ساختمانی به شکل هلال ماه در دبی

2000 دفعه

هلال ماه دبی یکی دیگر از شگفتی های جهان معماری به شمار می رود که قرار است باز هم به دست دبی ساخته شود. همانطور که می دانید دبی توانسته است در مدت کوتاهی از یک شهر بیابانی به شهری جهانی و خانه بلندترین ساختمان دنیا تبدیل شود. به عنوان یکی از مهم ترین تاجران نفت خام و دیگر محصولات نفتی، دبی پیش بینی می کند که در آینده به تدریج با کمبود منابع نفتی روبرو خواهد شد؛ از این رو شهر مدرن دبی با تمرکز بر گردشگری و توسعه این صنعت، تعداد زیادی آسمان خراش بنا کرده که همه آنها به نوعی معجزه معماری محسوب می شوند. یکی از عجایب معماری دبی، برج هلال ماه می باشد که از پنج سال پیش ایده احداث آن ارائه شده است.
دبی در صدد است با ساخت این برج هلالی شکل، عنوان فوق العاده ای به صنعت گردشگری و تجارت خود اضافه کند.
شرایط جغرافیایی و اقلیمی دبی به گونه ایست که طراحی ساختمان های آن تنها با سیستم های مصنوعی صورت می گیرد و همین امر دبی را به یکی از گران ترین شهرهای جهان بدل کرده است.
به غیر از میزبانی بلندترین آسمان خراش جهان (برج خلیفه)، اولین برج دایره ای شکل دنیا، بزرگترین مرکز تجاری جهان و … پیشنهاد جدیدی برای ساخت برجی هلالی شکل ارائه شده است. این پیشنهاد، یک پروژه چند منظوره، قابل توجه و مدرن می باشد که جایگاه ویژه ای در آینده معماری دبی خواهد داشت.
برج هلالی شکل دبی دو هدف را دنبال می کند:

هلال ماه دبی:

برجسته کردن خط ارتباطی دبی با جهان اسلام
نشان دادن سطح توسعه تکنولوژی و اقتصادی دبی، پر جمعیت ترین شهر در مقایسه با دیگر شهرهای امارات متحده عربی.

برج هلال ماه دبی:

این پروژه ۲۲۰ هکتاری قرار است در پارک زعبیل (Za’abeel Park)، در شمال شرقی مرکز تجارت جهانی و نزدیکی بیابان ساخته شود. این منطقه کاملا پاکسازی شده و برای ساخت دفاتر، هتل ها و خانه های ۵۰۰۰۰ نفر از ساکنین و ۴۸۰۰۰ کارگر آماده شده است.
مشخصات هلال ماه دبی
برج هلالی شکل دبی در ۳۳ طبقه ساخته خواهد شد و شامل یک کتابخانه، رستوران، چند کافه و یک سکوی مشاهده در فضای باز می شود.این برج هلالی شکل که خط افق شهر را قطع می کند، افراد زیادی در سراسر دنیا را چشم انتظار گذاشته است. این بنا قطعا بر روند توسعه گردشگری دبی تاثر زیادی خواهد گذاشت و از این طریق فعالیت های علمی، تفریحی و فرهنگی این شهر را افزایش خواهد داد.
به نظر می رسد این سازه رویای دختران جوان برای نشستن بر روی هلال ماه را به واقعیت پیوند خواهد داد.
برج هلال ماه، تقریباً به وسعت ۲۲۰ هزار متر مربع ساخته شده است. برای اینکه این برج را بسازند، منطقه ای ک قرار بود در آن طرح اجرا شود را کاملاً پاکسازی کرده اند.
در تازه ترین رتبه بندی برج های جهان، که همیشه از برج های دبی نام و اثری دیده می شود، برج هلال ماه رتبه ۸۶ را به خود اختصاص داده است. با همه این تفاسیر اگر به دبی سفر می کنید، پیشنهاد می کنیم حتماً از این برج که طراحی فوق العاده ای دارد، دیدن کنید. این پروژه در شرق پارک Za’abeel و شمال مرکز تجارت جهانی دبی نزدیک صحرای دبی در حال ساخت است.


ساختمانی به شکل هلال ماه در دبی

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 05 آذر 1398 15:56