حمام خان سنندج

451 دفعه

حمام خان سنندج یکی از بناهای تاریخی استان کردستان با ویژگی‌های خاص معماری است .حمام خان حمامی است قدیمی متعلق به دوره قاجار در سنندج، که به دستور والی کردستان در بافت قدیمی شهر ساخته شدکه در ضلع شمالی بازار سرپوشیده سنندج و در مجاورت مسجدی به نام مسجد داروغه قرار دارد.
این حمام از گذشته تاکنون با توجه به موقعیت خاص آن با بازار ارتباط نزدیک داشته است، راه‌های دسترسی به این بنا از طریق خیابان‌های انقلاب و طالقانی و از سمت میدان انقلاب امکان‌پذیر است.
از راه‌های دیگری نیز از سمت خیابان چهار باغ و کوچه های پشت بازار و از سمت شمال میدان سنندجی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد و به عبارتی حمام در بافت قدیمی و هسته مرکزی شهر واقع شده است.

پیشینه تاریخی حمام:

ساخت حمام در کشور ایران سابقه‌ای دیرپا دارد، بقایای قدیمی ترین حمام مربوط به تخت جمشید است، در دوره های اشکانی و ساسانی حمام‌ها عمدتاً در مجاورت کاخ‌ها و حتی در داخل آنها و محلات شهرها ساخته شده‌اند.
در دوره اسلامی ساخت حمام به روال گذشته و حتی به شیوه‌ای که نمونه های آن امروزه طی کاوش های باستان شناسی کشف شده، تداوم یافت.
آثار معماری حمام‌های موجود نشانگر توجه ایرانیان به موضوع بهداشت فردی و اهمیت گذران بخشی از وقت در فضایی توام با آثار هنری که در آرامش روح تاثیر داشته است، می باشد.
ایرانیان در ساخت حمام ذوق و سلیقه خاصی به خرج داده‌اند که تزئینات معماری حمام‌ها گواهی بر این ادعاست، در هر شهری که دارای محلات و کوی های مختلفی بوده، حمام‌هایی هم در مرکز محله و کنار مساجد وجود داشته است به همین دلیل حمام های بسیاری در محلات قدیمی شهرهای ایرانی باقی مانده است.
بافت قدیمی شهر سنندج دارای محلات متعددی است که به تبع آن حمام‌های مختلفی در آنها قرار داشته و تعدادی از آنها هم باقی مانده که از جمله آنها می‌توان به حمام خان اشاره کرد.
حمام خان سنندج در مجاورت بازار قرار گرفته و بنا به نوشته مورخین محلی کردستان در کتبی همچون تحف ناصریه نوشته میرزا شکرالله سنندجی، حدیقه ناصریه میرزا علی‌اکبر وقایع‌نگار، تاریخ اردلان مستوره کردستانی، زبده التواریخ سنندجی نوشته قاضی محمد شریف، لب‌التواریخ خسرو بن محمد و کتاب‌های دیگر به موضوع ساخت کهن‌دژ(قلعه) بازار، مساجد، حمام و بناهای مختلف در زمان ساخت دوباره شهر سنندج به عنوان مرکز ایالت کردستان توسط سلیمان خان اردلان والی کردستان اشاره شده است.
به نظر می رسد که این بنا یکی از مکان های عالی و باشکوه شهر سنندج با توجه به سن نوشته آن مربوط به دوره حاکمیت امان الله خان اردلان والی کردستان بوده و کار ساختمانی آن در سال 1220 هجری قمری به اتمام رسیده است.

توصیف معماری حمام خان:

معماری حمام خان به سبک سایر حمام‌های دیگر ایرانی طراحی و ساخته شده و دارای بخش های مختلفی است که از جمله آنها سر در ورودی، هشتی، سربینه(حمام سرد)، میان در، بینه(حمام گرم)، خزینه، خلوتی، سرویس های بهداشتی و آب انبار اضافی است.
ترکیب بندی فضاهای حمام توام با آب نماها و حوض های زیبا و استفاده از آب قنات برای استفاده قابل تامل است، کف حمام سنگ مرمر است و از راه و درپوش حمام سرد سنگ تیشه‌ای منطقه است سقف تمام فضاهای حمام از ترکیب طاق و گنبد است که در استحکام و ایستایی ساختمان بسیار موثر بوده و مصالح مورد استفاده آن نیز عموما از سنگ و آجر و آهک به صورت بسیار گسترده است و ملات آبی در این ساختمان نقش اول را داشته است.

حمام خان سنندج

تزئینات معماری حمام:

ویژگی بارز دیگر این حمام تزئینات پرکار آهک‌بری با نقش و نگار متنوع و کاشی‌کاری هفت رنگ با موضوعات متنوع است تمام سطوح داخلی فضاهای حمام سرد و حمام گرم، خلوتی ها و حتی خزینه با نقوش مختلف آهک‌بری شده است.
نقش پرندگان به صورت جفت و استفاده در سطح گسترده از نقش شیر و طاووس که طاوس‌های آهکبری شده در نوع خود کم‌نظیر هستند در حمام های گرم و سرد در دو طرف به طور قرینه استفاده شده است.
مرمت و احیا و تغییر کاربری:
حمام خان سنندج در سال 1377 توسط اداره کل میراث فرهنگی وقت تملک شد و کار مرمت و حفاظت از آن از سال 1378 آغاز شد.

حمام خان سنندج

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 15:41
محتوای بیشتر در این بخش: « روستای اورامانات کردستان