کوه و دریاچه دالامپر در ارومیه

6998 دفعه

منطقه دالامپر در محل مرگور ارومیه معروف به آلپ ایران مجموعه ای از تپه ها و کوه های پر برف واقع در آذربایجان غربی است. کوه دالامپر با ارتفاع حدود ۳۵۰۰ متر در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار دارد. این کوه دارای یخچالهای چندین هزار ساله و دریاچه‌های طبیعی‌است، دریاچه‌های این کوه از ویژگی‌های خاص آن محسوب می‌شود که می‌توان در میان آنها از دریاچه‌های مامه شیخ، بنچول، دیمک نام برد. بهار و البته اردیبهشت ماه بهترین زمان برای صعود و لذت بردن از منظره‌های بی‌نظیر این کوهستان است.

منطقه دالامپر دارای 620 گونه گیاهی است؛ گون، آلبالوی وحشی و بادام کوهی نمونه ای از این پوشش گیاهی می باشد و پوشش گیاهی این کوهستان مشابه دیگر کوه‌های منطقه زاگرس معتدل است. همچنین گونه‌های جانوری یافت شده در ارتفاعات دالامپر گرگ، خرس قهوه‌ای، بز کوهی، عقاب، روباه، شغال، مار و خرگوش در ارتفاعات دالامپر هستند.

کوه دالامپر که جزء بکرترین مناطق کشور محسوب می شود، در نقطه ی صفر مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع شده و از قله‌ی آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده ‌است. از جاذبه‌های حیرت انگیز دامنه‌های دالامپر یخچال‌های چند هزار ساله و دالان‌های برفی است، حفره‌هایی که به واسطه جریان مداوم آب در میان برف‌ها به این شکل درآمده‌اند. جالب است بدانید از برفاب‌های این کوه رود پر آبی سرچشمه می‌گیرد که در دامنه ی این کوه به صورت آبشاری زیبا به نام «سوله دوکل» که معنای آن آبشار مه آلود است به پایین می‌ریزد، که یکی از بلندترین آبشارهای ایران است و شباهت زیادی به گنجنامه همدان دارد.

آبشاری که همه دوازده ماه سال را خروشان است و از بالای کوه ها و صخره های با ارتفاع بیش از 2000 متر سرازیر می شود. این آبشار، گل سرسبد زیبایی های بهشت ارومیه است. جایی که درخت و چشمه و کوه و صخره و گل و بوته و بلبل و نسیم و سرسبزی و هوای پاک همه یکجا هست.

از دیگر زیبایی های این منطقه دریاچه شگفت انگیز آن است؛ در دامنه‌های این کوه دریاچه زیبای دالامپر وجود دارد که نام دیگر آن مام شیخ است، البته این نام توسط محلی‌ها به آن داده شده و نام یکی از اربابان در زمان‌های گذشته است. این در یاچه هرساله به ویژه در فصل های بهار وتابستان در دامنه کوه دالامپر ایجاد می شود ومنظره بسیار دیدنی را ایجاد می کند. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۲۷۲۰ متر و دایره شکل است که قطر دریاچه در حدود ۴۵۰ متر می باشد.

یکی دیگر ازمناطق زیبای این منطقه روستای  پلکانی کچله است که در دامنه های کوه سر به فلک کشیده دالامپر واقع شده و راه مواصلاتی پر پیچ وخم وزیبایی دارد . این منطقه با دره ها، رودها و آبشار های پر آب و خروشان، دریاچه ها و تالاب های گوناگون مکانی پر از آرامش را برای مسافران مهیا می کند.

نحوه رسیدن به دالامپر: در مسیر جاده ارومیه به اشنویه در سه‌راهی روستای آغبلاغ از جاده آسفالته سمت راست به سمت چپ در امتداد جاده "مرگور" از دو گردنه باید عبور کنید تا به روستای دزج (دزه) که در دشتی بسیار زیبا در دامنه‌ی کوه‌های مرتفع و پربرف دالامپر و بوز سینا جای دارد برسید. اگر در جهت غرب این روستا پیش بروید و از روستای کیسیان عبور کنید به روستای سوله دوکل میرسید. تا آبادی کیسیان راه آسفالت است و پس از آن خاکی می‌شود. این مسیر با هر نوع وسیله نقلیه قابل پیمایش است.

 

آخرین ویرایش در شنبه, 19 مرداد 1398 15:34