رشته‌کوه بزقوش اردبیل

559 دفعه

رشته کوه بز قوش کجاست؟

بُزقوش یا بُزغوش (به ترکی آذربایجانی Bozquş ):نام رشته‌کوهی با امتداد شرقی-غربی در جنوب شهرستان سراب روستای اسب فروشان و شمال شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ایران است. این رشته‌کوه در میان دو رود آجی چای و شهر چای قرار گرفته و در میان شهرهای سراب، بستان‌آباد، هشترود، میانه، گیوی و نیر قرار گرفته است.

نام بز قوش به چه معناس :

نام بزقوش از دو واژه ترکی بز به معنی خاکستری و قوش به معنی پرنده تشکیل شده و واژه در کل به معنی پرنده خاکستری بوده و در فارسی معادل آن پرنده سفید است.

قله های رشته کوه بزقوش:

دو قله آغ داغ (۳۳۰۶ متر) و قیسیر (۳۱۰۰ متر) از مرتفع‌ترین قلل این رشته‌کوه می‌باشند.

تفرجگاه موسوم به ارتفاعات رشته کوه های بزقوش درشهرستان سراب یکی از چشم اندازهای طبیعی وزیبای ایران درشمالغرب کشور محسوب می شود که به رغم خشکسالی اخیر زیبایی های خدادادی وسرسبزی خودرا حفظ کرده است.
همه ساله توریست ها و کوهنوردانی از سراسر کشور در فصول مختلف سال برای گذراندن ساعاتی در دامن طبیعت و استفاده از آب های معدنی این منطقه به این مکان زیبا مراجعه می کنند.

آب گرم اسبفروشان:

درابتدای این تفرجگاه چشمه آبگرم اسبفروشان درنزدیک دهکده ای به همین نام در جنوب غربی سراب ودامنه رشته کوه های بزقوش قرار گرفته که درجه حرارت این آبگرم بین ۳۵ تا ۷۵ درجه سانتیگراد درنوسان است. آبگرم اسبفروشان دارای خواص درمانی زیادی ازجمله پادرد، کمردرد بوده و به همین منظورجهت استفاده از آب آن استخری بنا شده است. دراین منطقه بکر کوهستانی مکان هایی برای اسکان و برپایی چادر وجود دارد که محل مناسبی برای آرامش مسافران و گردشگران خسته از زندگی شهری است.

پوشش آلاله ولاله های رنگارنگ و همچنین گیاهانی چون گل گاوزبان، مرزه کوهی، کاکوتی، شیرین بیان و بلاغ اوستی با خواص دارویی روح هر گردشگر تازه واردی نوازش می دهد.
این منطقه در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان سراب قرار گرفته و بلندترین قله بزقوش ۳۳۰۴ متر ارتفاع دارد که این رشته کوه شریان آب های مهمی است که از جبهه شمالی و جنوبی دو چاله وجلگه سراب و میانه جریان می یابد و موجب پیدایش جریان های مهمی از بهم پیوستن تلخه رود می شود.

بزقوش

ساختار زمین شناسی رشته کوه بزقوش:

بزقوش شامل کوههایی با شیب ملایم و از سنگهای حاصل از غبارهای آتشفشانی مربوط به کوههای آتشفشانی سبلان و سهند است.حاوی معادن کشف نشده‌ای از مس است و وجود دانه‌های پیریت در این سنگها اهالی را به یاد طلا می اندازد.

مسیر دسترسی به رشنه کوه بزقوش:

این قله از دو مسیر صعود میگردد:
الف – مسیر جنوبی به مبدا صعود از روستای ورنکش که برای کوهنوردان سهلترین راه از طریق میانه می باشد .
ب – مسیر شمالی به مبدا صعود از روستای اسب فروشان ( اسبی سی ) که ما به شرح آن می پردازیم :
برای رسیدن به اسب فروشان بایستی ابتدا از ترمینال تبریز به سراب رفت فاصله این دو از یکدیگر 130 کیلومتر بوده و جاده آن آسفالت می باشد . پس از طی زمانی در حدو 5/2 ساعت به شهرستان سراب می رسیم از اینجا به دو طریق می توانیم به مبدا صعود برویم . اولین مسیر از پمپ بنزین شهرستان سراب آغاز و پس از طی حدود 30 کیلومتر جاده خاکی و با عبور از روستاهای هولیق و هریس نهایتاً به روستای اسب فروشان می رسیم . برای رسیدن به مبدا صعود از این مسیر حدود 45 دقیقه در راه خواهیم بود.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 مرداد 1398 15:14