تندیس سنگی و عظیم الجثه بودا درچین

2268 دفعه

مجسمه غول پيكر بودای لشان از جاذبه های گردشگری چین است که  در کوهستان امی و در کنار یک رودخانه قرار دارد و از سنگ تراشیده شده است. این پیکره در سی چوان یکی از شهر های دیدنی چين بنا شده و بزرگترين پيكره سنگي بوداي موجود در جهان است که نخستین پرستشگاه بودایی بوده است و یکی از مهم ترین مکان‌های مقدس بودائیسم است.

بوداي لشان مجسمه اي است در هيئت می تریا ، پابرهنه با گوش هايي آويزان، موهايي آراسته به صورت مارپيچ و گيس مانند، قفسه سينه اي برآمده و در معرض نمايش و دستاني که روي زانوان تكيه داده شده است. طول این مجسمه غولپیکر 71 متر و فاصله دو شانه آن 28 متر است . ناخن انگشتان پای او به قدری بزرگ است که افراد بسیاری می‌توانند به راحتی روی آن نشست و برخاست کنند.

 این تندیس که به آن سد هم گفته می‌شود، در محل تلاقی دو رودخانه و در دل رشته کوه شهر لشان ساخته شده است و به کوه بودا نیز مشهوراست.بر همین اساس ضرب المثل محلی وجود دارد که می‌گوید: کوه یک بودا است و بودا یک کوه است.

ساخت «بودای نشسته» در سال 713 میلادی به رهبری یک راهب چینی آغاز شد ولی با مرگ وی به دلیل نبود بودجه کافی، کار متوقف شد تا این که حدود 70 سال بعد یک فرمانده نظامی حامی پروژه شد و ساخت مجسمه توسط شاگردان راهب چینی در سال 803 پایان پذیرفت.

بودای غول پیکرلشان در سال ۱۹۹۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

تندیس سنگی و عظیم الجثه بودا درچین

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 08 دی 1398 16:11
محتوای بیشتر در این بخش: شهرممنوعه بجینگ درچین »