لک لک سیاه و ... را اینجا ببینید. اما بعدها با شیرین تر شدن آب دریاچه و یخ زدن آن در فصل های سرد سال، متاسفانه پرندگان مهاجر کمتر از دریاچه شورابیل برای توقف های شان استفاده می کنند. با این حال اگر خوش شانس باشید و دریاچه در ماه های فصل پاییز یخ نبسته باشد، می توانید پرواز این پرنده ها را در نزدیکی آن ببینید. اگر هم کمی بیشتر دقت کنید شاید بتوانید ردپایی از پرنده های بومی دراج، قرقاول، مرغابی، خوتکا، حواصیل، چنگر، آنگوت و... که در کنار شورابیل زندگی می کنند بیابید.


8- جشنواره ها و برنامه های فرهنگی مختلف
اگر علاقه مند به شرکت در جشنواره ها و برنامه های مختلف فرهنگی، هنری هستید، در زمان گشت و گذار در دریاچه شورابیل گوش به زنگ باشید؛ چرا که اینجا یکی از مراکز مهم برگزاری جشنواره ها و برنامه های گوناگون در اردبیل است. دست خانواده یا دوستان تان را بگیرید و از شرکت در این نوع برنامه ها و همراهی با مردم محلی لذت ببرید.


9- شنا ممنوع
شنا در دریاچه شورابیل ممنوع است و شما به هیچ وجه اجازه این را ندارید که به حریم دریاچه وارد شوید. همچنین راه رفتن بر روی دریاچه یخ زده نیز ممنوع است؛ چند سال پیش دو دختر جوان به دلیل شکسته شدن یخ های سطح دریاچه در آن فرو رفتند و غرق شدند. به همین دلیل از هر گونه ورود به داخل حریم دریاچه جلوگیری می شود.

دریاچه شورابیل اردبیل

امکانات دریاچه شورابیل

دریاچهٔ شورابیل در حال حاضر یکی از مکانهای تفریحی اردبیل به شمار میرود که در کنار آن شهربازی و فضای سبز بسیاری احداث گردیده و شهر بازی سرپوشیده شهر خورشید با امکانات مدرن درسال ۱۳۹۱در ساحل دریاچه افتتاح گردید. دیگر امکانات شورابیل شامل اسکله قایقرانی، دو میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل های مجهز و زیبا، گنجینه تاریخ طبیعی، نمایشگاه بین‌المللی و بازارچه صنایع دستی، مجموعه شهر بازی، رستوران در وسط دریاچه و... می باشد. شورابیل حتی امکاناتی برای اقامت توریست های خارجی هم دارد و چند هتل معتبر و مجهز در نزدیکی آن ساخته شده است.هنگام بازدید از این دریاچه می توانید به مرکز خرید پروما در نزدیکی آن سر بزنید.
کافه، رستوران و بوفه اطراف دریاچه
پارکینگ
سرویس بهداشتی
آلاچیق، نیمکت و فضای سبز
سالن ورزش
اقامت در دریاچه شورابیل
اطراف دریاچه چندین هتل و اقامتگاه وجود دارد که برای اقامت می توانید روی آنها حساب باز کنید. همچنین امکان چادرزدن و کمپینگ در فضای اطراف دریاچه وجود دارد.

بهترین فصل سفر به دریاچه شورابیل

همانطور که همه می دانیم اردبیل شهر سردسیری ست و در بیشتر اوقات سال دمای هوای بسیار پایینی دارد. به همین جهت بردن لباس گرم حتی در تابستان در سفر به اردبیل لازم است.
بهار و تابستان: بهترین فصل ها برای بازدید از شهر اردبیل و گردش در آن بهار و تابستان است، به ویژه ماه انتهایی بهار و دو ماه اول تابستان که هوای خنک آن می تواند شما را برای چند روز از گرمای هوا در شهرهای دیگر رها کند.
پاییز و زمستان :پاییز و زمستان چندان برای سفر به اردبیل مناسب نیست؛ اما اگر در این فصل ها در اردبیل بودید می توانید از منظره یخ زده دریاچه در این موقع از سال لذت ببرید. هرچند تحت هیچ شرایطی نباید روی این یخ ها قدم بردارید چرا که سطح یخ تشکیل شده روی آن چندان ضخیم نیست و می تواند به راحتی بشکند و شما را به داخل دریاچه بکشاند.

مسیر دسترسی به دریاچه شورابیل 

آدرس 2 :کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال
برای رسیدن به دریاچه شورابیل بسته به اینکه به کدام قسمت دریاچه می خواهید برسید، گزینه های مختلفی در پیش دارید. اگر می خواهید به شهربازی و زیپ لاین دسترسی داشته باشید بهتر است از بزرگراه میلاد و میدان پلیس وارد فرعی های منتهی به دریاچه شوید. اگر هم می خواهید از موزه تاریخ طبیعی یا باغ بهشت و شهربازی شهر خورشید دیدن کنید باید خود را به خیابان دانشگاه برسانید.

 

 

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 02 اسفند 1397 11:13