آرامگاه آتاتورک در آنکارا

1276 دفعه

آرامگاه آتاتورک در آنکارا یکی از بناهای دیدنی است که در سال های میانی قرن بیستم ساخته شده و قدمت آن کمتر از یک قرن می باشد. آنیت‌کابیر (Anıtkabir) محل دفن مصطفی کمال آتاتورک (رهبر جنگ استقلال ترکیه، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه) می باشد که در شهر آنکارا کشور ترکیه واقع شده است. آرامگاه آتاتورک در مرکز شهر آنکارا و در بالای یک تپه واقع شده است که آنی‌تپه (Anıttepe) نام دارد، این منطقه دومین نقطه مرتفع آنکارا پس از آنکارا کالسی (Ankara Kalesi) یا همان قلعه آنکارا به حساب می آید.


 

آرامگاه آتاتورک در آنکارا

آنیت کابیر در زبان ترکی به معنی قبر یاد بود می باشد. آنیت به معنای یاد بود و کابیر یا قابیر به معنای قبر می باشد.

آتاتورک در سال 1938 درگذشت، پیکر او را به طور موقتی در موزه مردم‌ نگاری آنکارا دفن کردند و پس از آن یک فراخوان بین ‌المللی برای طراحی آرامگاه آتاتورک صورت گرفت. سر انجام طرح آنیت کابیر یا همان آرامگاه آتاتورک از میان ده ها طرحی که توسط معماران برجسته برای رقابت ارائه شده بود برگزیده شد. این طرح توسط معماران استاد امین انات و استادیار ارهان آردا ارائه شد که نتیجه آن ساخت آنیت کابیر بود که در سال 1953 ساخته شده و در روز 10 نوامبر 1953 پیکر آتاتورک به این آرامگاه منتقل شد.

آرامگاه آتاتورک در آنکارا

قبر آتاتورک از جنس موزاییک ‌های سبز و طلایی می باشد، قبر وی در یک اتاق هشت‌ گوشه در داخل تالار بزرگ یا همان تالار افتخار قرار گرفته است، در گرداگرد قبر این بزرگوار، جام‌ هایی قرار داده شده‌ که هر کدام نمادی از هر یک از شهر های ترکیه می باشد. آرامگاه آتاتورک دارای موزه ‌ای است که نامه‌ های آتاتورک، عکس ‌های مهم، اشیای شخصی، مدارک و سند های استقلال ترکیه و همچنین مجسمه ‌ای از آتاتورک در آن به چشم می خورد.

آرامگاه آتاتورک ترکیبی است از معماری سنتی و مدرن که ظرافت و نیز قوت معماری ترکیه را به تصویر می کشد، به همین خاطر هر ساله گرشگران فراوانی با تور آنکارا به این منطقه سفر می کنند تا معماری زیبای این مکان را از نزدیک تماشا کنند.

آرامگاه آتاتورک در آنکارا

مسیری که گردشگران باید آن را طی کنند تا به آرامگاه برسند، به شکل یک پارک پر از گل و گیاه است. در قسمت غربی این پارک، یک محوطه پارکینگ برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

حیاط آرامگاه آتاتورک توسط موزاییک ‌های رنگی که بسیار زیبا در کنار هم قرار داده شده‌اند، پوشیده شده است. در اطراف حیاط آرامگاه چندین سرباز در حال انجام وظیفه، اکثراً به صورت خبردار ایستاده‌ اند. رکورد بازدید از آرامگاه آتاتورک حدود 5 میلیون و 500 نفر در یک روز بوده است که این رکورد در سالگرد مرگ آتاتورک در سال 2007 میلادی ثبت شد. به گردشگرانی که با تور آنکارا به این شهر سفر می کنند پیشنهاد می شود حتماً از آرامگاه آتاتورک بازدید کنند و در هنگام شب از نمایش نور و صدا شبانگاهی آرامگاه آتاتورک بهره مند بشوید. آرامگاه آتاتورک هر روز هفته به جزء روز های دوشنبه از ساعت 10 الی 22 برای بازدید عموم باز است.

در مسیری که گردشگران برای رسیدن به آرامگاه باید طی گنند پس از گذراندن مسیر پارک، پله هایی را پشت سر می گذارید، که پس از آن سه دسته مجسمه در رو به روی شما خودنمایی می‌کنند که تصویرگر اندوه مرگ آتاتورک هستند. این مجسمه‌ ها در قسمت جلویی دو برج بلند ده متری واقع شده اند. در پس مجسمه‌ ها نیز، جاده شیر (Lion Road) را تماشا می کنید که در سر تا سر این جاده 24 مجسمه از شیرهای هیتی (Hittite) به چشم می‌خورند، که سمبل آرامش، قدرت و پشتیبانی هستند.

آرامگاه آتاتورک در آنکارا

این جاده به یک میدان به نام میدان پیروزی (Victory Square) منتهی می‌شود که در مناسبت‌ های خاص، می‌تواند تا چهل هزار نفر را در خود جای دهد، این میدان توسط سه گالری با ستون ‌های بلند 20 متری احاطه شده است. در مرکز پله ‌ها، یک نوشته دیده می‌شود که سخنان معروف آتاتورک در آن نقش بسته‌ اند.آرامگاه آتاتورک در سمت چپ میدان پیروزی واقع است.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 شهریور 1398 16:10