هانگ سون دونگ بزرگترین غار جهان در ویتنام

2941 دفعه

غار هانگ سون دونگ کجاست؟

"هانگ سون دونگ" غاری در ویتنام است که در نزدیکی مرز ویتنام و لائوس واقع شده و در حال حاضر بزرگترین غارِ شناخته‌ شده در جهان محسوب می‌شود. داخل این غار، یک جنگل بزرگ سرسبز و رودخانه‌ی طویل زیرزمینی قرار دارد که جریان آبش بسیار تند است. بزرگترین حفره‌ی غارِ هانگ سون دونگ بیش از ۵ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر پهنا دارد. ابعاد وسیع غار باعث شده تا استالاگمیت‌ها (ستون‌هایی از مواد معدنی) تا ارتفاعی بیش از ۷۰ متر رشد کنند و به درازترین استالاگمیت‌های جهان تبدیل شوند. صدف‌های غار که در داخل آن یافت شده اندازه‌ی توپ بیسبال و به شکلی غیرعادی بزرگ هستند.

چگونگی کشف غار هانگ سون دونگ

غار هانگ سون توسط فردی محلی به‌ نام هو-کان در سال ۱۹۹۱ کشف گردید. در آوریل 2009 تیمی متشکل از مکتشفان انگلیسی و ویتنامی شروع به اکتشاف "هانگ سون دونگ" کردند و دریافتند که زیر جنگلهای بارانی در مرز میان ویتنام و لائوس غاری خیره کننده به طول بیش از 4 کیلومتر و در برخی نقاط با ارتفاع بیش از 180 متر امتداد یافته است. در حدود سال 2008 یک زوج غارشناس بریتانیایی بنام های هاوارد و لمبرت که برای دیدن غارهای ویتنام به این کشور و منطقه آمده بودند، با «هوکان » آشنا شدند و پس از 1 سال با کمک وی توانسند غار مورد نظر را بیابند و بعدها آن را به ثبت جهانی یونسکو (به عنوان بزرگترین غار جهان) در آورند.

غار هانگ سون دونگ

نامگذاری غار هانگ سون دونگ

طبق گفته «هوکان» تیم غار نورد بریتانیایی در ابتدا نام او را بر روی غار نهاده بودند، اما بعدها با اجازه او نام غار را به دونگ سون تغییر دادند. «دونگ» نام دهکده ای است که در نردیکی غار قرار دارد و از آنجا باید به غار رسید و «سون» به معنی کوه است. پس «دونگ سون» یعنی کوه دهکده و «غار کوه دهکده» معادل «Doong Son Cave» می باشد.

بعد از اینکه غار کشف شد و اولین نفرات برای بازدید، به این مکان ناشناخته در دنیا قدم گذاشتند قطعا نیاز بود تا این مکان بیشتر شناخته شود.در جریان این تحقیقات متوجه شدند که چنین غار عظیمی در دل جنگل های بارانی ویتنام چیزی در حدود 2 تا 5 میلیون سال قبل توسط یک رودخانه زیر زمینی  به وجود آمده است. این تحقیقات همچنان ادامه دارد. برخی دیگر از این نتایج از این قرار است که محققان توانسته اند تا کنون بیشتر از 150 غار و 140 کیلومتر تونل را در این غار کشف و شناسایی کنند.

غار هانگ سون دونگ

ورود به بزرگترین غار دنیا

غار "هانگ سون دونگ" در ویتنام دارای یک جنگل داخلی است. این غار به حدی وسیع است که برای وارد شدن به آن باید از یک مسیر عمودی به ارتفاع یک آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت. در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ"، یک ستون غول پیکر از رسوبات کربنات کلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگانتان ظاهر می شود. بررسیها نشان داد که یک رودخانه زیرزمینی بین دو تا پنج میلیون سال قبل این غار را در زیر این جنگل بارانی حفر کرده است. چنین غاری با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد و با توجه به آب و هوای خود از نوع پوشش گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است. همین موضوع باعث شده که  گیاهان و جانوران زیادی این غار را برای زندگی انتخاب کنند.

گیاهان بیشتر در مناطق ابتدایی غار به چشم می خورند در واقع تا جایی از غار که نور به آن می رسد گیاهانی رشد کرده اند. همینطور جانوران زیادی از جمله انواع خفاش، مار، پرندگان، میمون ها و … در هانگ سون دونگ به حیات خود ادامه می دهند. با توجه به اینکه این مسیر تنها راه رسیدن به غار است. در طی این مدت اندک از کشف غار، زندگی مردمان این دهکده رونق خوبی پیدا کرده است. برای اغلب گردشگران سفر به این دهکده و ملاقات با مردم مهربان آن بسیار شگفت انگیز بوده است.

در هانگ سون دونگ «استاگلامیت (چکیده)»های زیبایی به بلندی 80 متر از زمین سر بیرون آورده اند و با «استالاکتیت (چکنده)» های زیبایی که از سقف چکیده اند، منظره زیبایی را شکل داده اند . ابرهای مه آلودی که در نتیجه آب و هوای داخلی غار هستند، همه جا را پوشانده و فضایی رمز آلود را ایجاد نموده است. قطرات آبی که از سقف بیرون زنده اند، همچون مروارید زیبایی در درون غار می درخشند. این ها تنها صحنه هایی است که در لحظه ی ورود به غار انتظار شما را می کشند. مطمعنا چیز های شگفت آور زیادی در دل غار وجود دارد.

 غار هانگ سون دونگ

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 29 خرداد 1398 12:38