باغ فین و حمام فین کاشان

2198 دفعه

باغ فین و حمام فین کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی در روستای فین کوچک قدیم در 6 كیلومتری جنوب شهر كاشان قرار دارد. این بنا از با ارزش ‌ترین آثار تاریخی كاشان است و متعلق به دوران صفوی است كه بر روی بناهای دوره دیلمی ساخته شده و از نظر باغ آرایی و آب رسانی دارای اهمیت ویژه‌ ای است. حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه‌نشین بناهایی هستند که پس از دوران صفویه به ابنیه باغ افزوده شده ‌اند.
باغ فین یکی از مهمترین نمونه باغ‌های ایرانی است که همچنان زنده و پابرجاست. وجود عناصر آب و درخت که عناصری پویا هستند در کنار ابنیه که عناصر ثابت معماری هستند، هویتی زنده به این اثر فرهنگی و تاریخی بخشیده‌ است. میراث فرهنگی ایران طراح باغ را غیاث ‌الدین جمشید کاشانی می‌ داند در صورتی که منابع دانشگاهی طراح باغ را شیخ بهایی معرفی می‌ کنند.


باغ فین با وسعتی بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برج های استوانه شکل محصور شده‌ است.بناهای این باغ شامل سر درب ورودی و برج و باروی آن، شتر گلوی صفوی در میانه باغ، شتر گلوی فتح علی شاهی و اتاق شاه نشین در جنوب شرقی باغ، موزه ‌در غرب باغ و حمام ‌های كوچک و بزرگ و كتابخانه در شرق باغ می باشد. در مقایسه با بسیاری از باغ‌ های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌ شود.
در جنوب باغ فین چشمه آبی موسوم به چشمه سلیمانیه، با قریب به دوازده سنگ آب وجود دارد. آب آن فوق العاده صاف است ولی به واسطه داشتن بعضی املاح برای آشامیدن مناسب نیست. آب چشمه فین به واسطه كیفیت های خاص خود مانند صافی و پاكی و روشنایی كم نظیر و همچنین كیفیت ثابت و تغییر ناپذیرش همواره مشهور و ضرب المثل بوده است. همچنین آب جاری در جوی‌ ها، استخرها و حوض های باغ از چشمه سلیمانیه تامین می‌شود.


حمام فین کاشان که در باغ فین قرار دارد همان مکان تاریخی است که ناصرالدین‌شاه در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند مشهور است.
در سال ۱۳۳۷ شمسی، گروهی از شخصيت‌های كاشانی و نطنزی گرد هم می‌آيند و پس از تشكيل انجمن حفاظت آثار باستانی كاشان و نطنز تصميم می‌گيرند موزه‌ی ملی كاشان را در ضلع غربی باغ و روی مخروبه‌های خلوت نظام‌الدوله احداث کنند تا اينكه در سال ۱۳۴۶ شمسی به همت و كمك‌های دوست‌داران فرهنگ و هنر، موزه‌ی ملی كاشان راه‌اندازی می‌شود.
باغ فین و حمام فین کاشان در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است و کار ثبت جهانی این اثر که از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شده بود، چندین سال به طول انجامید و سرانجام در زمستان ۱۳۸۹، مرحله اول ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو به انجام رسید.

دسترسی به باغ فین از طریق خیابان امیرکبیر صورت می‌پذیرد وسایل نقلیه عمومی از جمله مینی ‌بوس و سواری از مرکز شهر کاشان این دسترسی را تامین می‌ کنند.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1398 15:04