پلکانی به بهشت در هاوایی

4173 دفعه

 پلکانی به بهشت در هاوایی

مجمع‌الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام آمریکا واقع شده است. پلکانی به بهشت نام مسیری است در هاوایی که به بالای یک کوه ختم می شود و این نام به دلیل مسیر فوق العاده دیدنی و زیبای آن بر روی آن گذاشته شده است. یکی از بهترین مناطق گردشگری با طبیعت بکر و دست نخورده اوآهو در هاوایی، مسیری خطرناک و زیبا معروف به پلکان بهشت در هاوایی واقع شده که به عنوان یکی از وحشتناک ترین و ترسناک ترین گذرگاه های دنیا به شمار می رود.
سفر به هاوایی و ساعت‌ها پیاده روی در هوای مه‌گرفته میان درختان و بوته‌ها تا رسیدن به بلندای کوه ”کونولا”، جایی که نوری از آسمان به زمین تابیده و شما را تا بهشت بالا می‌برد. ”پله‌های هایکو” در واقع راه پله‌ای رو به بهشت است که جان خیلی‌ها را گرفته و یا برای بسیاری عکس‌های یادگاری زیبا ساخته است.
این پله‌ها به بهشت راه دارند؛ هرچند که پله‌ها رو به بهشت هستند اما فرشتگان آن‌ها را نساخته‌اند! چهار هزار پله را که طی کنید، به منظره‌ای می‌رسید که تا به حال مانند آن را ندیده‌اید. این جمله را کسانی می‌گویند که جان خود را به خطر انداخته و پا روی پله‌های آهنی فرسوده و شکسته گذاشته‌اند تا در پیچ و تاپ تپه‌ها و تن سبز کوه‌ها به بهشت برسند. عبور از پله‌های هایکو در میان جزیره هاوایی، مناظری باور نکردنی را در مقابل چشم بیننده قرار می‌دهد که تنها با سخت‌کوشی، دست یافتنی است. این پله ها بسیار خطرناک هستند مخصوصا زمانی که خیس هستند.این پلکان در سال 1942 و برای اهداف نظامی و ارسال سیگنال به کشتی ها در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این پلکان در ابتدا با استفاده از چوب ساخته شده بود ولی در سال 1950 برای استحکام بیشتر با آهن و فلزات دیگر بازسازی شده است. در طوفان اخیر نیز خسارات فراوانی به پله ها وارد شده.
بعدها پلکان با استفاده از آهن گالوانیزه مجددا بازسازی و گسترش یافت. اما با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به این ساختمان و آنتن‌ها نبود، بنابراین در میان جنگل رها شدند. تغییرات آب و هوایی به آن‌ها آسیب زدند و شاخ و برگ درختان مدفون‌شان کرد. هر چند که در سال ۲۰۰۳ پله‌ها باز هم ترمیم شدند، اما بدلیل حوادثی که رخ می‌داد، دولت مسیر ابتدایی برای دسترسی را بست. این روزها اما گردشگران هنوز هم برای تماشای منظره و چشم‌اندازهای زیبای هاوایی، به طور غیرقانونی از این پله‌ها بالا می‌روند. در نهایت شاید خستگی بالا رفتن از چهار هزار پله و خطر سقوط از لبه کوهستان وجود داشته باشد اما در انتهای مسیر، منظره‌ای بهشتی، با آسمانی که آغوش خود را برایتان باز کرده در انتظار شماست
پلکانی به بهشت مانند گوشه‌ای از بهشت بوده که از آسمان فروافتاده و این پله‌ها روی شیب خطرناک کوهستان، منظره‌ای زیبا و دست نیافتنی را فراهم کرده‌ تا ببینی و باور کنی. ”پله‌های هایکو” منطقه‌ای توریستی نیست، یعنی به هیچ وجه امن نیست و جان بسیاری را گرفته است یا دچار حمله قلبی شده‌اند و یا اینکه پای آن‌ها لغزیده چرا که پله‌ها سست شده بودند. به همین خاطر بازدید از آن ممنوع است و ورودی مشخصی ندارد، اما از ابتدای دره هایکو و در میان کوچه پس کوچه‌های محله‌ای مسکونی آغاز می‌شود تا میان ابرها.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 22 مهر 1398 16:12