پارک شهر در تهران

1627 دفعه

پارک شهر یکی از قدیمی‌ترین بوستان‌های تهران است که در سال ۱۳۳۹ تأسیس شده است. این پارک از شمال به پایانه و خیابان فیاض بخش، از سمت غرب به خیابان وحدت اسلامی، از سمت جنوب به خیابان بهشت و از شرق به خیابان خیام و محله سنگلج و قورخانه محدود می‌شود.
از جمله امکانات گردشگری پارک شهر می‌توان به نماد قربانیان سلاح‌های شیمیایی در میدان مرکزی پارک، موزه صلح تهران که یکی از اعضای شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است و با رویکرد حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی ساخته شده است، باغ پرندگان و سایت پرنده‌نگری، آکواریوم پارک شهر، امکانات ورزشی مانند میز پینگ‌پنگ و دریاچه مصنوعی برای سوار شدن به قایق پدالی اشاره کرد . همچنین دیدن گل‌های لاله این پارک، در ابتدای فصل بهار و گرفتن عکس یادگاری با آنها طرفداران زیادی دارد.
اما اصلی‌ترین بنایی که توجه شما را جلب خواهد کرد "یادمان بزرگداشت قربانیان سلاح‌های شیمیایی" است که در قسمت مرکزی پارک شهر ساخته شده است.
در چهار طرف این بنا توضیحات و نقش‌های زیبایی درباره این بنا و حملات شیمیایی نصب شده است.
نماد صلح که اثر محمدرضا ذبیح‌زاده است و در جلوی موزه صلح قرار دارد، نگاره‌های سمبلیک صلح در ایران و جهان را شامل می‌شود. در این اثر کبوتر و شاخه زیتون نماد صلح، کره زمین نماد حرکت، سرو نماد جوانی و آزادگی، قطره آب نماد روشنایی و هلال ماه سمبل نور است.

 

 

آخرین ویرایش در شنبه, 02 شهریور 1398 14:20