30 بهمن 1397

حال این روزهای کهنسالترین موجود زنده ایران

5155 دفعه

معاون رییس جمهور بر تلاش برای ثبت جهانی سور ابرکوه تاکید کرد و آن را پس از ثبت جهانی راه‌آهن شمال به جنوب کشور در اولویت برنامه‌ریزی میراث فرهنگی کشور خواند.

علی اصغر مونسان در نشستی که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان، فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان ابرکوه در خانه تاریخی آقازاده این شهر برگزار شد، با تاکید بر تلاش برای ثبت جهانی سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه به عنوان کهنسال‌ترین موجود زنده در ایران، گفت: برای سال آتی ثبت جهانی راه‌آهن شمال به جنوب کشور برنامه‌ریزی شده و اولویت بعدی ثبت جهانی سرو ابرکوه است.

وی بر مرمت بنای مسجد جامع ابرکوه تاکید کرد و گفت: مشکلات مرتبط به آثار تاریخی این شهرستان از طریق معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور و مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد پیگیری خواهد شد.

حجت‌الاسلام «سیدابراهیم حسینی» امام جمعه ابرکوه نیز در این نشست با تشریح ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری این شهرستان به خصوص قابلیت ثبت جهانی درخت سرو ۴۵۰۰ ساله این شهرستان، گفت: مطالبات مردم این شهرستان از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، ثبت جهانی این اثر طبیعی است.

وی ابرکوه را شامل ۴۰۰ اثر تاریخی و طبیعی از شهرستان‌های مهم تاریخی استان یزد عنوان کرد و گفت: سرو ۴۵۰۰ ساله این شهرستان می‌تواند به عنوان جاذبه‌ای مهم به محور گردشگری ابرکوه تبدیل شود.

حسینی وسعت مجموعه ارگ شهرستان ابرکوه را ۱۷ هزار مترمربع دانست و گفت: این ارگ پس از مرمت می‌تواند به عنوان شهرک سینمایی برای تهیه فیلم‌های سینمایی و سریال از سوی صدا و سیما مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

در پایان نیز رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور همچنین از تابلویی مصور یکی از هنرمندان ابرکوه به صورت نقاشی رونمایی کرد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به همراه نماینده مردم تفت و میبد در مجلس و جمعی از مسئولان ارشد استان چند طرح گردشگری شهرستان میبد را افتتاح کرد.

اقامتگاه سنتی قلعه وزیر که متعلق به دوره قاجاریه است با زیربنای ۲۵۰۰ مترمربع، ۳۲ اتاق و ۸۲ تخت اقامتی افتتاح شده است. ایجاد اشتغال پایدار برای بیش از ۵۰ نفر یکی از مهمترین ویژگی‌های این اقامتگاه سنتی در شهرستان میبد است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه سفر خود به شهرستان میبد از قلعه تاریخی «نارین قلعه» بازدید کرد. نارین قلعه مربوط به قبل از دوره ساسانیان است و در میبد، فلکه شهرداری واقع شده و این اثر در تاریخ هشت مرداد ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این قلعه دیدنی با حدود ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سال قدمت پر قدمت‌ترین ارگ حکومتی جهان است.

به گزارش ایسنا، ابرکوه یکی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری کشور است که از ۴۰۰ اثر تاریخی و طبیعی این شهرستان ۱۳۶ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و سه اثر طبیعی، منزلگاه امام رضا (ع)، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی، قلعه‌های تاریخی، مسجد جامع، کوه گنبد عالی و سرو ۴۵۰۰ ساله از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان است.

فرماندار ابرکوه آبان ماه در دیدار با مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد خواستار در دستور کار قرار گرفتن ثبت جهانی سرو کهنسال این شهر از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور به صورت انحصاری شده بود.

به گزارش ایسنا، محمد کاظمی نسب در این دیدار خواستار پیگیری ثبت جهانی سرو کهنسال ابرکوه به صورت تک درختی منحصر بفرد و نه به صورت مجموعه درختان کهنسال ایران از سوی متولیان امر شد.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۶۲ هکتار بافت تاریخی ثبت شده در این شهرستان یک سرمایه بالقوه است که به سرمایه‌ای به مراتب بزرگ‌تر تبدیل خواهد شد و وجود آثار بی‌نظیر و کم‌نظیر این شهرستان در سطح دنیا مانند سرو کهنسال ۴۰۰۰ ساله و خانه تاریخی آقازاده، همه برنامه‌ریزان کشور را متقاعد می‌کند که ابرکوه به قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

کاظمی نسب به اقدامات صورت گرفته در جهت ثبت جهانی سرو کهنسال ابرکوه نیز اشاره و عنوان کرد: آخرین اخبار رسیده از سازمان میراث فرهنگی کشور حاکی از آن است که پرونده ثبت جهانی این اثر طبیعی باید در قالب مجموعه درختان کهنسال کشور ارسال شود.

وی ادامه داد: خواسته مسئولان و مردم ابرکوه این است که این درخت کهن‌سال به صورت تک درخت و انحصاری ثبت جهانی شود لذا در این زمینه از مسئولان ارشد کشوری خواستار شدیم تا در این باره راهکار ارائه کنند و از میراث فرهنگی نیز درخواست داریم که موضوع مذکور را یکی از دستور کارهای قطعی خود قرار دهد.

این مسئول یادآور شد: مردم در ابرکوه با سرمایه‌های خود و بدون اینکه دولت حمایت زیادی از آن‌ها داشته باشد، اقدام به راه‌اندازی مراکز اقامتی، خانه‌های بوم‌گردی و گردشگری کرده‌اند و در حال حاضر نیازمند حمایت و توجه خاص مسئولان هستند.

فرماندار ابرکوه با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون مناره‌های نظامیه نیز عنوان کرد: لازم است تیم تحقیقاتی میراث فرهنگی مسئله آسیب‌های احتمالی به این اثر فاخر را مورد بررسی قرار دهد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

وی همچنین از وجود آثار ارزشمند و تاریخی در بخش بهمن و شهر مهردشت مانند خانه‌های اسماعیل‌خانی و قلعه‌های متعدد یاد کرد و از مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد خواست تا ضمن بازدید از آثار این بخش از شهرستان، به نیازهای این منطقه رسیدگی کند.

وی خاطرنشان کرد: ابرکوه در ابتدای راه تبدیل شدن به قطب میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد است و بخش عمده کار برای مسیر رسیدن به این هدف بر عهده مردم ابرکوه، مهردشت و روستاهای شهرستان است تا این مهم در یک دوره ۱۰ ساله محقق شود.

منبع: سایت ایسنا

 کهنسال ترین موجود زنده ایران