موزه حشره شناسی هایک میرزایانس

1166 دفعه

آیا شما هم به حشرات و رده بندی آنها علاقه دارید ؟ آیا برای پروژه خود نیاز به منبعی معتبر برای شناخت حشرات احتیاج دارید؟ راهنما سفر باز هم به تهیه ی یک مقاله برای معرفی یکی دیگر از موزه های تهران پرداخته است.

این موزه با در سال ۱۳۲۴ به شکل آزمایشگاهی کوچک در وزارت کشاورزی در تهران تأسیس شد, با نام انستیتو بررسی آفات و بیماری‌های گیاهی به این مؤسسه انتقال یافت و چندی بعد در بخش تحقیقات رده‌بندی حشرات متمرکز شد.این موزه با بیش از چهار میلیون نمونه حشره، تنها مرجع رسمی شناسایی و رده بندی حشرات و غنی ترین موزه جانور شناسی ایران است.
موزه حشره شناسی
"موزه حشرات هایک میرزایانس" با همت مهندس هایک میرزایانس بنیانگذاری شد، که پس از درگذشت وی در سال1378، به پیشنهاد وزیر کشاورزی وقت، موزه به نام ایشان نامگذاری شد. شادروان میرزایانس طی سال ها تلاش و کوشش پیگیر و خستگی ناپذیر خود به جمع آوری، بررسی و شناسایی فون حشرات ایران پرداخت و در این راه از کمک های بی دریغ همکارانش برخوردار بود.
این موزه بزرگ دارای صدها نمونه تیپ از جمله هلوتیپ، آلوتیپ و پاراتیپ های مختلف است که بر ارزش علمی آن می افزاید. بخش تحقیقات رده بندی حشرات به کمک کتابخانه بزرگ و گنجینه ارشمند حشرات موزه از دهه های پیش مرجع رسمی تشخیص حشرات و آفات حشره ای بوده است و هم اکنون می کوشد مطالعه فون حشرات ایران را توسعه بخشیده و روز به روز بر غنای علمی و ویژگی های کمی و کیفی موزه بیافزاید. . تا کنون بین 20 تا 25 هزار گونه و زیر گونه از حشرات ایران موجود در موزه شناسایی شده است.
موزه حشره شناسی
لازم به ذکر است موزه حشره شناسی هایک هر ساله پذیرای شماری از دانشجویان به عنوان کارآموز در رشته های مختلف تاکسونومی حشرات و نیز محل مراجعه محققان و کارشناسان حشره شناسی و استادان و دانشجویان دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی است.
آدرس: تهران , بزرگراه چمران , خیابان تابناک , موسسه تحقیقات رده بندی حشرات
برای اطلاعات بیشتر با شماره ی22401242 تماس حاصل فرمائید و نامه درخواست بازدید را به شماره 22402570 فکس کنید.

 

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 14:48