موزه جواهرات ملی تهران

719 دفعه

موزه جواهرات ملی با مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع در سال 1334 در خیابان فردوسی تهران بنا شد.
تا قبل از دوره صفوی پادشاهان ایرانی نسبت به جمع‌آوری جواهرات و سنگ‌های زینتی اقدام نکرده بودند اما در دوران صفوی، سفیران ایرانی به دستور پادشاهان اقدام به خرید جواهرات از کشورهای مجاور کردند.

پس از حمله افغان‌ها به ایران بسیاری از این جواهرات به افغانستان منتقل شد که با همت نادرشاه بخش زیادی از آن‌ها به ایران بازگردانده شدند.
پس از قتل نادر شاه یکی از سردارانش به نام احمد بیگ افغان ابدالی، جواهرات خزانه را غارت کرد و بخشی از این جواهرات که الماس کوه نور هم جزء آنها بود هرگز به ایران بازگردانده نشد.
در دوران قاجار جواهرات گردآوری و بخشی از آن‌ها بر تاج کیانی و کره جواهر نشان و تخت نادری سوار و مرصع گردید و در کاخ گلستان محافظت می‌شد. در دوره رضا شاه پهلوی، جواهرات سلطنتی به زیرزمین کاخ مرمر منتقل شده و در سال ۱۳۱۶ و پس از تکمیل ساختمان بانک ملی ایران قسمت عمده این جواهرات به موزه بانک ملّی منتقل و پشتوانه اسکناس گردید، بعدها این جواهرات به عنوان وثیقه دولت بابت بدهی به بانک قرار گرفت.
این خزانه در ساختمان بانک مرکزی ایران قرار دارد و به صورت موزه نیز استفاده می‌شود. بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دوره صفوی، دورهٔ افشار، قاجار و پهلوی در این موزه به نمایش گذارده شده‌است. چند نمونه از گنجینه‌های این موزه عبارتند از:
الماس دریای نور
الماس دریای نور جواهری صورتی رنگ با وزنی معادل 182 قیراط است. الماس کوه نور، که اکنون بر روی تاج پادشاهی ملکه الیزابت در انگلستان است، زوج الماس دریای نور است که هردو از متعلقات نادرشاه بودند.

 

الماس دریای نورجقه نادری
جقه نادری آراسته به الماس و زمرد، 33 مثقال و 16 نخود وزن دارد که از زیباترین جواهرات جهان محسوب می‌شود.

جقه نادریتاج فرح پهلوی
در ادامه سیاست‌های اعطای آزادی به زنان ایرانی، محمدرضا پهلوی تصمیم گرفت تا با تاجگذاری همسرش شهبانو فرح در مراسم جشن تاجگذاری حرکتی نمادین انجام دهد.

تاج فرح پهلویکره جواهرنشان
کره جواهرنشان در سال 1291 به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد که از زمرد و یاقوت برای نشان دادن خشکی و دریا استفاده شده است.

کره جواهرنشانتخت طاووس
تخت طاووس در سال 1216 و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و از طلا و جواهرات قیمتی در ساخت آن استفاده شده است.

تخت طاووس

آخرین ویرایش در شنبه, 02 شهریور 1398 10:51