پارک ملی «ماسایی مارا» درکنیا

2822 دفعه

پارک ملی "ماسایی مارا" در کنیا یکی ازکلکسیون‌های بی نظیر حیات وحش جهان است که سالیانه هزاران توریست را جذب خود می‌کند. "ماسایی مارا" که در گویش محلی به عنوان مارا نامیده می‌شود، منطقه حفاظت شده حیات وحش بوده که در جنوب غرب کشور کنیا واقع شده است. این پارک به دلیل داشتن حیواناتی از قبیل انواع پرندگان، پستانداران و گونه‌های دیگر جانوری که در آن زندگی می‌کنند بسیار در جهان معروف است. مجموع مساحت این پارک حدود 1500 کیلومتر مربع می باشد.
مهاجرت بزرگ سالیانه حيوانات صحنه‌های بسیار چشم نواز و زیبایی را به وجود آورده که تعداد زیادی از آنها در مستندهای حیات وحش ، انعکاس یافته است. این پارک اکتبر هر سال شاهد مهاجرت گونه‌های مختلف پرندگان، گربه سانان، زرافه‌ها، آهوها و همچنین بوفالوهای وحشی از پارک سرنگتی به داخل پارک ماسایی است.در طول فصل خشکی، یعنی از جولای تا اکتبر، منظره بکر و وحشی پارک ملی «ماسایی مارا بسیار زیبا و دیدنی است. در داخل این پارک کمپ‌های زیادی برای استقرار گردشگران تدارک دیده شده است.
پارک ملی «ماسایی مارا» درکنیا
تنوع فرهنگی، زیستی و جانوری در ماسایی مارا
زیستگاه ماسایی مارا یکی از غنی ترین زیستگاه های بشری است. قبایل ماسایی که ساکنین باستانی و دیرینه این منطقه اند همچنان به روال سابق در دهکده های بومی خودشان زندگی میکنند و دیدار از آئین و سنت های آنها یکی از جاذبه های ماسایی مارا است. هرچند که شکل زندگی این قبایل هم بر اثر نزدیکی به جوامع مدرن دستخوش تغییراتی شده اما همچنان آئین کهن را حفظ کرده اند.
ماسایی مارا از نظر تنوع زیستی و جانوری مسکن گونه های کمیاب بی شماری همچون یوز آفریقایی، وایلد بیست(نوعی گاو وحشی)، گورخر آفریقایی و غزال تامسون است. تمام اعضای گروه 5 بزرگ (5 حیوان بزرگ آفریقایی سرسخت) شامل شیر، پلنگ، فیل آفریقایی، بوفالو و کرگدن سیاه در ماسایی مارا مسکن دارند.
نایروبی پایتخت کنیا
حدود ساعت ۱۰ شب به ایستگاه اتوبوس نایروبی که منطقه ناامنی بود رسیدیم، البته بعدا که برای تهیه بلیط اتوبوس اوگاندا می خواستیم به این منطقه برگردیم پذیرش هتل متذکر شد که این منطقه به دلیل حضور تعداد زیاد بی خانمان، به شدت نا امن هست و پیشنهاد داد تا یکی از نگهبان های هتل با ما همراه شود. در کل نایروبی یکی از نا امن ترین شهرهای شرق آفریقاست و حتی در روز هم باید خیلی مراقب بود.
دریاچه نایواشا
دریاچه های زیادی در کشور کنیا قرار دارد، از جمله دریاچه های بوگوریا، بارینگو، ناکورو، آمبوسلی، ویکتوریا و نایواشا. بعد از گشت مختصری در داخل شهر نایروبی از پذیرش هتل یک ماشین ون برای رفتن به دریاچه نیواشا که در فاصله ۹۰ کیلومتری نایروبی واقع شده به مبلغ ۱۰۰ دلار کرایه کرده و درمیانه راه برای دیدن دره زیبای ریفت که چشم انداز بی نظیری از کوه آتشفشانی لانگانات دارد، توقف کردیم
پارک ملی ماسایی مارا
منطقه حفاظت شده ماسایی مارای کنیا با پارک ملی سرنگتی تانزانیا همجوار است و به نوعی این دو پارک ملی در امتداد یکدیگر هستند و گونه های مختلف پرندگان و پستاندارانی مانند گربه سانان، زرافه، آهو و همچنین بوفالوهای وحشی بین پارک سرنگتی و پارک ماسایی مارا در فصول مختلف مهاجرت می کنند

 پارک ملی «ماسایی مارا» درکنیا

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 06 خرداد 1399 15:30
محتوای بیشتر در این بخش: راهنمای سفر به کنیا »