آبشار آسیاب خرابه جلفا

3247 دفعه

آبشار آسیاب خرابه يا خَراب دَييرمان يكي از زيباترين مناظر ديدني آذربايجان شرقي است که در شهرستان جلفا و درنزديكي مرز ايران با جمهوري آذربايجان واقع شده‌است.

آبشار آسیاب خرابه با ارتفاع آبشار اصلي حدود 10 متر و مساحت محوطه 200 مترمربع در حدود ۲۷ کیلومتری هادی‌شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای مینجان آباد، در حاشیه رود ارس قرار گرفته است.

آسیاب‌خرابه، آسیابی آبی بود که سال‌ها پیش مورد استفاده مردم منطقه قرار می‌گرفت، اما امروزه به علت تخریب بخش های عمده آن کاربردی ندارد و از این رو به «آسیاب‌خرابه» معروف است.

آسیاب‌خرابه از آبشارهای کوچک و بزرگ تشکیل شده که از بالای کوه به سمت پایین آن سرازیر می‌شود و  آب این آبشارها از چشمه‌های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می‌گیرد، تأمین می‌شود. تمام سطوح دیواره های آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر زیبا و دل انگیز را پدید آورده است. در اطراف چشمه‌ای که در آسیاب خرابه قرار دارد، درختان انجیر بسیار زیبایی روییده است که چشم‌اندازی دلپذیر به وجود آورده‌اند و در سمت راست دره آبشارهای فراوانی به وجود آمده است.

اين منطقه چشمه اي دارد كه آب آن از كوه كيامكي تامين مي شود. در اطراف چشمه، درختان انجير روييده اند، و منظره ای بسیار زیبا را پدید آورده اند. آب پس از تبديل به آبشاري بسيار زيبا، ته دره به يك رشته جويبار مي پيوندد و به سوي شمال دره جريان مي يابد. در سمت راست ته دره آبشارهاي فراواني به وجود آمده است.

صدها آبشار كوچك و بزرگ و صداي يكنواخت ريزش آب، چشم انداز بديع و هواي خنك، همه در کنار ه باعث شده که این منطقه گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

براي رسيدن به آبشار آسیاب خرابه بايد از جاده مرند-جلفا به هادیشهر (علمدارگرگر) وارد شد و با عبور از يك جاده خاكي در نوار مرزي ايران و جمهوري آذربايجان و گذشتن از يك جاده فرعي، به دره اي باصفا رسيد كه محل آسياب خرابه است. از تبريز تا جاده فرعي جلفا به علمدار 106 كيلومتر است. از علمدار تا آسياب خرابه 27 كيلومتر راه خاكي است.

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 15:27