تماشاگه پول تهران

660 دفعه

تماشاگه پول اولین موزه تخصصی و دائمی سکه و اسکناس در ایران است که در تاریخ 1376/4/17 توسط اداره موزه‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افتتاح شد. این موزه در محوطه‌ای با مساحت 700 متر مربع، 1400 سکه، 750 قطعه اسکناس و تقریبا 200 قطعه اشیاء قدیمی غیر از سکه را به نمایش گذاشته است.

 موزه پول تا سال 1385 خورشیدی در بلوار میرداماد، نرسیده به پل میرداماد در ساختمان دفینه قرار داشت اما از این سال تا کنون، در پارک ارم مستقر گردید.

 

تماشاگه پول تهرانتماشاگه پول شامل سه بخش است: بخش ماقبل پول، سالن‌های مربوط به تاریخ سکه و سالن‌های مربوط به تاریخ اسکناس
یکی از آثار جالب توجه این موزه سکه‌ای بسیار قدیمی به نام «لیدی» می‌باشد که متعلق به 514 سال قبل از میلاد مسیح و جزءاولین سکه‌های موجود در جهان می‌باشد. جنس این سکه ارزشمند آلیاژی به نام الکتروم (از ترکیب طلا و نقره) است و در شرایط بسیار ویژه‌ای در موزه نگهداری می‌شود.

تماشاگه پول تهرانیکی دیگر از گنجینه‌های این مرکزاسکناس‌هایی به ارزش هزار تومان است که متعلق به دوره ناصرالدین شاه می‌باشد. اسکناس‌هایی که هیچ‌گاه در بازار مصرف نشد و مردم نیز آن‌ها را ندیده بودند زیرا این اسکناس‌ها فقط در خزانه و به عنوان پشتوانه ملی نگهداری می‌شدند.
در سال 1378 بخش جدیدی با عنوان سکه و اسکناس کشورهای مختلف با هدف اطلاع‌رسانی عمومی افتتاح شد که این بخش شامل: پرچم، نقشه و اطلاعات پولی کشورهای مختلف می‌باشد.
تماشاگه پول علاوه بر سالن‌های نمایش از بخش‌های دیگری نیز تشکیل شده است که عبارتند از: کتابخانه تخصصی، بانک اطلاعات نگارخانه، کتابفروشی، سالن اجتماعات، چایخانه و نمایشگاه‌های متفرقه.

تماشاگه پول تهرانبازدید از این موزه یادآور تمدن ایران است زیرا در زمانی که بسیاری از کشورها مبادلات اقتصادی خود را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌دادند، در ایران و قلمروی پهناور آن، سکه‌های متعدد با نام‌های گوناگون و ارزش‌های متفاوت (طلا و نقره) ضرب می‌شد.
ویترین‌هایی که برای نمایش اشیای موزه به کار رفته‌اند، متناسب با دوران ساخت و تولید اشیا، متفاوت هستند و چنین به نظر می‌رسد که بازدیدکنندگان در تاریخ قدم می‌زنند.

آدرس:

کیلومتر 4 اتوبان تهران، کرج- مجموعه ارم سبز- موزه پول ایران

آخرین ویرایش در شنبه, 02 شهریور 1398 11:43