بهشت گمشده یا تنگ بستانک در شیراز

2338 دفعه

 بهشت گمشده شیراز (تنگ بستانک) کجاست؟

بهشت گمشده شیراز یا تنگ بستانک منطقه ای خوش آب و هو و سرسبز در منطقه کامفیروز فارس با جاذبه های طبیعی شگفت انگیز، به مانند قطعه ای از بهشت بر روی زمین می درخشد. بهشت گمشده یاتنگ بستانک شیراز از جاذبه های شگفت انگیز طبیعی فارس است که در منطقه کامفیروز در فاصله 120 کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد.
بهشت گمشده فارس در منطقه ای به وسعت 20 هزار هکتار واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا یک هزار و 740 متر است.این منطقه در حوزه آبخیز سد درودزن واقع است.این دره سرسبز از کوه های نسبتا مرتفعی در مرز انتهای دهستان های کامفیروز و بیضاء )شهرستانهای مرودشت و سپیدان) به طرف دشت کامفیروز کشیده شده است.
بهشت گمشده که زیبایی انبوه درختان و پرآبی رودخانه‌هایش چشم هر بیننده را می‌نوازد و میهمانان را به تحسین و تکریم آفرینش گر هستی وا می دارد ازمناطق حفاظت شده استان فارس است. پوشش گیاهی مناسب، آبشارهای کم ارتفاع طبیعی و آب فراوانی که از مظهر چشمه ها از کوه در مسیر دره به طرف پائین سرازیر می شود موجب شده که این منطقه از زیبایی شگفت انگیزی برخوردار باشد.

چرا تنگه ی بستانک بهشت گمشده نام گذاری شده؟

تنگ بستانک درگذشته بیشتر شهرت محلی داشت و منطقه ییلاقی بخش‌های کامفیروز و بیضا محسوب می‌گردید. در گذشته مهم‌ترین سودمندی آن برای روستاه‌های پایین دست استفاده از منابع آب برای مصرف شرب، کشاورزی و گردشگری موردی جوامع محلی بوده‌است وتا اواخر دهه ۵۰ برای شهرنشینان نامی ناآشنا بوده و کمتر مورد استفاده گردشگری فشرده قرار گرفته‌است، اما از اوائل دهه ۶۰ این منطقه به‌تدریج توسط گروه‌های کوهنوردی و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیبایی‌های خیره‌کننده و چشم‌انداز طبیعی منحصربه‌فرد، توسط بازدیدکنندگان علاقه‌مند، بهشت گمشده نام‌گذاری گردید.

بهشت گم شده شیراز

چرا باید به دیدن این منطقه برویم؟

در کمتر منطقه‌ای این همه منظره‌ چشم‌نواز در یک جا جمع شده. از روستای بیضا و روستا کامفیروز که بگذرید، کوچه باغ‌ها و کشتزارها را هم که پشت سر بگذارید، منظره‌های تماشایی شروع می‌شوند. دریاچه‌ سد درودزن، جنگل‌های بلوط، روستاهای دیدنی و شالیزارهای سرسبز، گردشگران زیادی را در روزهای تعطیل راهی این منطقه می‌کند.
يكي از ويژگي‌های بهشت گمشده بسترسنگي كف دره است كه رويشگاه درختان چنار، گردو و گياهان سايه پسند است. اين درختان درفضای كم نور تنگ بستانک برای دسترسي به نور،دررقابت هستند و قامت بلند و تاج پوشش به هم پيوسته‌اي دارند. زيست بوم آبي درياچه پشت سد درودزن، مهمترين زيستگاه آبي بخش كامفيروز است كه زيستگاه جانبي منطقه حفاظت شده تنگ بستانك مي‌باشد. اين درياچه آب شيرين، زيستگاه دو گونه از ماهيان بومي و سه‌گونه از كپور پرورشي است و از مكان‌هاي حائز اهميت براي زمستان گذراني پرندگان مهاجر مي باشد

حیات وحش در بهشت گمشده فارس (تنگ بستانک) :

خرس قهوه ای- کفتار- رودک- راسو- گربه وحشی- بز- و پازن- خارپشت ایر انی- سنجاب ایرانی- هامستر دم دراز- خرگوش- روباه- شغال و گراز- کبوتر جنگلی- کبک و انواع پرندگان شکاری از مهره داران شناسایی شده در این منطقه می باشد.

پوشش گیاهی بهشت گمشده فارس (تنگ بستانک) :

بلوط- بنه- ارس- بادام کوهی- زالزالک- دافنه- کیکم- تنگرس- ارژن- بو مادران- درمنه- اویش- دنایی و اویش شیرازی.

جاذبه های توریستی بهشت گمشده شیراز (تنگ بستانک) :

وجود روستاهای زیبای جنوب تنگ بستانک مانند ساران و کهکرون با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد. موقعیت جغرافیائی اثر طبیعی تنگ بستانک در مجموعه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب استان و امکان ارتباط جاده‌ای که با یادمان های تاریخی تخت‌ جمشید، نقش رستم و پاسارگارد از یک طرف و چشم‌اندازهای طبیعی آبشارمارگون و تنگ براق از طرف دیگر، امتیاز ویژه‌ای برای بخش ایرانگردی و جهانگردی استان فارس است که در خور توجه و اهمیت می باشد  

آبشار اول تنگ بستانک شیراز :

به نقل از محلی ها حجم آب زمانی بسیار بالا بوده و کل بستر را فرا می گرفته است. در طول مسیر دو لوله فلزی ۶ اینچ به چشم می خورد که لوله انتقال آب روستاهای پایین دست است که از سرچشمه تنگ بستانک کشیده شده است
با ادامه مسیر پس از طی ۲٫۷ کیلومتر به سرچشمه می رسیم. آب فراوان و محل کمپ مناسب، ما را به اطراق کردن تشویق می کند. اینجا یک دو راهی است. سمت راست تقریبا تنگه رو به اتمام است و با عبور از دامنه در یک پاکوب مشخصی ابتدا باغ های سیب و گردو و سپس خانه های روستای جیدرزار(Jiderzar) دیده می شودبهشت گمشده یا تنگ بستانک در شیراز

 

روستای جیدرزار:

در انتهای تنگه یک 2راهی دیده می‌شود که یکی از آنها به روستای «جیدرزار» می‌رسد . ساکنان مهمان‌نواز این روستا به زبان لری صحبت می‌کنند و پوشش عشایری دارند.
روستایی با اهالی خونگرم و با محبت که راه جاده ای آنها از سوی سپیدان است و تردد محلی آنها همین مسیر تنگ بستانک است. بعضی از بچه های روستا در این مسیر با حمل بار مسافران با چارپایان مشغول هستند و بقیه به دامپروی و باغداری.
جیدرزار در مجاورت کامفیروز قرار دارد و دارای بافت نیمه‌پلکانی است و آب و هوای ییلاقی و دلنشینی برای بومگردان و طبیعت‌گردان فراهم کرده است
بافت قدیمی روستا که از سنگ و گل ساخته شده همچنان محفوظ باقی مانده است و در اطراف روستا باغ سیب، گردو و ... نیز به چشم می‌خورد.
برای رسیدن به جیدرزار نیاز به پیاده‌روی است، این روستا از هیچ طرف به جاده منتهی نمی‌شود و برای رسیدن به آن از بهشت گمشده باید 2 ساعت پیاده‌روی کرد

جاذبه‌های نزدیک بهشت گمشده فارس:

