روستای نایبند طبس در دل کویر

1493 دفعه

روستای نایبند طبس در استان خراسان جنوبی شهرستان طبس ، بخش دیهوك قرار دارد. این روستا به ماسوله کویر معروف است و جهانگردی نیست که زیبایی روستای نایبند را نستوده باشد.

نایبند با بافتی سنتی و خشتی در دل کویر و وجود درختان نخل و مركبات از قبیل پرتقال ، نارنگی و نارنج ، چشم اندازی زیبا و با شكوه به این روستای داده و هر ساله گردشگران زیادی برای  بازدید بازدید از این منطقه می­آیند.

بافت روستای نایبند با توجه به شکل معماری ساخت روستا که در واقع بام یک خانه نقش حیاط خانه بالادست را ایفا می کند به «ماسوله کویر» معروف است. این خانه ها با استفاده از گل، شاخ و برگ درختان از قبیل نخل و درختان منطقه بر فراز تپه صخره ای و به صورت پلکانی ساخته شدند. سازه های بسیاری از سقفهای روستای نای بندان از چوب و الیاف درختان است كه باعث خنكای بیشتر در تابستان و كاهش ضریب تخریب هنگام زلزله است .

روستای نایبند در جنوب شرق طبس، واقع بر دامنه کوهستان و مشرف بر دشت‌های بی انتهاست و چشم انداز بی نظیری دارد. این روستا در حدود 145خانوار و كمی بیش از 500 نفر سكنه دارد و به دلیل دوری روستا از مراکز شهری و مرکز بخش خوشبختانه بافت تاریخی آن تاکنون دستخوش تحولات و آسیب جدی نشده است. با وجود تمایل مردم به زندگی ماشینی و زندگی مرفه هنوز زندگی در کوچه ها و معابر بافت تاریخی نایبند جریان دارد و مردم در خانه های قدیمی سکونت دارند.

در كنار روستای نای بند اتاقكهایی سنگی به چشم می خورد كه به بافت سنتی و تاریخی روستا می افزاید . علاوه بر این، روستا دارای برج های دیده بانی برای حفاظت از هجوم یاغیان در گذشته به روستاست.

روستای تاریخی نایبند باغ ها و مزارع طبیعی بسیار زیبایی دارد که محصولاتی مانند خرما پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج از جمله محصولات عمده آن است.وجود حیات وحش نایبندان در کنار این روستا باعث شده علاوه بر حضور گردشگران فرهنگی و تاریخی، منطقه شاهد حضور گردشگر علمی نیز باشد. فرصت سفر به این منطقه زیبا را  از دست ندید و در سفر خود حتما طبس و پدیده‌های نادرآن را ببینید.

با پیگیری های اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس پرونده ثبت بافت تاریخی روستای نایبند تکمیل و در کمیته ثبت استان بافت مذکور به ثبت رسید تا در چند ماه آینده در فهرست ملی بافت های تاریخی کشور به ثبت خواهد رسید.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 14:09

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.