ورزشگاه کرستوفسکی سن پترزبورگ

1585 دفعه

ورزشگاه کرستوفسکی واقع در غرب جزیره کرستوفسکی و در فاصله 7.5 کیلومتری میدان کاخ در مرکز شهر سن پترزورگ یکی از چندین ورزشگاه روسیه است که میزبانی بازی های جام جهانی را بر عهده دارد.

 

ورزشگاه زینت آرنا کرستوفسکی سن پترزبورگ

استادیوم سنت پترزبورگ که با نام های   Zenit Arena، Piter Arena  و کرستوفسکی هم شناخته می‌شود یکی از شلو غ ترین ورزشگاه ه ها در جام جهانی 2018 روسیه خواهد بود ، چرا که  چهار دیدار از مرحله گروهی به همراه یک بازی از مرحله یک هشتم نهایی، یک بازی از مرحله نیمه نهایی و دیدار رده بندی جام جهانی در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.

استادیوم سنت پترزبورگ

 

از جمله مهم ترین بازی ها در این ورزشگاه بازی ایرانمراکش خواهد بود ، تیم ایران  در اولین دیدار خود باید ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد ۹۷) در ورزشگاه سنت پترزبورگ برابر مراکش به میدان برود.

تاریخچه ورزشگاه کرستوفسکی:

 

پس از تخریب ورزشگاه قدیمی  kirov در سال 2006 ، کار ساخت ورزشگاه جدید زینت آرنا کرستوفسکی در سال 2007 آغاز شد و پس از 10 سال یعنی در سال 2017 کار ساخت و ساز به اتمام رسید.

این ورزشگاه به عنوان یکی از ورزشگاه های ۴ ستاره روسیه محسوب می شود بعد از لوژنیکی در شهر مسکو بزرگترین ورزشگاه جام جهانی است که دارای ظرفیت ۶۸ هزار نفری است.

بعد از اتمام ساخت و بازسازی استادیوم سنت پترزبورگ ، این استادیوم در اختیار تیم مطرح و پرطرفدار زنیت سن پترزبورگ قرار گرفت ، همچنین بازی فینال جام کنفدراسیون ها در سال 2017 هم در این ورزشگاه انجام شد.

معماری استادیوم کرستوفسکی :

 

 استادیوم سنت پترزبورگ

 

این ورزشگاه به وسعت 286000 متر مربع و در 9 طبقه ساخته شده است.

سقف این استادیوم بصورت یک گنبد دو تکه  است که بصورت معلق در هوا نشان داده می شود. ۸ ستون مخروطی از میان جایگاه تماشاگران و سقف عبور می کنند و همه ی ستون ها به سمت داخل شیب دارند تا بهتر بتوانند گنبد اصلی را حمایت کنند و آن را به صورت بصری در هوا معلق نشان دهند.

در ساخت ورزشگاه کرستوفسکی از ۲۶۰۰۰ تن فولاد استفاده شده است.

ورزشگاه زینت آرنا

نکته جالب دیگر در مورد معماری این ورزشگاه این است که دارای زمین چمن کشویی است که می تواند در قالب یک پلت فرم عظیم ۸،۴۰۰ تنی به بیرون از ورزشگاه انتقال یابد تا به طور مطلوب از حداکثر نور خورشید استفاده کند و در کنار رودخانه مالایا نوا بماند.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1398 14:03