جنگل های معروف گلستان

930 دفعه

منطقه جنگلی سوگله معروف به تپه هزار پیچ

تپه پر پیچ و خم سوگله که به «هزارچم»، «هزار پیچ» یا «هزار خم» معروف است، در ورودی غرب گرگان قرار گرفته و به دلیل ارتفاع بلند آن نسبت به سایر نقاط شهر گرگان، فرستنده‌های اصلی و مخابراتی این شهر بر بلندای آن مستقر شده است. هزارپیچ، با درختان متنوعی پوشیده شده است و در گذشته‌های دور به نام «سوگله» یا سرو گله شناخته می‌شد و عده‌ای آن را «بام گرگان» هم می‌نامند که بعد از ناهارخوران و جنگل النگدره، از دیدنی‌ترین نقاط گرگان است.

منطقه جنگلی سوگله معروف به تپه هزار پیچ

پارک جنگلی کردکوی

پارک جنگلی امام رضا (ع) در فاصله چهار کیلومتری جنوب شهر کردکوی واقع شده و مساحت آن ۵۴ هکتار است. این پارک تفریحی در منطقه جنگلی «پلنگ پا» و درمیان درختان انبوه پهن برگ خزری قرار دارد و هرساله شمار زیادی از زائران حرم امام رضا (ع) ساعاتی از سفر خود را به استراحت در این پارک زییا می‌گذرانند.

هوای معتدل و خنک، درختان سر به فلک کشیده، فراز و نشیب‌های طبیعی جنگل و عبور رودخانه از وسط پارک و نیز سد «بنه شله» جذابیت‌های خاصی به این پارک بخشیده است. پوشش گیاهی پارک جنگلی کردکوی از نوع درختان پهن برگ مثل ممرز و انجیلی همراه با گونه‌های راش، بلوط، افرا، توسکا و لرگ تشکیل شده است. در این بوستان سوئیت، آلاچیق، مهمان‌سرای اقامتی، رستوران، سالن‌های پذیرایی، توقفگاه (پارکینگ) و ایستگاه‌های اقامتی موقت برای استفاده گردشگران ایجاد شده است.

پارک جنگلی کردکوی

پارک جنگلی دلند

پارک جنگلی دلند در فاصله ۱۱ کیلومتری غرب شهرستان آزادشهر و در کنار جاده اصلی تهران - گرگان - مشهد واقع شده است، این پارک ۴۵۰ هکتار مساحت دارد و واژه دلند به معنای منطقه پوشیده از جنگل‌های انبوه است. این پارک جنگلی امکانات تفرجگاهی مناسبی از قبیل میز، نیمکت، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نمازخانه دارد که مورد استفاده مسافران و گردشگران بین راهی قرار می‌گیرد. پارک جنگلی دلند پوشیده از درختان با ارزش جنگل های شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی بوده و بخشی از این بوستان بعنوان ذخیره گاه جنگلی به ثبت رسیده است.

پارک جنگلی دلند

پارک جنگلی شبنم

پارک جنگلی «شبنم» واقع در شهر نوده خاندوز ازتوابع شهرستان آزادشهر یکی دیگر از نقاط دیدنی و تفریحی استان گلستان است که در حاشیه مسیر آزادشهر - شاهرود واقع است و با توجه به زیبایی و چشم انداز منحصر به فرد خود در ایام و مناسبت‌های مختلف سال پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگران است. این پارک جنگلی چند سالی است که به همت شهرداری نوده خاندوز بازسازی و به امکانات رفاهی برای مسافران و گردشگران و مردم این دیار تجهیز شده و از آب و هوای مطلوب برخوردار است. پارک جنگلی شبنم بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر قرار دارد و دیواره و پله‌های سنگی این پارک مناظری زیبا به ویژه در شب بوجود می‌آورد.

پارک جنگلی شبنم

جنگل چهل چای مینودشت

یکی دیگر از زیباترین تفرجگاه‌های گلستان، پارک جنگلی «تنگه چهل چای» مینودشت است، این پارک یکی از مناظر و جاذبه‌های طبیعی در حاشیه این شهر بوده و مکان مناسبی برای بهره‌برداری مسافران نوروزی از طبیعت است. پارک جنگلی تنگه چهل چای که به بهشت هم معروف است در فاصله هفت کیلومتری شهر مینودشت قرار دارد و باتوجه به دسترسی آسان، جاده آسفالت، محوطه‌سازی، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی و فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران‌های سنتی موقعیت مناسبی برای تفرج مسافران نوروزی و اهالی منطقه شناخته می شود.

جنگل چهل چای مینودشت

آخرین ویرایش در یکشنبه, 27 مرداد 1398 14:18

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید