پارک نیاوران

979 دفعه

با خوش آب هواترین پارک های تهران با شما هستیم پارک نیاوران یکی از پارک‌های شمال تهران است که در انتهای شمالی خیابان پاسداران و جنوب کاخ نیاوران قرار دارد. پارک نیاوران بازمانده‌ای از باغ‌های شمیران است که با پرواز طوطی‌های آزاد برفراز درختان بلندقامت، استخرهای فواره‌دار و گوشه کنارهای دنجش شما را سرمست می‌کند.

پارک نیاوران به‌شیوه پلکانی، متناسب با شیبِ خیابانِ امروزی پاسداران ساخته شده است؛ بنابراین صدای جریان آب در جوی‌ها و آبنماهای کوچک و بزرگ، در سراسر پارک به گوش می‌رسد و آرامش را به شما هدیه می کند.
در هنگام ساخت کاخ نیاوران برای سکونت خانواده پهلوی در ابتدای دهه چهل، زمین‌های اطراف این کاخ که با نام صاحبقرانیه شهرت داشت از بازماندگان خاندان قاجار خریداری شد و برای ساخت فضاهای عمومی شهری در تملک شهرداری قرار گرفت. در سال 1348 به دستور محمدرضا پهلوی در بخشی از املاک صاحبقرانیه، بوستان شهری نیاوران به مساحت 6 هکتار در همسایگی مجموعه کاخ‌های نیاوران احداث شد.
پارک نیاوران
پارک نیاوران را محمدعلی سردار افخمی، استاد دانشگاه تهران که از پیشروان معماری مدرن در ایران به شمار می‌رود براساس نقشه طراحان انگلیسی پیاده‌سازی کرده است. شاید شما این معمار ایرانی دانش‌آموخته و ساکن فرانسه را با اثر مشهورش، بنای تئاتر شهر تهران بیشتر بشناسید. بوستان نیاوران را با الهام از معماری باغ ایرانی و در چند اشکوب به شکل پلکانی طراحی کرده‌اند؛ از این رو جریان آب و قرینه‌سازی‌ها در سراسر پارک بسیار چشم‌نواز است.
نزدیک به 3 هزار مترمربع از فضای پارک به جوی‌ها، حوض‌ها، استخرها و آبنماها اختصاص دارد که آب آن از قنات نیاوران تامین می‌شود.
از امکانات این پارک می‌توان به کتابخانه، آمفی تئاتر، زمین اسکیت، زمین بازی کودکان، زمین تمرین اسب سواری، سالن ورزشی بانوان، نماز خانه و چهار استخر بزرگ اشاره کرد.
برای قدم زدن، ورزش صبحگاهی همگانی و تمرینات ورزشی در کنار دیگران، نیاوران یکی از بهترین پارک‌های تهران است که خانم‌ها و آقایان آزادانه در آن به ورزش مشغول هستند.

 

محلی برای کافه گردی:

تنها کافه پارک نیاوران در ضلع شرقی پارک و پیوسته به مجموعه‌های ورزشی قرار گرفته است. به جز این کافه و بوفه ورزشگاه، در محوطه خود پارک، رستوران یا حتی مغازه‌ای برای خرید تنقلات پیدا نمی‌شود؛ اما جنب میدان باهنر و به فاصله چند صدمتری، مغازه‌های متعدد بستنی و آبمیوه‌فروشی، آب انار، جگرکی، انواع فست فود و قهوه‌خانه سنتی پاسخگوی همه نوع سلیقه‌ای هست. اینجا هر چیزی هوس داشته باشید به فاصله چند قدم پیدا می‌کنید. از بلال‌فروش‌های تابستان و باقالی‌فروش‌های زمستان در حاشیه پارک که بگذریم، به شما پیشنهاد می‌کنیم طعم‌های تازه‎ آجیل و تنقلات شور و ترش و شیرین را هم امتحان کنید.

نمایشگاه‌های فصلی:
به مناسبت‌های گوناگون در حاشیه استخرهای چهارگانه بوستان، نمایشگاه‌های مختلفی برگزار می‌شود. غرفه‌های ورزشی، فرهنگی و پزشکی در هفته‌هایی از تابستان و غرفه‌های مذهبی، خوراکی و سوغات در غروب‌های ماه رمضان یا نوروز بخشی از برنامه‌های جانبی شهرداری است که برگزاری آن از طریق رسانه‌ها و سرای محله نیاوران اطلاع‌رسانی می‌شود.

پارک نیاوران

پوشش گیاهی پارک نیاوران:

پهنه سبز پارک در برگیرنده ۸۰۰۰ متر مربع گل‌کاری و در حدود ۲۰۰۰۰ متر مربع چمن‌کاری به همراه درختان از گونه‌های فراوان است. یکی از کهن‌ترین درختان چنار تهران با دیرینگی ۱۵۰ سال و بلندی ۲۰ متر و محیط ۲,۸ متر در این پارک جای دارد. در مساحت 6 هکتاری پارک نیاوران، طیف متنوعی از درختان و گیاهان مناسب با آب هوای منطقه شمیران به چشم می خورد؛ درختانی مانند چنار، کاج، بیدمجنون، اقاقیا، بیدفری، ماگنولیا، گیلاس، سیب‌گل، سدروس، نوئل و میخک هندی، چرم لیفه، ایلکس و کورئوس.
پارک نیاوران به‌سبب زیبایی درختان شکوفه‌دار مانند مگنولیا و گیلاس در بهار، خنکی استخرها در تابستان، رنگارنگی برگ‌های اقاقیا در پاییز و هنگام بارش برف زمستانه در هر فصل از سال بسیار تماشایی است.
پرندگان بومی شمیران مانند بلبل خرما، دارکوب، گنجشک، سهره، سار، مرغ مینا، دم جنبانک، زاغی و کلاغ جامعه پرندگان این پارک را تشکیل می‌دهند.
اما از امکانات بوستان می توان به ساختمان کانون فرهنگی کودکان، کتابخانه، آمفی تئاتر، زمین اسکیت، زمین بازی کودکان، زمین تمرین اسب سواری، سالن ورزشی بانوان و چهار استخر بزرگ اشاره کرد.
جایی که استخرهای چهارگانه این پارک با رقص نور و فواره های‌شان تماشایی هستند. محوطه وسیع اطراف استخرها محل نشستن خانواده‌ها و پر رفت‌وآمدترین جای پارک است که در هر گوشه‌اش گروهی مشغول ورزش والیبال یا بدمینتون و عده‌ای در حال دویدن یا نرمش هستند. در پارک نیاوران، شادابی ورزشکاران به شما انرژی دوچندان می‌دهد.
بسیاری از ما پارک را برای دوری از هیاهو انتخاب می‌کنیم. هنگام قدم زدن‌های تنهایی یا خلوت‌های دونفره در قسمت‌های حاشیه‌ای و دور از میدان اصلی پارک، نیمکت‌های دنجی برای گم شدن و فارغ شدن از دیگران پیدا می‌کنید که شاید برای‌تان خاطره‌های فراموش‌نشدنی بسازد.
پارک نیاوران
آدرس :

پارک نیاوران در شمال خیابان پاسداران و مجاورت میدان نیاوران (شهید باهنر کنونی) قرار دارد.
دسترسی با اتوبوس:
خط اتوبوس تجریش_ دارآباد را از میدان قدس سوار شده و در ایستگاه میدان باهنر پیاده شوید.
خط اتوبوس بلوار صبا_ ازگل در ایستگاه قنات پیاده شوید.
اتوبوس‌های میدان رسالت میدان قدس نیز در مسیر برگشت از میدان نیاوران می‌گذرند.
دسترسی با تاکسی:
خط تاکسی میدان تجریش(قدس) _ دارآباد واقع در جنب ساختمان شهرداری از میدان نیاوران می‌گذرد و با پیاده شدن در حاشیه میدان تنها پانصدمتر تا پارک فاصله دارید.
دسترسی مترو:
مترو در نزدیکی این پارک ایستگاه ندارد؛ اما پس از رسیدن به ایستگاه متروی قیطریه (ابتدای بلوار صبا) و یا ایستگاه تجریش (میدان قدس) می‌توانید از اتوبوس یا تاکسی برای رسیدن به پارک استفاده کنید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 مرداد 1398 15:18
محتوای بیشتر در این بخش: « پارک دانشجو تهران پارک قیطریه »