29 خرداد 1398

استاندار اصفهان: اصفهان نگین انگشتری صنعت گردشگری و صنایع دستی ایران است

4687 دفعه

عباس رضایی شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ابراز داشت: هیچ شک و شبهه‌ای در این نیست که اصفهان مهد فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی است اما اگر قرار است از ظرفیت‌های صنعت گردشگری بهره مند شویم باید توجه ویژه ای به اصفهان به عنوان نگین انگشتری گردشگری و صنایع دستی شود. وی با برشمردن ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی اصفهان ادامه داد: ۲۲ هزار اثر تاریخی که هفت مورد آن در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و در کشور نیز رتبه اول را داراست و ۱۲ اثر در حوزه میراث ناملموس از جمله پتانسیل‌های بزرگ شهر اصفهان است.

استان اصفهان رتبه اول کشوری در زمینه ثبت آثار میراث معنوی ناملموس دارد

استاندار اصفهان با اشاره به ثبت چهار اثر معنوی اعم از مراسم قالیشویی در مشهد اردهال، مهارت قالیبافی کاشان و یک هزار و ۸۰۰ اثر معماری و باستانی که به ثبت ملی رسیده است، افزود: استان اصفهان با ۱۲۵ مورد ثبت میراث معنوی ناملموس رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است. وی تاکید کرد: ۳۱ موزه ملی و خصوصی با ۲۳ هزار اشیا تاریخی فرصت بی بدیلی از ظرفیت‌های اصفهان در توسعه گردشگری را فراهم می‌کند.

ضرورت برندسازی و شناسایی بازارهای هدف جدید در حوزه‌های مختلف گردشگری

وی با ارائه چند پیشنهاد خواستار عنایت ویژه به استان اصفهان در مسیر توسعه گردشگری شد و تصریح کرد: باید برای گسترش صنعت گردشگری اقدامات همه جانبه ای به کار گرفته شود، برندسازی و سیاست گذاری مناسب و شناسایی بازارهای هدف جدید در حوزه‌های مختلف گردشگری به منظور رشد و توسعه این صنعت ضروری است. رضایی اضافه کرد: در حدود سی سال پیش در لندن دانشجو بودم و ۷۵ درصد درآمد کشور انگلستان از گردشگری محقق می‌شد، می‌توان از تجارب این کشورها استفاده کرد.

راهکارهای نوین گردشگری جایگزین روش‌های سنتی شود

وی گفت: امیدوارم با همفکری تمامی فعالان این صنعت و همکاری بیشتر با وزارتخانه‌ها، آثار فرهنگی ایران که در غربت خاصی به سر می‌برند به جهانیان شناسانده شود و راهکارهای نوین در صنعت گردشگری ارائه و جایگزین روش‌های سنتی شوند. استاندار اصفهان تاکید کرد: در این راستا به عنوان یکی از مهمترین قدم‌های بازاریابی، مساله برندسازی گردشگری و جاذبه‌های تاریخی باید در دستور کار قرار بگیرد.