کلیسای بزگ سنت باسیل

2009 دفعه

کلیسای جامع سنت باسیل واقع در میدان سرخ مهم ترین میدان مسکو یکی از برجسته ترین و بی همتا ترین بناهای تاریخی روسیه است . این کلیسا به دستور ایوان مخوف ساخته شد و گفته می‌شود که ایوان مخوف، چنان تحت تاثیر معماری کلیسای جامع سنت باسیل قرار گرفته ‌بود که دستور داد تا چشم‌های معمار آن را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به آن زیبایی طراحی کند، تا روزی رقیب این سازه نگردد.

کلیسای سنت باسیل مابین سالهای 1555 تا 1561 ساخته شده و نام آن برگرفته از یکی از قدیسان ارتد کس و بسیار محبوب روسیه است. . سنت باسیل دارای نه برج است و طراحی آن در اصل مشابه کلیساهای آن دوران روسیه – کلیساهایی که شکل ظاهری شان به خیمه شباهت داشت– می باشد. هر برج که خود یک کلیسای کوچک است، دارای ترکیب و الگوی رنگی منحصر بفردی است که بی شک در زیبایی کل مجموعه تاثیر بسزایی داشته است.

هدف اصلی ساخت کلیسای سنت باسیل، ساخت مجموعه ای از کلیساهای کوچک بوده که هر کدام را بتوان به یکی از قدیسان اهدا نمود، اما ساختار برجی که در مرکز مجموعه قرار گرفته باعث گردیده کل کلیساهای کوچک با هم یکی شده و بنای واحد کلیسای جامع را تشکیل دهند.

کلیسای سنت باسیل بر روی بلندی ساخته شده است تا از هر سو در دید باشد . و از موقعیت استراتژیکی خوبی برخوردار می باشد. هر ساله جشن های ملی و روز سال نو و مراسم رسمی کشوری در محوطه این کلیسا برگزار می شود .

 

 

 

 

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 09:54