آبشار کایتور در آفریقای جنوبی

3372 دفعه

آبشار‌ها به عنوان محبوب‌ترین پدیده‌های طبیعی، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. اگر این آبشار‌ها در فضایی سرسبز و بکر باشند و با قدرت زیاد از صخره‌ها سقوط کنند، لذت دیدن آن برای همه‌ دوچندان می شود.

آبشار کایتور یا کایتئور در پارک ملی در خط مرزی زامبیا و زیمبابوه قرار دارد و سپس به آبشارهای کوچک متعددی تقسیم می‌شوند. هدف از تاسیس این پارک حفاظت از طبیعت بکر و شگفت انگیز اطراف بوده است. در قلب این منطقه، آبشار کایتور  بعنوان جواهری با ارزش قرار گرفته است.

آبشار کایتور یکی از پرآب ترین آبشارهای جهان است و دارای ارتفاع 226 متر است  که پنج برابر آبشار نیاگارا و دو برابر آبشار ویکتوریا ارتفاع دارد. از آبشار کایتور در هر ثانیه 663 مترمکعب آب فرومی‌ریزد، و شدت جریان آبی که از آن می‌گذرد جزء قویترین جریان‌های آبی جهان محسوب می‌شود.

آبشارهای زیادی هستند که ارتفاعی بیش از آبشار کایتور دارند، اما آبشاری که ترکیب ارتفاع و پرآبی را با هم داشته باشند‌، انگشت شمارند.

آبشار کایتور روی رود پوتارو در مرکز جنگل‌های بارانی گویان واقع است این آبشاردر میان مناطقی خالی از سکنه قرار گرفته که هیچ دسترسی به مناطق شهری ندارند. پوشش انبوه گیاهی این منطقه موجب شده بود وجود این آبشار تا سال‌ها از دید طبیعت‌گردان و پژوهش‌گران پنهان بماند. گردشگران می‌توانند همه فصل‌های سال به این منطقه سفر کنند، با این حال در فصل‌های بارانی شدت و قدرت آبشار بیشتر خواهد بود.

این آبشار منحصر به فرد و فراموش نشدنی است همچنین برای دیدن این آبشار باید از میان جنگلی قدیمی، بارانی و مه‌آلود عبور کرد که تجربه‌ای شگفت انگیز خواهد بود. کسانی که اهل ماجراجویی هستند، از ایستادن روی لبه‌ی پرتگاه و به پایین دره نگاه کردن هم لذت زیادی می‌برند، حتما از این مکان دیدن کنند.

 آبشار کایتور در آفریقای جنوبی

آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 آبان 1398 16:20