حقایقی جالب از برج ایفل پاریس

1916 دفعه

پاریس یکی از زیباترین شهرهای دنیاست، پاریس دارای فرهنگ قوی و پیشینه غنی می باشد و از هر لحاظ، تحصیل، علم، تفریح، امکانات، سیاست، مد و رسانه موفق ظاهر شده است. زیباترین موزه ها، پارک ها و ساختمان ها در پاریس قرار دارند و سالانه حدود 45 میلیون نفر به این شهر زیبا سفر می کنند و لحظات خاطره انگیزی برای خود رقم می زنند.

برج ایفل

برج ایفل از مهم­ترین جاذبه های گردشگری فرانسه می باشد. برج ایفل نماد شهر پاریس و یکی از عجایب هفت گانه دنیا است. غیر ممکن است شخصی برای تفریح و گردش به فرانسه مسافرت کند اما از برج ایفل دیدن نکند.

کمتر کسی در دنیا پیدا می شود که برج ایفل را نشناسد؛ به طوری که طراح این برج به نام گوستاو ایفل در این رابطه گفته بود: «من به ایفل حسادت می کنم زیرا او بیشتر از من مشهور است.»

برج ایفل با ارتفاع حدود 324 متر بلندترین برج کشور فرانسه است که در میدان شان‌دومارس در نزدیکی رود سن در شهر پاریس قرار دارد و تا سال 1930 میلادی، این برج، بلندترین برج دنیا به شمار می رفت. برج ایفل برای بزرگداشت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد و نام آن نیز از سازنده اش یعنی گوستاو ایفل گرفته شده است که ساخت آن در سال 1887 آغاز و در سال 1889 میلادی پایان یافته است و حدود سیصد کارگر به مدت دو سال و دو ماه متوالی رو آن کار کرده اند.

برج ایفل

زمانی که این برج در سال ۱۸۸۹ افتتاح شد، تقریبا بلندیش دو برابر ارتفاع بلندترین سازه‌ی آن زمان در دنیا بود. البته با ارتفاعی بیش از۳۰۰ متر (۹۸۹ فوت)، امروزه هم برج ایفل از لحاظ بلندی بسیاری از ساختمان‌های فرانسه و جهان را شکست می‌دهد. اما در فرانسه، این برج توسط دکل‌های بسیار بلند رادیویی این کشور مغلوب می‌شود و در جایگاه نهم بلندترین سازه‌های فرانسه قرار می‌گیرد. به دلیل وجود برج ایفل فرانسوی‌ها توانستند مراسم تاجگذاری ملکه‌ی انگلستان را زنده تماشا کنند

برج ایفل در اصل قرمز بوده و یکسال طول کشید تا با ۶۰ تن رنگ، رنگ آن را عوض کنند زمانی که برج افتتاح شد، رنگ آن قرمز قهوه ای بود. بد نیست بدانید که از زمان ساخت تاکنون، برج ایفل ۱۸ بار رنگ شده است و تنها به رنگ قرمز نبوده و حتی رنگ زرد را نیز تجربه کرده است. امروزه هم این برج به رنگ برنزی رنگ‌آمیزی شده و به صورت رسمی آن را برج قهوه‌ای ایفل (Eiffel Tower Brown) می‌خوانند.

برج ایفل

برج ایفل ۲۰ هزار لامپ دارد که از ابتدای شب تا یک بامداد روشن هستند. باید اشاره کنیم که عکس گرفتن از برج در این زمان خلاف قانون محسوب می شود و در صورت ارتکاب، جریمه خواهید شد.

مراحل ساخت برج ایفل دقیقا ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روز به طول انجامیده است. جالب است بدانید که این سازه قرار نبوده که دایمی و همیشگی باشد زیرا هنرمندی به نام Lustig که بیشتر با عنوان «مردی که برج ایفل را دو بار فروخت» اعتقاد داشت این سازه بسیار سنگین است و نمی تواند پایداری لازم را داشته باشد. جالب است بدانید که بیش از ۳۰ نسخه قلابی و کپی از برج ایفل در گوشه و کنار جهان ساخته شده اند.

عجایب جهان گاهی واقعا شوک آور و تاسف برانگیز هستند، یک زن فرانسوی به نام اریکال تور ایفل در سال ۲۰۰۷ میلادی با این سازه معماری مشهور جهان پیمان زناشویی بست.

 برج ایفل یکی از پربازدیدترین بناهای باستانی است که مردم برای دیدن آن پول پرداخت می کنند. این سازه در طول سال بیش از ۲۵۰  میلیون بازدیدکننده دارد.

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 10:18