موزه قاجار در تبریز

3188 دفعه

موزه قاجار در محله ششگلان شهر تبریز قرار گرفته ‌است. این موزه در سال ۱۳۸۵ خورشیدی پس از مرمت و بازسازی به طور رسمی راه‌ اندازی شد. این بنا در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده و با شماره ۱۷۴۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید.

خانه گروسی در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری حسن‌علی گروسی مقلب به امیر نظام گروسی (سیاستمدار، دیپلمات، ادیب و خوشنویس دوره قاجار) و توسط وی ساخته شده ‌است.

مساحت کل این عمارت ۳۰۰۰ مترمربع است و ساختمان آن در دو طبقه ساخته شده و ساختمان مشتمل بر 2 حیاط اندرونی و بیرونی بوده که باغچه‌ها و حوض ها، زیبایی آن را دو چندان کرده است. ۱۶ ستون با سرستون های زیبا ایوان سراسری را نگه داشته ‌اند. در طبقه بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه ‌های رنگی، گچبری‌ های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه کاری ها و گچبری های تالارهای داخلی وطنبی ‌ها به زیبایی مجموعه می‌ افزایند.

موزه قاجار در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامی از جمله شهریار، قطران، اسدی طوسی، فاریابی و ثقة الاسلام است قرار دارد.همچنین این موزه شامل تالار های  سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی، خاتم، سنگ، اسلحه، رجال و فرامین، معماری و شهرسازی ، تالار قفل و تالار فانوس می باشد.

نشانی: تبریز - خیابان ششگلان - جنب بیمارستان کودکان- پشت مدرسه شیخ عطّار

تلفن: 5236568-0411       

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 15:09