منطقه گردشگری آینالو در کلیبر

4350 دفعه

منطقه حفاظت شده آینالو در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر کلیبر و در ۱۵ کیلومتری روستای عاشقلو (ساحل ارس) از توابع بخش خداآفرین شهرستان کلیبر و در ناحیه شمال غربی شهرستان کلیبر واقع گردیده است . منطقه گردشگری آینالو، خود بخش کوچکی از منطقه‌ی حفاظت شده‌ی هشتاد هزار هکتاری ارسباران به شمار می‌رود.

آینالو منطقه کوهستانی و جنگلی سر سبزی است که طبیعت زیبایی دارد و این محدوده حفاظت شده، به دلیل دارا بودن شرایط اقلیمی و آب و هوای معتدل کوهستانی، پوشش گیاهی و جنگلی بسیار انبوه و منحصر به فرد دارد. ارتفاع آن از سطح دریا، در حدود ۱۵۰۰ متره و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد.

منطقه حفاظت شده‌ یا گردشگری آینالو نام خود را از روستای آینالو گرفته است. البته نام روستا نیز از بنایی دو طبقه همراه با بخش هایی مانند ایوان سراسری، شش برج، مانند قلعه‌های قدیمی فرانسه و به سبک عمارت‌های قرن نوزدهم اروپا و روسیه که توسط تاجر معروف ارمنی (طومانیاس) در زمان قاجار ساخته شد می‌آید.

منطقه گردشگری آینالو با طبیعتی سحرانگیز و بسیار زیباست که آب و هوای آن در فصل بهار و تابستان دلپذیر و مطبوع و زمستان آن سرد است. طبیعت این منطقه هر بیننده ای را بر سر ذوق می آورد که نخستین ویژگی برجسته اش دست نخوردگی و بکر بودن طبیعت آن است و قدمت آن به پیش از عصر یخبندان می رسد و یکی از چند زیست بوم غنی بر روی کره زمین است.

آب و هوای آن در فصل بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و زمستان آن سرد و طبیعت این محدوده بسیار زیبا و سحرانگیزه و هر بیننده ای را به ذوق می‌آورد. نخستین ویژگی برجسته اش دست نخوردگی و بکر بودن طبیعت آن است و قدمت آن به پیش از عصر یخبندان می‌رسد و یکی از چند زیست بوم غنی بر روی کره زمین است.

این منطقه پوشیده از جنگل ، استیپ و سایر پوشش‌های گیاهی از جمله بلوط، ممرز، افرا، گیلاس وحشی، سرخدار، بارانک، نارون، ارس، گردو، گلابی وحشی، زالزالک، انار و … است. علاوه بر تنوع عظیم گیاهی جنگل های منطقه، عمده ترین گونه های پستانداران و پرندگان حمایت شده یا کمیاب را نیز در چتر حمایت خود دارد. در حال حاضر 17 گونه ی حیوانی در منطقه در خطر انقراض هستند که سیاه خروس، اردک سر سفید، میش مرغ قره قشلاق و پلنگ از مهمترین آنها هستند و تلاش برای حفظ نسل این جانوران ارزشمند و کمیاب ادامه دارد.

در مجاورت جاده کلیبر – عاشقلو (مسیر عباس آباد- آینالو – وایان) سه جاذبه گردشگری واقع شده است قلعه بابک، دره مکیدی و آینالو. آینالو در بکرترین قسمت از بخش‌های جنگلی ارسباران قرار گرفته است.

منطقه گردشگری آینالو از معدود مناطق کشور است که طبیعت زیبای آن دست نخورده باقی است. آنچه در منطقه حفاظت شده آینالو اهمیت فراوانی دارد ایجاد امکانات مناسب برای گردشگران است. از جمله این امکانات وجود کانکس‌های اقامتی است. سه چهار عدد کانتینر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به اینجا آورده شده که به صورت رایگان جهت استفاده در اختیار مسافران قرار میگیرد.

یکی از راه‌های دسترسی به آینالو از طریق جاده پارس آباد – جلفا می‌باشد. راه‌های منتهی به منطقه حفاظت شده آینالو نواری سبزرنگ از درختان و درختچه‌های بلند قامت می‌باشد. جاده آینالو از طرف عاشقلو تماماً آسفالت هست فقط مسیر فرعی به خود آینالو که حدود یک و نیم کیلومتر است خاکی است ولی از طرف کلیبر تا روستای اسکلو آسفالت و بقیه مسیر خاکی است. لازم به توضیح است که روستای تاریخی وایقان هم در همسایگی این منطقه قرار دارد.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 15:11