یک ویژگی خوب این منطقه‌ ییلاقی نزدیکی‌اش به چند جاذبه‌ گردشگری مهم است.
رود کر، بزرگترین رود استان فارس که در بهار خیلی تماشایی ست و سد دوردزن هم در مسیرش قرار دارد، از جاذبه های نزدیک است.
فاصله‌ تنگ بستانک تا تخت جمشید ۲ساعت، تا نقش رستم یک ساعت و ۵۰ دقیقه
تا آبشار مارگون دو ساعت و ۴۰ دقیقه، و تا تنگ براق یک ساعت و ربع است.
اگر تمایل به رفتن به بنای جهانی تخت جمشید، تنگ براق و نقش رستم داشته باشید می‌توانید از بهشت گمشده این مسیرها را نیز در پیش بگیرید و سفر پربازدیدتری داشته باشید.

مناظر چشم نواز مسیر بهشت گمشده فارس :

با پیش گرفتن مسیر مرو دشت جاده از این به بعد حال و هوایی دیگر دارد از سویی شالیزار و از سویی دیگر وارد جنگل های بلوط می شوید و در ادامه با گذر از کنار سد درود زن به کامفیروز می رسد..
مناظر مسیر کامفیروز. شالیزارهایی که با آب رود کر سیراب می شوند
در میانه راه جاده از کنار سد درودزن عبور می کند.

چه وسایلی همراه ببریم؟

کفش مناسب پیاده‌روی و کوه‌پیمایی، کلاه، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، جعبه‌ی کمک‌های اولیه، عصای کوهنوردی یا باتوم، لباس اضافی، کوله پشتی با آب و غذای سبک همراه داشته باشید.

بهترین فصل سفر به بهشت گمشده فارس (تنگ بستانک) :

در حال حاضر در حدود ۶ ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدکنندگان به منطقه مراجعه می‌کنند.تنگه‌ بهشت گمشده در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. تابستان‌ها هوای خشک و زمستان‌ها آب و هوای سرد و برفی دارد. بنابراین، بهترین زمان سفر به تنگ باستانک از اردیبهشت تا آخر مرداد ماه است.

مکان های اقامتی در بهشت گمشده فارس :

می‌توانید کمی پول بدهید و در جای مناسب چادر بزنید و شب را در تنگ باستانک بمانید. سرویس بهداشتی، باربیکیو و نیمکت هم وجود دارد.
دو هتل ۳ ستاره در مرودشت وجود دارد که امکاناتشان مناسب است. یکی هتل مجتمع جهانگردی تخت جمشید و دیگری هتل آپادانا تخت جمشید.

مسیر دسترسی بهشت گمشده فارس :

در جاده‌ی شیراز به یاسوج، بعد از روستای گویم و شهر آسپاس، به دوراهی می‌‌رسید. راه مستقیم به سمت یاسوج می‌رود، اما شما سمت چپ را در پیش بگیرید که جاده‌ی مرودشت است. مسیر باصفایی در انتظارتان است. در این راه از کنار سد درودزن می‌گذرید و به کامفیروز می‌رسید تابلوی راهنمایی به سمت کامفیروز و دشت گمشده وجود دارد.
مسیر دسترسی به تنگ بستانک از میان روستاهای بیضا و کامفیروز و کوچه باغ‌ها مزارع و باغات اولین جاذبه‌ای است که گردشگران درسفر به بهشت گمشده تجربه می‌کنند.
پیش از ورود به تنگ باستانک، یک پارکینگ وجود دارد که ماشینتان را می‌توانید انجا بگذارید و پیاده به مسیر ادامه بدهید. در ابتدای منطقه پارکینگی وجود دارد که با توجه به حجم بالای گردشگر در روزهای آخر هفته بسیار شلوغ و گاه بینظم است و ممکن است جلوی ماشین ها پارک کرده و راه خروج را هم ببندند. ابتدای مسیر تا آبشار کف سازی شده است و پس از عبور از پل، مسیر از زیر درختان و بستر پهن و رسوبی رودخانه عبور می کند که صحنه های بسیار چشم نوازی است.

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 03 تیر 1398 14:08