خلیج فاندی در کانادا

4093 دفعه

خلیج فاندی کجاست؟

خلیج فاندی دارای مسیر پر پیچ و خمی است و بین استان های نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا در کشور کانادا واقع شده است. خلیج فاندی در سواحل اقیانوس اطلس واقع شده است. قسمت کوچکی از خلیج فاندی به ایالات متحده آمریکا متصل شده است. دامنه جز و مد خلیج فاندی بسیار زیاد است و به ارتفاع ۱۹ متر نیز می رسد. خلیج فاندی به عنوان یکی از عجایب طبیعت شناخته می شود.
بخش هایی از خلیج فاندی، خلیج Shepody، و آبگیر Minas جز شش منطقه کانادایی هستند که در منطقه حفاظت شده غربی Hemisphere Shorebird واقع شده اند. این منطقه توسط استان های نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا و سرویس خدمات وحش کانادا اداره می شود. مدیریت این منطقه نیز بر عهده Ducks Unlimited Canada و حفاظت منابع طبیعی کانادا است.

خلیج فاندی 

خلیج فاندی که در بخش ساحل آتلانتیک کانادا واقع شده، بیشتر به خاطر جزر و مدهایش به شهرت رسیده است. خلیج فاندی در سواحل اقیانوس اطلس در آمریکای شمالی و دارای خط ساحلی کوتاه با آمریکا است. خلیج فاندی در ژوئیه سال 2009 یکی از عجایب طبیعت نامگذاری شد. به اعتقاد گروهی نام فاندی تغییر شکل یافته لغت فندو به معنای شکاف است اما گروهی میگویند اشاره به لغت پرتغالی فوندو به معنای قیف است که شاید به دلیل شکل این خلیج باشد. به دلیل ساختار و شکل ویژه این خلیج اختلاف سطح آب بین جزر و مد می‌تواند تا 16 متر باشد.

یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای این جزر و مد صخره‌های هوپ ول (Hopewell) است. این صخره‌ها که خود توسط امواج جزر و مدی شکل گرفته‌اند تعدادی برج‌ سنگی می‌باشند که بوسیله درختان پوشیده شده‌اند. پایه این اشکال صخره مانند در طی روز دو مرتبه توسط آب پوشیده شده و زمین آن هنگامی که آب عقب می‌نشیند قابل مشاهده است. موقعیت جغرافیایی و شکل خلیج فاندی باعث ارتفاع سهمگین آب می شود به این صورت که باتوجه به دهانه ی وسیع خلیج و کم شدن عرض در درازای آن و فشار ناشی از هجوم آب به داخل ارتفاع آب به علت نداشتن جای کافی  تا این مقدار بالا برود و یکی از نادره های طبیعت را وجود آورد.

خلیج فاندی

ویژگی های جغرافیایی و تفریحی خلیج فاندی

طول خلیج فاندی ۱۷۰ مایل است و از پرتگاه های صخره ای، امواج عظیم و عجایب طبیعی زیادی تشکیل شده است. کارین باچ از هنرمندان محلی این منطقه، از این خلیج با نام “طبیعت زمخت” یاد می کند. او همچنین اضافه می کند “خلیج فاندی مکانی است که افرادی که واقعا عاشق طبیعت هستند، از آن لذت خواهند برد.”
اندازه خاص خلیج فاندی باعث شده تا شدیدترین جزر و مدهای دنیا را به خود اختصاص دهد. جزر و مد سطح آب خلیج فاندی ۴۸ فوت است و هر روز ۱۰۰ میلیون تن از آب دریا با ساحل برخورد می کند. زمانیکه جزر و مد دریا پایین است، طرح های عجیبی که در طی قرن ها بر روی تخته سنگ ها حک شده است نمایان می شود. ساحل کنار دریا مایل ها مساحت دارد که برای پیک نیک بسیار مناسب است. باخ همچنین می گوید: “افراد محلی از این خلیج خرچنگ تازه صید می کنند و با صرف صید خود در کنار یک بطری شراب روز خود را میگذرانند.” از تفریحات خلیج فاندی می توان به تماشای گونه های مختلف جانوری مثل دلفین ها، نهنگ ها و پرندگان دریایی اشاره کرد. قایق سواری و اقامت در کلبه های روستایی نیز از دیگر جاذبه های تفریحی این خلیج محسوب می شود.

فشار عظیم آب اقیانوس به داخل Bay of Fundy  علی رغم تمهیداتی که در نظر گرفته شده برای ساحل نشینان  خطراتی را در بر دارد  اما قایق سواری و سر کشیدن به غارها و خطر کردن از سرگرمی های مردم و سفرهای  توریستی را موجب شده است. نام خلیج فاندی در کتاب رکوردهای گینس به عنوان پرجزرومدترین خلیج دنیا ثبت شده است. البته این تنها دلیل حضورگردشگران در آن نیست. تور بازدید از حیات وحش و مشاهده گونه های مختلف نهنگ ها و دلفین ها و پرندگان دریایی، اقامت درکلبه های روستایی و قایق سواری در خلیج بخشی از تفریحات این منطقه است. در نزدیکی خلیج پارک ملی فاندی قرار دارد که دارای طبیعتی بکر و چشم نواز است.

خلیج فاندی

بهترین زمان برای رفتن به خلیج فاندی

اواخر ماه جولای وقتی ۳۰۰۰۰ مارماهی کوچک (به همراه پرندگانی که همراه آن ها می آیند) به این منطقه مهاجرت می کنند، از زمان های مناسب برای رفتن به این خلیج زیباست.
اواسط ماه آگوست زمانیکه جشنواره Rising Tide در پارک ملی فاندی برگزار می شود نیز از بهترین زمان ها برای رفتن به خلیج فاندی است.
ماه های ژوئن تا سپتامبر نیز که آب و هوا برای پیک نیک و آب بازی دلپذیر است، زمانی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت در خلیج فاندی می باشد.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 11:26