دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 11:38

قلعه رودخان گیلان


قلعه رودخان يا قلعه حسام نام قلعه‌اي تاريخي در دوران ساسانيان است که در 20 کيلومتري جنوب غربي شهر فومن در استان گيلان است. در سمت راست قلعه، رودخانه اي به همين نام قرار دارد كه از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جريان است. کلمه رودخان مخفف رودخانه و قلعه رودخان، یعنی قلعه ای که در نزدیکی رودخانه است. از آنجا که این قلعه تاریخی، در کنار رودخانه ای بنا شده به قلعه رودخان معروف است .
این قلعه ميراث مهمي است از دژهاي نظامي حكومتي در گيلان است و مدت ها مركز فرمانروايان گيلان بوده است، در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاء‌الدین اسحق تجدید بنا شده‌است. این بنا به وسیله آجر و سنگ ساخته شده و در دوره سلجوقیان نیز تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده‌است.
قلعه رودخان با 2.6 هکتار مساحت در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا بر فراز ارتفاعات روستاي رودخان قرار دارد و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است. ديوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 65 برج و بارو قرار گرفته است.
اين قلعه مهم تاريخي كه از بزرگترين و باعظمت ترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران محسوب مي شود و از دو بخش ارگ (محل زندگي حاكم و حرمسراي وي) و قورخانه (محل فعاليت هاي نظامي وزندگي سربازان) تشكيل شده است.
طبيعت بسيار زيبا و چشم اندازهاي زيادي  در مسیر روستاي قلعه رودخان تا خود قلعه وجود دارد كه توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي كند. در مسير صعود به قلعه، نور از لابه لاي شاخه هاي درختاني با قدمت زياد که به سمت آسمان سربرافراشته اند به پايين مي ريزد.

 

خواندن 23 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « منطقه ییلاقی دشت النزه در گیلان

راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی- جاذبه های گردشگری و توریستی

کانال تگرام وب سایت راهنمای سفر   telegram.me/rahnamaa_safar
امارگیر سایت