طاق شاه عباسی طبس

1071 دفعه

طاق شاه عباسی طبس مرتفع ترین,نازکترین و کهن ترین سد قوسی جهان که بهسد شاه عباسی نیز معروف میباشد از مهم ترین جاذبه‌های تاریخی شهرستان طبس می‌باشد.


سد شاه عباسی در روستای 700 ساله خرو و در فاصله 27 کیلومتری شهر طبس در دره کانیونی نهرین واقع شده است. این سد با 60 متر ارتفاع به مدت 550 سال به عنوان بلندترین سد در جهان شناخته می شد ، نکته بسیار جالب دیگر در مورد طاق عباسی این است که عرض تاج این سد تنها یک متر میباشد و به همین دلیل هم لقب نازکترین سد جهان را را با خود یدک می کشد.


ساختار این سازهٔ آبی نادر است و درباره کاربری‌اش در گذشته، صحبت‌های مختلفی مطرح است. حتا گفته می‌شود برای کنترل سیلاب‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
بر روی طاق شاه عباسی، سنگ نگاره هایی به شکل بز کوهی حک شده که برخی آن را نمادی از زایندگی و فراوانی آب و نعمت می دانند و عده ای هم این بزها را نمادی از فرشتگانی می دانند که برای نگهبانی آب، افزایش و فراوانی نعمت بر دیواره‌های طاق دعا می کنند.


قدمت این طاق باستانی که از جمله سدهای پیشرفته جهان می باشد، به دوره صفویه و قبل از آن باز می گردد. در معماری این سد، نهایت دقت و ظرافت به کار برده شده و حالت قوسی سد، موجب افزایش مقاومت سد گردیده است. در ساخت آن، در بخش های پایین، آجر و در قسمت های بالاتر، از سنگ استفاده شده است.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 16:01